Cytarabine TevaJak działa i kiedy stosujemy Cytarabine Teva?

Lek Cytarabine Teva jest stosowany u dorosłych i dzieci. Substancją czynną leku jest cytarabina. Cytarabina należy do grupy leków znanych jako leki cytotoksyczne. Leki te są stosowane w leczeniu ostrych białaczek (rak krwi, gdy pacjent ma za dużo białych krwinek). Cytarabina zaburza rozwój komórek nowotworowych, które są ostatecznie niszczone. Wywołanie remisji jest intensywnym leczeniem mającym na celu cofnięcie objawów białaczki. Kiedy leczenie jest skuteczne, równowaga komórek we krwi pacjenta wraca do prawidłowego poziomu, a stan zdrowia pacjenta ulega poprawie. Ten okres cofnięcia się objawów choroby nazywa się remisją.

Leczenie podtrzymujące jest łagodniejszym leczeniem mającym na celu utrzymanie remisji tak długo jak to możliwe. Małe dawki leku Cytarabine Teva są stosowane w celu utrzymania białaczki pod kontrolą i powstrzymania jej ponownego rozszerzenia.

REKLAMA


Zobacz także:

Ranking tabletek na odchudzanie 2020

Kluczową kwestią w odchudzaniu jest dieta i aktywność fizyczna. Warto jednak wesprzeć swoje starania, stosując właściwe produkty. Zapoznaj się z rankingiem suplementów wspomagających odchudzanie.

TabletkiOcenaCena
1. Piperinox 9.2Sprawdź!
2. Keto Actives8.9Sprawdź!
3. Probiosin Plus8.1Sprawdź!
4. Green Barley Plus7.8Sprawdź!
5. African Mango7.5 Sprawdź!

Jaki jest skład Cytarabine Teva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cytarabina. Jeden ml roztworu zawiera 100 mg cytarabiny.

Każdy 1 ml zawiera 100 mg cytarabiny.
Każda fiolka o pojemności 5 ml zawiera 500 mg cytarabiny.
Każda fiolka o pojemności 10 ml zawiera 1000 mg cytarabiny.
Każda fiolka o pojemności 20 ml zawiera 2000 mg cytarabiny.

Pozostałe składniki to:
− makrogol 400
− trometamol (do ustalenia pH)
− woda do wstrzykiwań.

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Cytarabine Teva – jak stosować ten lek?

Sposób i droga podania
Lek Cytarabine Teva należy podawać pod nadzorem lekarza drogą infuzji dożylnej (w postaci kroplówki), dożylnego lub podskórnego wstrzyknięcia. Na podstawie stanu zdrowia pacjenta, lekarz zdecyduje o wielkości dawki oraz o długości cyklu leczenia.

Zalecany schemat dawkowania
Na podstawie stanu zdrowia, rodzaju leczenia (indukcyjne czy podtrzymujące) oraz powierzchni ciała pacjenta, lekarz zdecyduje o wielkości dawki Cytarabine Teva. Lekarz obliczy powierzchnię ciała na podstawie masy ciała i wzrostu pacjenta.

Podczas leczenia należy regularnie przeprowadzać badania, w tym badania krwi. Lekarz poinformuje, jak często należy je wykonać. Lekarz będzie regularnie badał:
− krew, aby sprawdzić, czy liczba komórek krwi nie zmniejszyła się do poziomu wymagającego leczenia;
− wątrobę (ponownie za pomocą badania krwi) – w celu sprawdzenia, czy Cytarabine Teva nie wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie wątroby;
− nerki (ponownie za pomocą badania krwi) – w celu sprawdzenia, czy Cytarabine Teva nie wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie nerek;
− stężenie kwasu moczowego we krwi, ponieważ lek Cytarabine Teva może zwiększać stężenie kwasu moczowego we krwi. Inny lek może być podawany, jeśli stężenie kwasu moczowego jest za wysokie.

Jeśli pacjent jest poddany dializie, lekarz może zmienić czas podawania Cytarabine Teva, ponieważ dializa może zmniejszać skuteczność leku.

REKLAMA

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Duże dawki mogą nasilić działania niepożądane, takie jak owrzodzenia jamy ustnej lub mogą zmniejszać liczbę białych krwinek i płytek krwi (które pomagają w krzepnięciu krwi). Gdyby to nastąpiło, konieczne może być podanie antybiotyku lub transfuzja krwi. Aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta z powodu owrzodzenia jamy ustnej, można zastosować odpowiednie leczenie.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cytarabine Teva – czy mogę spożywać alkohol?

Leku Coloclear nie należy przyjmować podczas posiłku. Dzień przed kolonoskopią pacjent może spożyć lekkie, ubogobłonnikowe śniadanie (kawa lub herbata z cukrem lub bez cukru, grzanka, masło lub jego odpowiednik, miód, dżem owocowy bez cząstek owoców) przed godziną 12:00. Po godzinie 12:00, przed przyjęciem leku Coloclear oraz w trakcie jego przyjmowania można wyłącznie pić klarowne płyny, takie jak woda, klarowne gazowane napoje zawierające (lub nie) wodorowęglany, lekka zupa, rozcieńczony sok owocowy bez miąższu, czarna kawa lub słaba herbata.

Lek Coloclear może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Ważne jest, aby przyjmować lek popijając go klarownym płynem w ilości podanej powyżej oraz wypijać duże ilości klarownych płynów w celu uzupełnienia płynów utraconych podczas opróżniania jelita. Jednakże wypicie zbyt dużej ilości płynów może doprowadzić do przewodnienia (określanego także zatruciem wodnym). Objawami podmiotowymi i przedmiotowymi zatrucia wodnego mogą być: nudności i wymioty, bóle głowy, nieostre widzenie, drgawki, spowolnienie oddechu, zmiana osobowości i zachowania (omamy oraz splątanie lub dezorientacja). Nieleczone przewodnienie może prowadzić do obniżenia poziomu sodu we krwi (hiponatremii). To może wywołać bardziej nasilone objawy, takie jak osłabienie mięśni, skurcze mięśni, napady drgawkowe oraz utrata przytomności. Jeśli wystąpi jeden lub kilka z tych objawów, nie należy pić więcej płynów i należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cytarabine Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy unikać zajścia w ciążę jeśli pacjentka lub jej partner leczeni są lekiem Cytarabine Teva. W czasie stosowania leku, zarówno kobiety jak i mężczyźni prowadzący aktywne życie seksualne, powinni stosować skuteczne metody antykoncepcji w celu zapobiegania ciąży podczas leczenia. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia ciąży, ponieważ Cytarabine Teva może powodować wady wrodzone. Podczas leczenia oraz przez 6 miesięcy po jego zakończeniu konieczne jest stosowanie skutecznych metod antykoncepcji przez kobiety i mężczyzn leczonych cytarabiną.

Karmienie piersią
Należy zaprzestać karmienia piersią przed rozpoczęciem leczenia z uwagi na możliwość szkodliwego działania cytarabiny na karmione piersią niemowlęta,

Wpływ na płodność
Cytarabine Teva może prowadzić do zahamowania cyklu miesiączkowego i braku miesiączki u kobiet oraz zahamowania produkcji nasienia u mężczyzn. Mężczyźni poddani leczeniu z zastosowaniem cytarabiny powinni stosować skuteczne metody antykoncepcji.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Cytarabine Teva i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Cytarabine Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka leku Cytarabine Teva. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

REKLAMA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Cytarabine Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Cytarabine Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Sprawdź opinie o Cytarabine Teva.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.