Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Bilokord?
Substancją czynną leku Bilokord jest bisoprolol. Bisoprolol należy do grupy leków zwanej beta-adrenolitykami. Leki te działają poprzez wpływ na reakcję organizmu na niektóre impulsy nerwowe, zwłaszcza w sercu. W rezultacie bisoprolol zwalnia czynność serca i zwiększa skuteczność serca w pompowaniu krwi wewnątrz organizmu.
Niewydolność serca występuje wtedy, gdy mięsień sercowy jest osłabiony i nie jest w stanie pompować wystarczającej na potrzeby organizmu ilości krwi. Lek Bilokord jest stosowany w leczeniu stabilnej przewlekłej niewydolności serca. Podawany jest w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w tym stanie (takimi jak inhibitory ACE, leki moczopędne i glikozydy nasercowe).
Jaki jest skład Bilokord, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest bisoprololu fumaran.
Każda tabletka leku Bilokord o mocy 2,5 mg zawiera 2,5 mg bisoprololu fumaranu.
Każda tabletka leku Bilokord o mocy 5 mg zawiera 5 mg bisoprololu fumaranu.
Każda tabletka leku Bilokord o mocy 10 mg zawiera 10 mg bisoprololu fumaranu.
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian i krospowidon (Typ B).
Każda tabletka leku Bilokord 5 mg zawiera także mieszaninę barwiącą Yellow PB 22812 (laktoza jednowodna, żelaza tlenek żółty (E 172))
Każda tabletka leku Bilokord 10 mg zawiera także mieszaninę barwiącą Beige PB 27215 (laktoza jednowodna, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172)).
Dawkowanie preparatu Bilokord – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy ponownie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przyjmowanie leku Bilokord wymaga regularnego monitorowania przez lekarza, jest to zwłaszcza konieczne na początku leczenia i podczas zwiększania dawki.
Należy zażyć tabletkę rano, popijając niewielką ilością wody, podczas posiłku lub niezależnie od posiłku. Tabletki nie należy kruszyć ani żuć.
Przyjmowanie leku Bilokord jest zwykle długoterminowe.
Stosowanie u pacjentów dorosłych, w tym u pacjentów w podeszłym wieku
Leczenie bisoprololem musi być rozpoczynane od małej dawki, która będzie stopniowo zwiększana.
Lekarz zdecyduje, jak będzie zwiększana dawka, zazwyczaj postępuje się następująco:
− 1,25 mg bisoprololu raz na dobę przez jeden tydzień
− 2,5 mg bisoprololu raz na dobę przez jeden tydzień
− 3,75 mg bisoprololu raz na dobę przez jeden tydzień
− 5 mg bisoprololu raz na dobę przez cztery tygodnie
− 7,5 mg bisoprololu raz na dobę przez cztery tygodnie
− 10 mg bisoprololu raz na dobę jako leczenie podtrzymujące.
Maksymalna zalecana dawka dobowa to 10 mg bisoprololu.
W zależności od tolerancji leku przez pacjenta, lekarz może także zdecydować o wydłużeniu odstępów pomiędzy zwiększeniami dawki. Jeśli stan pacjenta pogorszy się lub pacjent przestanie tolerować lek, może okazać się konieczne ponowne zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia. U niektórych pacjentów może być wystarczająca dawka podtrzymująca mniejsza niż 10 mg bisoprololu. Lekarz poinformuje pacjenta o postępowaniu. Jeśli leczenie musi być całkowicie zakończone, lekarz zwykle zaleci stopniowe zmniejszanie dawki, ponieważ w innym przypadku stan pacjenta może ulec pogorszeniu.
Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Bilokord u dzieci.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki leku Bilokord, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Lekarz zdecyduje, jakie postępowanie jest konieczne.
Objawy przedawkowania mogą obejmować zawroty głowy, uczucie „pustki” w głowie, zmęczenie, duszność i (lub) świszczący oddech. Również może wystąpić zwolnienie czynności serca, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, osłabienie serca i zmniejszenie stężenia glukozy we krwi (które może przejawiać się uczuciem głodu, poceniem się i kołataniem serca).
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bilokord – czy mogę spożywać alkohol?
Brak informacji na temat związku stosowania leku Bilokord z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Bilokord w okresie ciąży i karmienia piersią?
Stosowanie leku Bilokord podczas ciąży może być szkodliwe dla płodu. W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.
Ulotka Bilokord – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Bilokord przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Bilokord m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Bilokord w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Bilokord - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Bilokord? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.