Gabatem

Gabatem, znany również jako gabapentyna, to lek przeciwpadaczkowy i przeciwbólowy. Jest stosowany w leczeniu napadów częściowych z napadami wtórnie uogólnionymi zarówno w monoterapii jak i w leczeniu wspomagającym u dorosłych i u dzieci powyżej 6 roku życia. Gabapentyna jest również stosowana w leczeniu obwodowego bólu neuropatycznego, np. bolesnej neuropatii cukrzycowej i nerwobólu po przebytym półpaścu u dorosłych1. Ten lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Gabatem należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki i obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwały ból spowodowany uszkodzeniem nerwów).

Substancją cynną leku Gabatem jest gabapentyna.

Gabatem jest wskazany w leczeniu:
– różnych postaci padaczki (napadów drgawkowych, które początkowo zlokalizowane są w określonych miejscach mózgu i które rozprzestrzeniają się na resztę mózgu lub nie). Gabatem przepisywany jest jako lek wspomagający leczenie padaczki, kiedy dotychczas stosowane leczenie nie zapewnia pełnego zapobiegania napadom. Gabatem należy przyjmować jako lek dodatkowy w leczeniu padaczki, chyba że lekarz zaleci inaczej. Gabatem można też stosować jako jedyny lek u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat;
– obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwałego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów). Obwodowy (występujący przede wszystkim w kończynach dolnych i (lub) górnych) ból neuropatyczny wywoływany jest przez szereg różnych chorób takich jak cukrzyca czy półpasiec. Pacjenci opisują odczuwany przez siebie ból jako palący, piekący, pulsujący, przeszywający, kłujący, ostry, podobny do towarzyszącego kurczom mięśni, jako pobolewanie, mrowienie, drętwienie itp.

Skład

– Substancją czynną leku jest gabapentyna.
Jedna kapsułka zawiera 100 mg, 300 mg lub 400 mg gabapentyny.

– Pozostałe składniki to:
laktoza jednowodna
skrobia kukurydziana
talk

Otoczka kapsułki:

Otoczka kapsułki 100 mg (nr 3, jasnozielona i jasnożółta) zawiera:
żółcień chinolinową (E 104)
indygotynę (E 132)
tytanu dwutlenek (E 171)
żelaza tlenek żółty (E172)
żelatynę

Otoczka kapsułki 300 mg (nr 0, ciemnozielona i biała) zawiera:
żelaza tlenek żółty (E 172)
indygotynę (E 132)
yytanu dwutlenek (E 171)
żelatynę

Otoczka kapsułki 400 mg (nr 0, zielona i biała) zawiera:
żelaza tlenek żółty (E 172)
indygotynę (E 132)
tytanu dwutlenek (E 171)
żelatynę

Dawkowanie

Dawkę ustala lekarz.

Jeśli powstanie wrażenie, że działanie leku Gabatem jest zbyt silne lub za słabe, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat), powinni przyjmować normalnie zalecaną dawkę leku Gabatem, chyba że mają schorzenia nerek. W przypadku pacjentów, którzy mają chore nerki lekarz może zalecić inny schemat dawkowania i (lub) inną dawkę.

Stosowanie leku Gabatem wolno przerwać dopiero wtedy, gdy zaleci to lekarz.

Sposób i droga podania
Podanie doustne. Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Padaczka – zalecana dawka:
Dorośli i młodzież:
Należy przyjmować taką liczbę tabletek jaką zaleci lekarz. Zazwyczaj dawki zwiększane są stopniowo. Dawka początkowa to zazwyczaj od 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie dawka może być zwiększana stopniowo, aż do 3600 mg na dobę podzielonych na 3 mniejsze dawki, tzn. rano, w południe i wieczorem.

Dzieci w wieku 6 lat i starsze:
Lekarz ustala dawkę odpowiednią dla dziecka biorąc pod uwagę masę jego ciała. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki początkowej, która jest stopniowo zwiększana przez około 3 dni. Dawka zapewniająca opanowanie padaczki to 25-35 mg/kg/dzień. Zazwyczaj dawka ta podzielona jest na trzy równe dawki. Tabletkę (tabletki) zażywa się codziennie, zazwyczaj rano, w południe i wieczorem. Nie zaleca się stosowania leku Gabatem u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Obwodowy ból neuropatyczny – zalecana dawka:
Dorośli:
Należy przyjmować taką liczbę tabletek jaką zaleci lekarz. Zazwyczaj dawki zwiększane są stopniowo. Dawka początkowa to zazwyczaj od 300 mg do 900 mg dziennie. Następnie dawka może być zwiększana stopniowo, aż do 3600 mg dziennie, przyjmowanych w trzech równych dawkach, tzn. rano, w południe i wieczorem.

Przedawkowanie

Stosowanie dawek większych niż zalecane może spowodować zwiększenie liczby działań niepożądanych obejmujących utratę przytomności, zawroty głowy, podwójne widzenie, zamazaną mowę, senność oraz biegunkę. W przypadku zażycia większej dawki leku Gabatem niż zalecana należy niezwłocznie wezwać lekarza lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału pomocy doraźnej. W takiej sytuacji należy również zabrać ze sobą wszystkie pozostałe tabletki, opakowanie oraz ulotkę tak, aby personel szpitala od razu wiedział, jaki lek został przyjęty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Gabatem można przyjmować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Leku Gabatem nie należy stosować podczas ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Nie przeprowadzono badań nad wpływem gabapentyny na kobiety w ciąży, ale udowodniono, że inne leki stosowane w leczeniu padaczki zwiększają ryzyko uszkodzenia rozwijającego się dziecka, szczególnie jeśli pacjentka stosuje jednocześnie więcej niż jeden lek przeciwpadaczkowy. Zawsze, kiedy jest to możliwe, ale wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, kobiety w ciąży powinny stosować jeden lek przeciwpadaczkowy. Należy poinformować lekarza w przypadku zajścia w ciążę, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży podczas stosowania leku Gabatem. Nie należy nagle przerywać stosowania tego leku, gdyż może to spowodować napady padaczkowe wtórne, które mogą mieć poważne konsekwencje dla matki i dziecka.

Karmienie piersią
Gabapentyna, substancja czynna leku Gabatem, przenika do mleka kobiecego. Ponieważ wpływ leku na rozwój dziecka nie został zbadany, nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku Gabatem.

Ulotka Gabatem

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Gabatem (forum)

Stosujesz Gabatem? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Gabatem. Podziel się doświadczeniami na forum.