Cinacalcet Sandoz

Działanie leku Cinacalcet Sandoz polega na regulacji stężenia hormonu przytarczyc (parathormonu, PTH), wapnia i fosforu w organizmie. Lek stosuje się w leczeniu zaburzeń związanych z gruczołami przytarczycznymi (przytarczycami). Przytarczyce to cztery małe gruczoły umiejscowione w obrębie szyi, w pobliżu tarczycy, wytwarzające parathormon.

Cinacalcet Sandoz stosuje się w celu:
– leczenia wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z ciężką chorobą nerek, u których konieczne są dializy, aby oczyścić krew z produktów przemiany materii;
– zmniejszenia dużego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u pacjentów z rakiem przytarczyc;
– zmniejszenia dużego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u pacjentów z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których nie jest możliwe operacyjne usunięcie przytarczyc.

Zarówno w pierwotnej, jak i we wtórnej nadczynności przytarczyc gruczoły przytarczyczne wytwarzają za duże ilości parathormonu. „Pierwotna” oznacza, że nadczynność nie jest wywołana innymi czynnikami, zaś przyczyną „wtórnej” nadczynności są inne czynniki, np. choroba nerek. Pierwotna i wtórna nadczynność przytarczyc może spowodować utratę wapnia z kości, co może prowadzić do bólu kości i ich złamań, zaburzeń związanych z naczyniami krwionośnymi i naczyniami w sercu, kamicą nerkową, zaburzeniami psychicznymi i śpiączką.

Jaki jest skład Cinacalcet Sandoz, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cynakalcet.

Cinacalcet Sandoz, 30 mg
Każda tabletka powlekana zawiera 30 mg cynakalcetu (w postaci cynakalcetu chlorowodorku).

Cinacalcet Sandoz, 60 mg
Każda tabletka powlekana zawiera 60 mg cynakalcetu (w postaci cynakalcetu chlorowodorku).

Cinacalcet Sandoz, 90 mg
Każda tabletka powlekana zawiera 90 mg cynakalcetu (w postaci cynakalcetu chlorowodorku).

Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K29/32, krospowidon ( Typ A), krospowidon (Typ B), magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna

Otoczka: Opadry II green [alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, talk, indygokarmin (E 132), lak, żelaza tlenek żółty (E 172)].

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Cinacalcet Sandoz – jak stosować ten lek?

Lek Cinacalcet Sandoz należy przyjmować doustnie, podczas posiłku lub zaraz po nim. Tabletki należy połykać w całości, bez dzielenia.

W trakcie leczenia lekarz będzie zlecał regularne badania krwi w celu kontrolowania postępu leczenia i w razie konieczności dostosuje dawkę leku.

Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc
Zwykle stosowana dawka początkowa leku Cinacalcet Sandoz to 30 mg (jedna tabletka) raz na dobę.

Leczenie raka przytarczyc lub pierwotnej nadczynności przytarczyc
Zwykle stosowana dawka początkowa leku Cinacalcet Sandoz to 30 mg (jedna tabletka) dwa razy na dobę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zażycia większej niż zalecana liczby tabletek leku Cinacalcet Sandoz, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Możliwe objawy przedawkowania, to odczucie drętwienia lub mrowienia wokół ust, bóle lub skurcze mięśni i napady drgawkowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cinacalcet Sandoz – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować podczas posiłku lub zaraz po nim.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cinacalcet Sandoz w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie badano działania leku Cinacalcet Sandoz u kobiet w ciąży. W przypadku ciąży lekarz może zadecydować o zmodyfikowaniu leczenia, gdyż lek może działać szkodliwie na płód.

Nie wiadomo, czy lek Cinacalcet Sandoz przenika do mleka kobiecego. Lekarz omówi z pacjentką, czy lepiej przerwać karmienie piersią, czy przerwać przyjmowanie leku Cinacalcet Sandoz.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Nie przeprowadzono badań wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. U pacjentów przyjmujących cynakalcet zgłaszano występowanie zawrotów głowy i napadów drgawkowych. Wystąpienie takich objawów może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Ulotka Cinacalcet Sandoz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cinacalcet Sandoz, 30 mg, 60 mg, 90 mg, tabletki powlekane (Cinacalcetum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cinacalcet Sandoz m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cinacalcet Sandoz, 30 mg, 60 mg, 90 mg, tabletki powlekane (Cinacalcetum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Cinacalcet Sandoz - forum pacjentów

Stosujesz Cinacalcet Sandoz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz