12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podmiot odpowiedzialny: Novartis Poland Sp. z o.o.

WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU TOBI

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

Lek nosi nazwę TOBI. Substancją czynną jest tobramycyna. Lek nie jest przeznaczony do stosowania doustnego, lecz do podania wziewnego i znajduje się w gotowej do użycia ampułce. Opakowanie zawiera 56 ampułek. Jedno opakowanie wystarcza na 28 dni regularnego stosowania leku. Ampułki są foliowane po 14 sztuk, każdy z czterech foliowych pakietów zawiera dawkę leku wystarczającą na 7 dni.

Tobramycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów, który zwalcza zakażenia wywoływane przez Pseudomonas aeruginosa.

Pseudomonas aeruginosa jest to bardzo często spotykana bakteria, powodująca zakażenia płuc występujące w pewnym okresie życia u prawie wszystkich pacjentów z mukowiscydozą. U niektórych osób zakażenie to występuje dopiero w zaawansowanym wieku, u innych pojawia się we wczesnej młodości. Pseudomonas aeruginosa jest jedną z najgroźniejszych bakterii dla osób chorych na mukowiscydozę. Nieleczone zakażenie płuc, wywołane przez Pseudomonas, prowadzi do dalszego uszkodzenia płuc i tym samym pogarsza rokowania pacjenta.

Lek TOBI zabija bakterie Pseudomonas, wywołujące zakażenia płuc. Choroba ta może być z powodzeniem leczona, zwłaszcza, jeśli została wcześnie wykryta.

Wskazania do stosowania leku TOBI
Lek TOBI stosowany jest do leczenia przewlekłego zakażenia płuc wywoływanego przez Pseudomonas aeruginosa, u pacjentów z mukowiscydozą w wieku 6 lat i starszych.

SKŁAD LEKU TOBI

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Substancją czynną leku jest tobramycyna.

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, woda do wstrzykiwań, kwas siarkowy 10 N lub 5 N (do ustalenia pH) i sodu wodorotlenek 10 N (do ustalenia pH).

Zapoznaj się z listą leków, które zawierają:

DAWKOWANIE LEKU TOBI

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

W jakiej dawce i jak często należy przyjmować lek:
– Dawka jest jednakowa dla wszystkich osób w wieku 6 lat i starszych;
– Przez 28 dni należy przyjmować zawartość dwóch ampułek na dobę. Płyn z jednej ampułki wdychać rano, a drugiej wieczorem. Pomiędzy dawkami należy robić 12-godzinne przerwy;
– Następnie na 28 dni lek odstawić, a po przerwie rozpocząć kolejną 28-dniową kurację;
– Bardzo ważne jest, aby stosować lek dwa razy na dobę przez 28 dni i trzymać się cyklu: 28 dni stosowania leku TOBI, a następnie 28 dni przerwy.

W jakiej kolejności należy stosować leki przeciw mukowiscydozie i zalecone przez fizykoterapeutę zabiegi:
W przypadku mukowiscydozy różne formy leczenia należy stosować w następującej kolejności:
– lek rozszerzający oskrzela (np. salbutamol);
– zabiegi fizykoterapeutyczne klatki piersiowej;
– inne wziewne leki (np. dornaza alfa);
– następnie lek TOBI.
W sprawie powyższej kolejności należy skonsultować się z lekarzem.

Czy należy stosować jakiś specjalny sprzęt do inhalacji leku
– Tak! Lek należy podawać za pomocą czystego, suchego nebulizatora wielokrotnego użytku PARI LC PLUS z odpowiednim kompresorem. W sprawie kompresora należy porozumieć się ze swoim lekarzem lub fizykoterapeutą, którzy doradzą, jak prawidłowo stosować lek i z jakiego urządzenia korzystać. Dla innych wziewnych leków, takich jak dornaza alfa, może być konieczny inny rodzaj rozpylacza.

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Zażycie większej dawki leku TOBI może spowodować silną chrypkę. Należy jak najprędzej powiadomić o tym lekarza. Wystąpienie działania toksycznego w razie przypadkowego połknięcia leku TOBI jest mało prawdopodobne, ale należy o tym powiadomić lekarza.

Jeśli pacjent zażył większą dawkę leku niż należy, lub zrobił to ktoś inny, należy niezwłocznie powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Brak odrębnych zaleceń.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna
poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Brak odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tobramycyny w postaci płynu do
inhalacji u kobiet w ciąży, ale wiadomo, że tobramycyna oraz inne leki z grupy aminoglikozydów, w
postaci wstrzyknięć, osiągające ze względu na drogę podania wysokie stężenia we krwi, mogą
zaszkodzić nienarodzonemu dziecku (np. powodując głuchotę).

Karmienie piersią
Tobramycyna podawana ogólnoustrojowo przenika do mleka kobiecego. Pacjentka karmiąca dziecko
piersią powinna poradzić się lekarza czy stosować lek TOBI, czy przerwać karmienie piersią.

DOKUMENTACJA LEKU TOBI – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępniliśmy możliwość ściągnięcia pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

ULOTKA LEKU TOBI

ULOTKA LEKU - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.
ZAREZERWUJ TOBI W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI - LISTA LEKÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

OPINIE O TOBI

Poznaj opinie pacjentów stosujących ten lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami - forum o lekach.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here