Konsultacja merytoryczna:

Cinacalcet Aristo

Mechanizm działania leku Cinacalcet Aristo polega na kontroli stężeń hormonu przytarczyc (PTH), wapnia i fosforu w organizmie. Stosuje się go w chorobach wywołanych zaburzeniami gruczołów przytarczycznych (przytarczyc). Przytarczyce to cztery małe gruczoły znajdujące się w obrębie szyi w pobliżu tarczycy. Wytwarzają one hormon zwany parathormonem (PTH).

Lek Cinacalcet Aristo stosowany jest u dorosłych pacjentów:
− w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u dorosłych z ciężką chorobą nerek, którzy potrzebują dializ oczyszczających krew z produktów przemiany materii.
− w celu zmniejszenia podwyższonego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u dorosłych z rakiem przytarczyc.
− w celu zmniejszenia podwyższonego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u dorosłych z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których nie jest możliwe wykonanie operacji usunięcia przytarczyc.

W pierwotnej i wtórnej nadczynności przytarczyc gruczoły przytarczyczne wytwarzają nadmierne ilości PTH. „Pierwotna” oznacza, że nadczynność nie jest wywoływana żadnymi innymi czynnikami, natomiast „wtórna” oznacza, że nadczynność jest spowodowana innymi czynnikami, np. chorobą nerek. Zarówno w wyniku pierwotnej, jak i wtórnej nadczynności przytarczyc może dojść do utraty wapnia w kościach, co może spowodować bóle kostne i złamania kości, zaburzenia w naczyniach krwionośnych i sercowych, wystąpienie kamicy nerkowej, zaburzenia psychiczne i śpiączkę.

Jaki jest skład Cinacalcet Aristo, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest cynakalcet. Każda tabletka powlekana zawiera 30 mg, 60 mg lub 90 mg cynakalcetu.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: skrobia żelowana, kukurydziana, krospowidon (Typ A), celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu stearylofumaran.
Otoczka: hypromeloza, laktoza jednowodna, tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, makrogol 6000.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Cinacalcet Aristo – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lekarz dobierze dawkę leku Cinacalcet Aristo, jaką pacjent powinien przyjmować.

Lek Cinacalcet Aristo należy przyjmować doustnie, podczas posiłku lub niedługo po posiłku. Tabletki przyjmuje się w całości i nie wolno ich rozgryzać, kruszyć ani dzielić.

Lekarz będzie regularnie pobierał próbki krwi, aby sprawdzić, jak postępuje leczenie i w miarę potrzeby dostosuje dawkę.

Jeśli pacjent jest leczony z powodu wtórnej nadczynności przytarczyc
Zwykle stosowana dawka początkowa leku Cinacalcet Aristo u dorosłych to 30 mg (jedna tabletka) raz na dobę.

Jeśli pacjent jest leczony z powodu raka przytarczyc i pierwotnej nadczynności przytarczyc
Zwykle stosowana dawka początkowa leku Cinacalcet Aristo u dorosłych to 30 mg (jedna tabletka) dwa razy na dobę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Cinacalcet Aristo należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Objawami przedawkowania mogą być: drętwienie lub mrowienie okolicy ust, bóle lub skurcze mięśni, bądź drgawki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cinacalcet Aristo – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Cinacalcet Aristo należy przyjmować podczas posiłku lub niedługo po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cinacalcet Aristo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Cinacalcet Aristo nie był badany u kobiet w ciąży. W przypadku ciąży lekarz może zadecydować o zmianie leczenia, ponieważ lek Cinacalcet Aristo może stanowić zagrożenie dla płodu.

Nie wiadomo, czy Cinacalcet Aristo przenika do ludzkiego mleka. Lekarz prowadzący omówi z pacjentką zaprzestanie karmienia piersią bądź przerwanie stosowania leku Cinacalcet Aristo.

Ulotka Cinacalcet Aristo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Cinacalcet Aristo, 30 mg; 60 mg; 90 mg, tabletki powlekane (Cinacalcetum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 162.58 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cinacalcet Aristo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cinacalcet Aristo, 30 mg; 60 mg; 90 mg, tabletki powlekane (Cinacalcetum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 252.21 KB

Cena - ile kosztuje Cinacalcet Aristo?

Cena Cinacalcet Aristo i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Cinacalcet Aristo.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cinacalcet Aristo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz