Edistride

Edistride to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych. Zawiera substancję czynną empagliflozynę, która pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Lek jest dostępny na receptę. Wskazany jest do stosowania u pacjentów, u których dieta i wysiłek fizyczny nie zapewniają odpowiedniej kontroli glikemii.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Edistride zawiera substancję czynną, dapagliflozynę. Należy do grupy leków nazywanych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

• Są to leki stosowane doustnie w cukrzycy.
• Ich działanie polega na zmniejszeniu stężenia cukru (glukozy) we krwi.

Lek Edistride jest stosowany w leczeniu cukrzycy zwanej cukrzycą typu 2 u pacjentów dorosłych (w wieku 18 lat i starszych). Cukrzyca typu 2 to rodzaj cukrzycy, który zwykle występuje u starszych pacjentów. U pacjentów z cukrzycą typu 2 trzustka nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny lub organizm nie reaguje na wytworzoną insulinę, przez co znacznie zwiększa się stężenie cukru we krwi.

Lek Edistride powoduje, że nadmiar cukru jest wydalany z organizmu wraz z moczem.

• Lek Edistride jest stosowany, kiedy nie można uzyskać właściwej kontroli choroby po zastosowaniu innych leków przeciwcukrzycowych, diety i wysiłku fizycznego.
• Lekarz może zalecić stosowanie leku Edistride samego, jeśli pacjent nie toleruje metforminy, lub z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Może to być inny lek stosowany doustnie (i) lub insulina podawana we wstrzyknięciach.

Istotne jest kontynuowanie diety i wysiłku fizycznego zaleconych przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę.

Skład

– Substancją czynną leku jest dapagliflozyna.
Jedna tabletka powlekana Edistride 5 mg zawiera dapagliflozyny propanodiol jednowodny odpowiadający 5 mg dapagliflozyny.
Jedna tabletka powlekana Edistride 10 mg zawiera dapagliflozyny propanodiol jednowodny odpowiadający 10 mg dapagliflozyny.

– Inne składniki leku to
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (E460i), laktoza bezwodna, krospowidon (E1201), krzemu dwutlenek (E551), magnezu stearynian (E470b).
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk (E553b), żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie

Lek Edistride należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Jaką ilość leku stosować
•Zalecana dawka to 10 mg tabletka raz na dobę.
•Lekarz może zalecić rozpoczęcie leczenie od dawki 5 mg, jeśli u pacjenta występują choroby wątroby.
•Lekarz przepisze dawkę właściwą dla pacjenta.

Stosowanie leku
•Tabletkę należy połknąć w całości popijając połową szklanki wody.
•Tabletki można zażywać w trakcie i między posiłkami.
•Tabletkę można zażywać o każdej porze dnia. Jednak należy postarać się zażywać ją o tej samej porze każdego dnia. To pomoże pamiętać o jej zastosowaniu.

Lekarz może zalecić stosowanie leku Edistride wraz z innymi lekami, aby zmniejszyć stężenie cukru we krwi. Mogą być to leki stosowane doustnie lub insulina podawana we wstrzyknięciu. Należy pamiętać, aby stosować te leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomoże to uzyskać najlepsze wyniki leczenia.

Dieta i ćwiczenia
Aby właściwie kontrolować cukrzycę, należy nadal stosować właściwą dietę i uprawiać ćwiczenia, nawet jeśli pacjent stosuje ten lek. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki dotyczących diety i ćwiczeń. Szczególnie, jeśli pacjent znajduje się na diecie cukrzycowej kontrolującej masę ciała, powinien kontynuować dietę podczas stosowania leku Edistride.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Edistride, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki można zażywać w trakcie i między posiłkami.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje ciążę lub karmi piersią, przed zastosowaniem leku Edistride należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, powinna przerwać stosowanie leku Edistride, ponieważ nie zaleca się jego stosowania w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić najlepszy sposób kontroli glikemii podczas ciąży.

Jeśli pacjentka karmi lub chciałaby karmić piersią, powinna o tym powiedzieć lekarzowi, zanim zacznie przyjmować lek Edistride. Nie należy stosować leku Edistride podczas karmienia piersią. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka karmiących matek.

Ulotka Edistride

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Edistride (forum)

Stosujesz Edistride? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Edistride. Podziel się doświadczeniami na forum.