Tolirasim

Tabletki Tolirasim zawierają dwie substancje czynne – lizynopryl i torasemid, które pomagają kontrolować wysokie ciśnienie tętnicze i objawy niewydolności serca, np. obrzęki spowodowane gromadzeniem się wody w organizmie.

Lizynopryl należy do inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę, które hamują wytwarzanie substancji podwyższającej ciśnienie tętnicze, co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i ułatwieniem sercu pompowania krwi do wszystkich części ciała. Torasemid należy do grupy pętlowych leków moczopędnych, które zwiększają ilość wody wydalanej w moczu, co zmniejsza ilość płynu w naczyniach krwionośnych.

Lek Tolirasim, który zawiera lizynopryl i torasemid w jednej tabletce stosuje się u pacjentów, którzy przyjmowali dotychczas lizynopryl i torasemid w tych samych dawkach jak w leku Tolirasim, ale w oddzielnych tabletkach (lek Tolirasim stosuje się zamiast tych tabletek). Dzięki temu zmniejszy się liczba tabletek przyjmowanych przez pacjenta.

Lek Tolirasim może być stosowany u pacjentów:
– z chorobą serca nazywaną zastoinową niewydolnością serca (stan, w którym serce nie pompuje krwi w ilości wystarczającej na potrzeby organizmu),
– z chorobą serca nazywaną zastoinową niewydolnością serca i wysokim ciśnieniem tętniczym

Jaki jest skład Tolirasim, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są lizynopryl i torasemid. Każda tabletka leku Tolirasim, 10 mg + 5 mg zawiera 10 mg lizynoprylu (w postaci lizynoprylu dwuwodnego) i 5 mg torasemidu.

Tolirasim, 10 mg+10 mg, tabletki:
Każda tabletka zawiera 10 mg lizynoprylu (w postaci lizynoprylu dwuwodnego) i 10 mg torasemidu

Tolirasim, 20 mg+5 mg, tabletki:
Każda tabletka zawiera 20 mg lizynoprylu (w postaci lizynoprylu dwuwodnego) i 5 mg torasemidu

Tolirasim, 20 mg+10 mg, tabletki:
Każda tabletka zawiera 20 mg lizynoprylu (w postaci lizynoprylu dwuwodnego) i 10 mg torasemidu

Pozostałe składniki to: mannitol E421, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: ,

Dawkowanie preparatu Tolirasim – jak stosować?

Zalecana dawka to jedna tabletka na dobę.
– Zaleca się przyjmowanie tabletki codziennie o tej samej porze, np. rano.
– Należy połknąć tabletkę w całości, popijając wodą.
– Tolirasim można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków.

Lekarz określi dawkę indywidualnie, w zależności od stanu klinicznego pacjenta i przyjmowanych innych leków. Reakcję na leczenie będzie kontrolować na podstawie uzyskanych wartości ciśnienia tętniczego i wyników niektórych badań krwi. W zależności od uzyskanych wyników, lekarz może zalecić większą lub mniejszą dawkę.

W razie wrażenia, ze działanie leku Tolirasim jest zbyt mocne lub za słabe, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza. Takie postępowanie zapewni najlepsze wyniki leczenia i zmniejszy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie należy zażywać dawki większej niż zalecona. W razie przyjęcia zbyt dużej liczby tabletek leku Tolirasim, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Konieczna może być pomoc medyczna. Mogą wystąpić następujące objawy: zawroty głowy z powodu nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego, duszność, przyspieszone lub zwolnione tętno, kołatanie serca, uczucie lęku, kaszel, rozstrój żołądka. Pacjent może wydalać nadmierne ilości moczu, odczuwać senność lub splątanie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tolirasim – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Tolirasim można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków.

Nadmierne spożycie sodu może osłabiać działanie leku.

W razie wątpliwości odnośnie ilości alkoholu, dozwolonej podczas przyjmowania leku Tolirasim, należy omówić to z lekarzem, ponieważ leki obniżające ciśnienie tętnicze i alkohol mogą wzajemnie nasilać swoje działanie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tolirasim w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Tolirasim przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży i zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Tolirasim. Kobiety w wieku rozrodczym nieplanujące zajścia w ciążę powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie należy stosować leku Tolirasim podczas karmienia piersią. Lekarz zaleci stosowanie innego leku, jeśli pacjentka chce karmić piersią.

Prowadzenie pojazdów

Ten lek może sporadycznie powodować zawroty głowy, niewyraźne widzenie, a nawet omdlenie, szczególnie na początku leczenia, podczas zmiany dawki lub w połączeniu z alkoholem. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu poznania indywidualnej reakcji na Tolirasim.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Tolirasim

Ulotka Tolirasim – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Tolirasim przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tolirasim m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Tolirasim w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Tolirasim

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tolirasim? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Tolirasim. Podziel się doświadczeniami na forum.