Lizynopryl
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Lizynopryl – lek o działaniu przeciwnadciśnieniowym należący do inhibitorów konwertazy angiotensyny. Mechanizm działania lizynoprylu polega na hamowaniu przekształcania angiotensyny I w angiotensynę II co powoduje rozkurczenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto zmniejsza się obciążenie serca i śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie nadciśnienia tętniczego, zastoinowej niewydolności serca, wczesnej fazy ostrego zawału serca oraz mikroalbuminurii towarzyszącej cukrzycy.
Lizynopryl dostępny jest w postaci tabletek. Lek podaje się raz dziennie zawsze o tej samej porze, niezależnie od posiłków. Działanie obniżające ciśnienie tętnicze rozpoczyna się po około godzinie od przyjęcia lizynoprylu.
Możliwe działania niepożądane: ból głowy, zawroty głowy, niedociśnienie ortostatyczne, kaszel, biegunka, nudności, wymioty, niestrawność, ból brzucha, zmiany nastroju, zaburzenia smaku, zaburzenia snu, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka, wysypka, świąd.