Toralis

Tabletki Toralis zawierają dwie substancje czynne – lizynopryl i torasemid, które pomagają kontrolować wysokie ciśnienie tętnicze i objawy niewydolności serca, np. obrzęki spowodowane gromadzeniem się wody w organizmie.

Lizynopryl należy do inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę, które hamują wytwarzanie substancji podwyższającej ciśnienie tętnicze, co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i ułatwieniem sercu pompowania krwi do wszystkich części ciała.
Torasemid należy do grupy pętlowych leków moczopędnych, które zwiększają ilość wody wydalanej w moczu, co zmniejsza ilość płynu w naczyniach krwionośnych.

Lek Toralis, który zawiera lizynopryl i torasemid w jednej tabletce stosuje się u pacjentów, którzy przyjmowali dotychczas lizynopryl i torasemid w tych samych dawkach jak w leku Toralis, ale w oddzielnych tabletkach (lek Toralis stosuje się zamiast tych tabletek). Dzięki temu zmniejszy się liczba tabletek przyjmowanych przez pacjenta.

Lek Toralis może być stosowany u pacjentów:
– z chorobą serca nazywaną zastoinową niewydolnością serca (stan, w którym serce nie pompuje krwi w ilości wystarczającej na potrzeby organizmu),
– z chorobą serca nazywaną zastoinową niewydolnością serca i wysokim ciśnieniem tętniczym.

Jaki jest skład Toralis, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są lizynopryl i torasemid. Każda tabletka leku Toralis, 10 mg + 5 mg zawiera 10 mg lizynoprylu (w postaci lizynoprylu dwuwodnego) i 5 mg torasemidu.

Toralis, 10 mg+10 mg, tabletki:
Każda tabletka zawiera 10 mg lizynoprylu (w postaci lizynoprylu dwuwodnego) i 10 mg torasemidu

Toralis, 20 mg+5 mg, tabletki:
Każda tabletka zawiera 20 mg lizynoprylu (w postaci lizynoprylu dwuwodnego) i 5 mg torasemidu

Toralis, 20 mg+10 mg, tabletki:
Każda tabletka zawiera 20 mg lizynoprylu (w postaci lizynoprylu dwuwodnego) i 10 mg torasemidu

– Pozostałe składniki to: mannitol E421, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Toralis – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza. Takie postępowanie zapewni najlepsze wyniki leczenia i zmniejszy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Zalecana dawka to jedna tabletka na dobę.
– Zaleca się przyjmowanie tabletki codziennie o tej samej porze, np. rano.
– Należy połknąć tabletkę w całości, popijając wodą.
– Toralis można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków.

Lekarz określi dawkę indywidualnie, w zależności od stanu klinicznego pacjenta i przyjmowanych innych leków. Reakcję na leczenie będzie kontrolować na podstawie uzyskanych wartości ciśnienia tętniczego i wyników niektórych badań krwi. W zależności od uzyskanych wyników, lekarz może zalecić większą lub mniejszą dawkę.

W razie wrażenia, ze działanie leku Toralis jest zbyt mocne lub za słabe, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, lekarz może dostosować dawkę leku w zależności od uzyskanych wartości ciśnienia tętniczego i stopnia zaburzeń czynności nerek. Jeśli pacjent poddawany jest dializoterapii, może być konieczna modyfikacja dawki dobowej leku Toralis.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, lekarz może dostosować dawkę leku w zależności od uzyskanych wartości ciśnienia tętniczego i stopnia zaburzeń czynności wątroby.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Toralis u dzieci i młodzieży.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie należy zażywać dawki większej niż zalecona. W razie przyjęcia zbyt dużej liczby tabletek leku Toralis, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Konieczna może być pomoc medyczna. Mogą wystąpić następujące objawy: zawroty głowy z powodu nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego, duszność, przyspieszone lub zwolnione tętno, kołatanie serca, uczucie lęku, kaszel, rozstrój żołądka. Pacjent może wydalać nadmierne ilości moczu, odczuwać senność lub splątanie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Toralis – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Toralis można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków.
Nadmierne spożycie sodu może osłabiać działanie leku.
W razie wątpliwości odnośnie ilości alkoholu, dozwolonej podczas przyjmowania leku Toralis, należy omówić to z lekarzem, ponieważ leki obniżające ciśnienie tętnicze i alkohol mogą wzajemnie nasilać swoje działanie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Toralis w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Toralis przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży i zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Toralis. Kobiety w wieku rozrodczym nieplanujące zajścia w ciążę powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie należy stosować leku Toralis podczas karmienia piersią. Lekarz zaleci stosowanie innego leku, jeśli pacjentka chce karmić piersią.

Ulotka Toralis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Toralis, 10 mg+5 mg; 10 mg+10 mg; 20 mg+5 mg; 20 mg+10 mg, tabletki (Lisinoprilum+Torasemidum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Toralis m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Toralis, 10 mg+5 mg; 10 mg+10 mg; 20 mg+5 mg; 20 mg+10 mg, tabletki (Lisinoprilum+Torasemidum)

Opinie o Toralis - forum pacjentów

Stosujesz Toralis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz