Konsultacja merytoryczna:

Tobramycyna SUN

Lek Tobramycyna SUN zawiera antybiotyk o nazwie tobramycyna. Należy on do grupy antybiotyków zwanych aminoglikozydami.

Lek ten jest stosowany u pacjentów w wieku powyżej 6 lat z mukowiscydozą, w celu leczenia zakażenia płuc spowodowanego bakterią Pseudomonas aeruginosa.

Lek Tobramycyna SUN zwalcza zakażenia w płucach wywołane przez bakterie Pseudomonas i ułatwia oddychanie.

Po wziewnym przyjęciu tego antybiotyku dostaje się on bezpośrednio do płuc w celu zwalczenia bakterii powodujących infekcję. Należy postępować zgodnie z instrukcją zawartą w niniejszej ulotce.

Co to jest Pseudomonas aeruginosa?
Jest to bardzo często spotykana bakteria, powodująca zakażenia płuc występująca w pewnym okresie życia u prawie wszystkich pacjentów z mukowiscydozą. U niektórych osób zakażenie to występuje dopiero w zaawansowanym wieku, u innych pojawia się we wczesnej młodości.

Jest jedną z najgroźniejszych bakterii dla osób chorych na mukowiscydozę. Wywołane przez nią nieleczone zakażenie płuc prowadzi do dalszego uszkodzenia płuc i tym samym pogarsza rokowania pacjenta.

Tobramycyna SUN działa niszcząc bakterie powodujące zakażenia płuc. Zakażenia można z powodzeniem kontrolować, jeśli zostaną one wcześnie wykryte.

Jaki jest skład Tobramycyna SUN, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest tobramycyna. Każda ampułka 5 mL zawiera 300 mg tobramycyny, co odpowiada 60 mg/mL.

Inne składniki to: sodu chlorek, azot, kwas siarkowy (do ustalenia pH), sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Tobramycyna SUN – jak stosować ten lek?

Zaleca się stosować dwie ampułki dziennie (jedna stosowana rano, a druga wieczorem) przez 28 dni.
– dawka jest jednakowa dla wszystkich osób w wieku 6 lat i starszych;
– zawartość całej jednej ampułki wdychać ustami przy użyciu nebulizatora (jedna ampułka rano i jedna wieczorem);
– o ile to możliwe, przerwa pomiędzy wdychanymi dawkami leku powinna wynosić 12 godzin, a przynajmniej musi wynosić 6 godzin.
– następnie na 28 dni lek odstawić, a po przerwie rozpocząć kolejną 28-dniowe leczenie. Kolejne leczenie należy rozpocząć po przerwie (zgodnie z rysunkiem).
– bardzo ważne jest, aby stosować lek dwa razy na dobę przez 28 dni i trzymać się cyklu: 28 dni stosowania leku, a następnie 28 dni przerwy.

Szczegółowa instrukcja właściwego użycia leku Tobramycyna SUN znajduje się w załączonej ulotce. (w dolnej częsći tej strony)

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku wziewnego przyjęcia większej dawki leku niż zalecana może dojść do zachrypnięcia.

Należy jak najszybciej powiadomić lekarza o zastosowaniu dawki leku większej niż z

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tobramycyna SUN – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tobramycyna SUN w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Nie wiadomo, czy inhalacja leku podczas ciąży powoduje działania niepożądane. Tobramycyna i inne antybiotyki z grupy aminoglikozydów podawane w postaci zastrzyków podczas ciąży mogą być szkodliwe dla płodu, powodując między innymi głuchotę.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią, przed użyciem leku powinna skonsultować się z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Tobramycyna SUN

Ulotka Tobramycyna SUN – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Tobramycyna SUN, 300 mg/5 mL, roztwór do nebulizacji (Tobramycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 28 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tobramycyna SUN m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Tobramycyna SUN, 300 mg/5 mL, roztwór do nebulizacji (Tobramycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 29 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Tobramycyna SUN?

Cena Tobramycyna SUN i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Tobramycyna SUN.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tobramycyna SUN? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz