Konsultacja merytoryczna:

Votrient

Votrient należy do grupy leków zwanych inhibitorami kinazy białkowej. Działanie leku polega na hamowaniu aktywności białek biorących udział w rozroście i rozprzestrzenianiu się komórek raka.

Votrient jest stosowany w leczeniu:
– raka nerki zaawansowanego lub z przerzutami do innych narządów.
– określonych postaci mięsaków tkanek miękkich, rodzaj nowotworu atakującego tkankę łączną ciała. Może wystąpić w mięśniach, naczyniach krwionośnych, tkance tłuszczowej lub w innych tkankach, które wspierają, otaczają i chronią narządy wewnętrzne.

Jaki jest skład Votrient, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest pazopanib (w postaci chlorowodorku). Tabletki leku Votrient dostępne są w różnych dawkach.

200 mg: każda tabletka zawiera 200 mg pazopanibu.
400 mg: każda tabletka zawiera 400 mg pazopanibu.

Pozostałe składniki tabletek 200 mg i 400 mg to: hypromeloza, makrogol 400, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, polisorbat 80, powidon K30, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), tytanu dwutlenek (E171). Tabletki 200 mg zawierają również żelaza tlenek czerwony (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Votrient – jak stosować ten lek?

Ile tabletek leku należy przyjmować
Zazwyczaj stosowana dawka leku to dwie tabletki 400 mg (800 mg pazopanibu) raz na dobę. Jest to maksymalna dawka dobowa. Lekarz może zalecić zmniejszenie dawki, jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane.

Kiedy przyjmować lek
Nie przyjmować leku z jedzeniem. Lek należy przyjmować co najmniej dwie godziny po posiłku lub jedną godzinę przed posiłkiem. Na przykład lek można przyjmować dwie godziny po śniadaniu lub jedną godzinę przed obiadem. Lek należy przyjmować każdego dnia o tej samej porze.

Tabletki należy połykać w całości, jedną po drugiej, popijając wodą. Nie należy przełamywać ani kruszyć tabletek, ponieważ wpływa to na wchłanianie leku i może zwiększać ryzyko działań niepożądanych.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku połknięcia zbyt dużej liczby tabletek należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie leku lub tę ulotkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Votrient – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy przyjmować leku z jedzeniem, ponieważ wpływa to na wchłanianie leku. Lek należy przyjmować co najmniej dwie godziny po posiłku lub jedną godzinę przed posiłkiem. Podczas leczenia nie należy pić soku grejpfrutowego, ponieważ może to zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Votrient w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Votrient w czasie ciąży. Nie wiadomo jak lek Votrient wpływa na przebieg ciąży.
– Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę. Podczas stosowania leku Votrient oraz przynajmniej przez 2 tygodnie po zakończeniu leczenia, należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji, aby nie dopuścić do zajścia w ciążę.
– Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Votrient.

Podczas stosowania leku nie należy karmić piersią. Nie wiadomo czy składniki leku przenikają do mleka kobiecego. Należy porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.

Mężczyźni (w tym mężczyźni po wazektomii), których partnerki są w ciąży lub są zdolne do zajścia w ciążę (w tym kobiety stosujące inne metody antykoncepcji) powinni używać prezerwatyw podczas stosunków płciowych w okresie przyjmowania leku i przez co najmniej 2 tygodnie od przyjęcia ostatniej dawki.

Leczenie lekiem Votrient może mieć wpływ na płodność. Należy porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Votrient

Ulotka Votrient – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Votrient 200 mg, 400 mg tabletki powlekane (Pazopanib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 53 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Votrient m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Votrient 200 mg, 400 mg tabletki powlekane (Pazopanib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 38 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Cena - ile kosztuje Votrient?

Cena Votrient i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Votrient.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Votrient? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

14 komentarzy do “Votrient”

 1. Witam biorę lek votrient od niedawna ale skóra cierpnie jak czytam komentarze. Niewiem czy ten lek pomaga czy bardziej szkodzi ja narazie nie mogę powiedzieć więcej na ten temat, bo za krudko go biorę, ale mam często bóle głowy.

  Odpowiedz
 2. dzień dobry, moja córka przyjmuje votrient 800 mg od roku, od dwóch miesięcy odrastają naturalne włosy, czy to znaczy, że lek już nie działa?

  Odpowiedz
 3. Mój mąż bierze lek pazopanib trzy lata
  a choruje na raka nerki 23lata jest po 9 operacji wycięcia przerzutów lek przynosi dobry efekt mąż biega śmieje się ale cóż leku nie mogę kupić a jeśli jest do sprzedania tp bardzo drogi

  Odpowiedz
 4. Brałem go 20 miesięcy. Efekty wręcz podchodziły pod cud. Efekty uboczne prawie zerowe. No ale choroba uodporniła się na lek i zmiana terapii.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie,
   Przeczytałem wpis. Mam pytanie – jaką terapią zastąpiono votrient? I jak wygląda sytuacja na dzień dzisiejszy po zmianie terapii?
   Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

   Odpowiedz
 5. Biorę go ponad rok, efekty były powalające po 3 miesiącach odma płuc, opanowana. Po kolejnych 3 miesiącach rewelacja, a po ponad roku zmęczenie i coraz więcej z listy skutków ubocznych, ale w założeniu pomaga opanować postęp choroby, hamuje jej rozwój, według badań ale skutki uboczne czasami dają popalic.

  Odpowiedz
  • Witam,
   Czy mogę prosić o podanie tych skutków ubocznych? Chciałbym wiedzieć czego mogę się spodziewać.
   I co Pan/i ma na myśli pisząc „efekty były powalające”? Czy lek wciąż działa? Czy należało zmienić go na inny?
   Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

   Odpowiedz
 6. lek ten jest bardzo szkodliwy i potrafi atakować różne części organizmu a czy jest pomocny tego nie wiem czy nie ma na tym swiecie innych metod leczenia

  Odpowiedz
 7. biore go po raz pierwszy po 3 chemiach których dalej nie mogłam chemii brać czy lek ten który biorę pomógł komuś czy zaszkodził proszę o opinie

  Odpowiedz
  • Mój partner po zastosowaniu leku znalazł się w szpitalu w bardzo ciężkim stanie. Miał raka nerki. Wiadomo rak. Usunięto nerkę.Po zastosowaniu leku Votrient jego stan bardzo się pogorszył. Może innym pomaga? Czekam na opinie.

   Odpowiedz
  • Biorę go ponad rok, efekty były powalające po 3 miesiącach odma płuc, opanowana. Po kolejnych 3 miesiącach rewelacja, a po ponad roku zmęczenie i coraz więcej z listy skutków ubocznych, ale w założeniu pomaga opanować postęp choroby, hamuje jej rozwój, według badań ale skutki uboczne czasami dają popalic.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz