CINACALCET SANDOZ

CINACALCET SANDOZ WSKAZANIA DO STOSOWANIA

Działanie leku Cinacalcet Sandoz polega na regulacji stężenia hormonu przytarczyc (parathormonu, PTH), wapnia i fosforu w organizmie. Lek stosuje się w leczeniu zaburzeń związanych z gruczołami przytarczycznymi (przytarczycami). Przytarczyce to cztery małe gruczoły umiejscowione w obrębie szyi, w pobliżu tarczycy, wytwarzające parathormon.

Cinacalcet Sandoz stosuje się w celu:
– leczenia wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z ciężką chorobą nerek, u których konieczne są dializy, aby oczyścić krew z produktów przemiany materii;
– zmniejszenia dużego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u pacjentów z rakiem przytarczyc;
– zmniejszenia dużego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u pacjentów z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których nie jest możliwe operacyjne usunięcie przytarczyc.

Zarówno w pierwotnej, jak i we wtórnej nadczynności przytarczyc gruczoły przytarczyczne wytwarzają za duże ilości parathormonu. „Pierwotna” oznacza, że nadczynność nie jest wywołana innymi czynnikami, zaś przyczyną „wtórnej” nadczynności są inne czynniki, np. choroba nerek. Pierwotna i wtórna nadczynność przytarczyc może spowodować utratę wapnia z kości, co może prowadzić do bólu kości i ich złamań, zaburzeń związanych z naczyniami krwionośnymi i naczyniami w sercu, kamicą nerkową, zaburzeniami psychicznymi i śpiączką.

CINACALCET SANDOZ SKŁAD

Substancją czynną leku jest cynakalcet.

Cinacalcet Sandoz, 30 mg
Każda tabletka powlekana zawiera 30 mg cynakalcetu (w postaci cynakalcetu chlorowodorku).

Cinacalcet Sandoz, 60 mg
Każda tabletka powlekana zawiera 60 mg cynakalcetu (w postaci cynakalcetu chlorowodorku).

Cinacalcet Sandoz, 90 mg
Każda tabletka powlekana zawiera 90 mg cynakalcetu (w postaci cynakalcetu chlorowodorku).

Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K29/32, krospowidon ( Typ A), krospowidon (Typ B), magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna

Otoczka: Opadry II green [alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, talk, indygokarmin (E 132), lak, żelaza tlenek żółty (E 172)].

CINACALCET SANDOZ DAWKOWANIE

Lek Cinacalcet Sandoz należy przyjmować doustnie, podczas posiłku lub zaraz po nim. Tabletki należy połykać w całości, bez dzielenia.

W trakcie leczenia lekarz będzie zlecał regularne badania krwi w celu kontrolowania postępu leczenia i w razie konieczności dostosuje dawkę leku.

Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc
Zwykle stosowana dawka początkowa leku Cinacalcet Sandoz to 30 mg (jedna tabletka) raz na dobę.

Leczenie raka przytarczyc lub pierwotnej nadczynności przytarczyc
Zwykle stosowana dawka początkowa leku Cinacalcet Sandoz to 30 mg (jedna tabletka) dwa razy na dobę.

PRZEDAWKOWANIE

W razie zażycia większej niż zalecana liczby tabletek leku Cinacalcet Sandoz, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Możliwe objawy przedawkowania, to odczucie drętwienia lub mrowienia wokół ust, bóle lub skurcze mięśni i napady drgawkowe.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Lek należy przyjmować podczas posiłku lub zaraz po nim.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Nie badano działania leku Cinacalcet Sandoz u kobiet w ciąży. W przypadku ciąży lekarz może zadecydować o zmodyfikowaniu leczenia, gdyż lek może działać szkodliwie na płód.

Nie wiadomo, czy lek Cinacalcet Sandoz przenika do mleka kobiecego. Lekarz omówi z pacjentką, czy lepiej przerwać karmienie piersią, czy przerwać przyjmowanie leku Cinacalcet Sandoz.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Nie przeprowadzono badań wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. U pacjentów przyjmujących cynakalcet zgłaszano występowanie zawrotów głowy i napadów drgawkowych. Wystąpienie takich objawów może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

CINACALCET SANDOZ ULOTKA LEKU

ULOTKA LEKU - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.


CINACALCET SANDOZ CENA - REZERWACJA LEKU W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI - LISTA LEKÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

CINACALCET SANDOZ OPINIE PACJENTÓW / FORUM - OCENA

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach. Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami. Możesz także dokonać oceny leku lub innego produktu przyznając gwiazdki w systemie od 1 do 10.

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here