Cinacalcet Apotex

Cinacalcet Apotex to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z ciężką chorobą nerek, u których niezbędne są dializy oczyszczające krew z produktów przemiany materii. Jest również stosowany w celu zmniejszenia podwyższonego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u pacjentów z rakiem przytarczyc oraz u pacjentów z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których nie jest możliwe wykonanie operacji usunięcia przytarczyc. Mechanizm działania leku polega na kontroli stężeń hormonu przytarczyc (PTH), wapnia i fosforu w organizmie.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Mechanizm działania leku Cinacalcet Apotex polega na kontroli stężeń hormonu przytarczyc (PTH), wapnia i fosforu w organizmie. Stosuje się go w chorobach wywołanych zaburzeniami gruczołów przytarczycznych (przytarczyc). Przytarczyce to cztery małe gruczoły znajdujące się w obrębie szyi w pobliżu tarczycy. Wytwarzają one hormon zwany parathormonem (PTH).

Lek Cinacalcet Apotex stosowany jest:
• w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z ciężką chorobą nerek, u których niezbędne są dializy oczyszczające krew z produktów przemiany materii.
• w celu zmniejszenia podwyższonego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u pacjentów z rakiem przytarczyc.
• w celu zmniejszenia podwyższonego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u pacjentów z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których nie jest możliwe wykonanie operacji usunięcia przytarczyc.

W pierwotnej i wtórnej nadczynności przytarczyc gruczoły przytarczyczne wytwarzają nadmierne ilości PTH. „Pierwotna” oznacza, że nadczynność nie jest wywoływana żadnymi innymi czynnikami, natomiast „wtórna” oznacza, że nadczynność jest spowodowana innymi czynnikami, np. chorobą nerek. Zarówno w wyniku pierwotnej, jak i wtórnej nadczynności przytarczyc może dojść do utraty wapnia w kościach, co może spowodować bóle kostne i złamania kości, zaburzenia w naczyniach krwionośnych i sercowych, kamicę nerkową, zaburzenia psychiczne i śpiączkę.

Skład

Substancją czynną leku jest cynakalcet.

Każda tabletka powlekana zawiera odpowiednio 30 mg, 60 mg lub 90 mg cynakalcetu (w postaci chlorowodorku).

Pozostałe składniki to:
• Mannitol
• Celuloza mikrokrystaliczna
• Karboksymetyloskrobia sodowa (Typ B)
• Kroskarmeloza sodowa
• Krzemionka koloidalna bezwodna
• Magnezu stearynian.

Składniki otoczki:
• Alkohol poliwinylowy
• Makrogol 8000
• Talk
• Tytanu dwutlenek (E 171)
• Żelaza tlenek żółty (E 172)
• Błękit brylantowy FCF (E 133), lak
• Żelaza tlenek czarny (E 172)

Dawkowanie

Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz dobierze dawkę leku Cinacalcet Apotex, jaką trzeba zażywać.

Cinacalcet Apotex należy przyjmować doustnie, podczas lub niedługo po posiłku. Tabletki przyjmuje się w całości i nie wolno ich dzielić.

Lekarz będzie regularnie pobierał próbki krwi podczas leczenia, aby sprawdzić jak postępuje leczenie i w miarę potrzeby dostosuje dawkę.

Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc
Zwykle stosowaną dawką początkową leku Cinacalcet Apotex jest 30 mg (jedna tabletka) raz na dobę.

Leczenie raka przytarczyc i pierwotnej nadczynności przytarczyc
Zwykle stosowaną dawką początkową leku Cinacalcet Apotex jest 30 mg (jedna tabletka) dwa razy na dobę.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Cinacalcet Apotex, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Objawami przedawkowania mogą być: drętwienie lub mrowienie okolicy ust, bóle lub skurcze mięśni, bądź drgawki.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Cinacalcet Apotex należy przyjmować podczas lub niedługo po posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Cynakalcet nie był badany u kobiet w ciąży. W przypadku ciąży lekarz może zadecydować o zmianie leczenia, ponieważ lek Cinacalcet Apotex może stanowić zagrożenie dla płodu.

Nie wiadomo, czy cynakalcet przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Lekarz prowadzący przedyskutuje z pacjentką zaprzestanie karmienia piersią, bądź przerwanie stosowania leku Cinacalcet Apotex.

Ulotka Cinacalcet Apotex

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cinacalcet Apotex (forum)

Stosujesz Cinacalcet Apotex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cinacalcet Apotex. Podziel się doświadczeniami na forum.