Glikuron

Glikuron to lek na receptę, który zawiera substancję czynną gliklazyd. Jest to lek z grupy pochodnych sulfonylomocznika, które są stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2. Glikuron działa poprzez stymulowanie komórek trzustki do produkcji insuliny, co pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Wskazany jest dla pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy nie są w stanie kontrolować poziomu cukru we krwi tylko za pomocą diety i ćwiczeń.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Glikuron jest lekiem zmniejszającym stężenie cukru we krwi. Należy do doustnych leków przeciwcukrzycowych, pochodnych sulfonylomocznika. Jedna tabletka zawiera 60 mg substancji aktywnej o nazwie gliklazyd.

Glikuron jest stosowany w leczeniu cukrzycy u dorosłych (cukrzyca typu II), jeśli przestrzeganie diety, ćwiczenia fizyczne i zmniejszenie masy ciała nie wystarczają do utrzymania prawidłowego stężenia cukru we krwi.

Skład

Substancją czynną leku jest gliklazyd. Każda tabletka zawiera 60 mg gliklazydu.

Pozostałe składniki to: wapnia wodorofosforan dwuwodny, powidon K30, hypromeloza K100, hypromeloza K4M i magnezu stearynian.

Dawkowanie

Lekarz ustali dawkę leku w zależności od stężenia cukru we krwi i ewentualnie również w moczu.

Jeśli zmienią się okoliczności zażywania leku (na przykład zmniejszy się masa ciała, nastąpi zmiana stylu życia lub poziomu stresu), albo poprawi się kontrola stężenia cukru we krwi, lekarz może zmienić dawkę gliklazydu.

Osoby dorosłe:
Zazwyczaj stosuje się nie mniej niż połowę tabletki i nie więcej niż dwie tabletki na dobę (od 30 do 120 mg). Dawka zależy od odpowiedzi pacjenta na leczenie.

Tabletki należy połykać w całości i popić szklanką wody. Zażywać podczas śniadania, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Po przyjęciu tabletki (tabletek) należy zawsze zjeść posiłek.

Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia zbyt dużej liczby tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Objawy przedawkowania są objawami niskiego stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), które opisano w punkcie 2. Jeśli wystąpią objawy zbyt niskiego stężenia cukru we krwi, pacjent powinien natychmiast zjeść coś słodkiego lub wypić słodki napój, a potem zjeść dużą przekąskę lub posiłek. Należy zrobić to samo, jeśli ktoś inny, na przykład dziecko, nieumyślnie zażyje produkt.

Należy pamiętać, że hipoglikemia może się utrzymywać przez dłuższy czas. Jeśli wystąpią objawy silnej hipoglikemii, z towarzyszącą zmianą zachowania lub utratą przytomności, konieczne jest natychmiastowe przyjęcie pacjenta do szpitala i leczenie. Osobie nieprzytomnej nie wolno podawać niczego do jedzenia i picia. Należy wówczas natychmiast wezwać pomoc medyczną. Pacjent powinien powiedzieć znajomej osobie o swojej chorobie, by w razie potrzeby mogła ona wezwać pomoc medyczną.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Glikuron można stosować z jedzeniem i piciem. Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia gliklazydem ponieważ może to znacznie utrudniać kontrolę cukrzycy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania leku Glikuron w ciąży.

Nie zaleca się stosowania leku Glikuron podczas karmienia piersią.


Prowadzenie pojazdów

Zbyt niskie (hipoglikemia) lub zbyt wysokie (hiperglikemia) stężenie cukru we krwi może pogarszać zdolność koncentracji, wydłużać czas reakcji i powodować zaburzenia widzenia. Należy pamiętać, że może to być niebezpieczne dla pacjenta lub innych osób, na przykład podczas prowadzenia samochodu lub obsługiwania maszyn.

Należy zapytać lekarza, czy pacjent może prowadzić pojazdy, jeśli:
• Często występuje zbyt niskie stężenie cukru we krwi (hipoglikemia),
• Objawy ostrzegawcze zbyt niskiego stężenia cukru we krwi (hipoglikemii) są niewielkie lub w ogóle nie występują.

Ulotka Glikuron

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Glikuron (forum)

Stosujesz Glikuron? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Glikuron. Podziel się doświadczeniami na forum.