Ludzki VIII czynnik krzepnięcia krwi - opis substancji i lista leków

Ludzki VIII czynnik krzepnięcia krwi – lek o działaniu przeciwkrwotocznym. Czynnik VIII krzepnięcia krwi występuje w osoczu tworząc kompleks z czynnikiem von Willebranda, który ochrania go przed zniszczeniem. Kiedy dochodzi do zaburzeń ilości czynnika krwi mogą pojawić się różne objawy. Niedobór czynnika VIII powoduje hemofilię typu A, która objawia się przedłużonymi krwawieniami po urazach, zranieniach, zabiegach chirurgicznych lub usunięciu zęba. Często występują również krwawienia dostawowe, które przy częstszym występowaniu mogą powodować utrudnienia w poruszaniu się i wykonywaniu codziennych czynności. Wskazaniem do stosowania leku jest zapobieganie i leczenie krwawień u pacjentów chorych na chorobę von Willebranda oraz hemofilię typu A.

Ludzki VIII czynnik krzepnięcia krwi dostępny jest w postaci proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Występuje w połączeniu z czynnikiem von Willebranda.

Możliwe działania niepożądane: uczucie pieczenia i kłucia w miejscu podania, zaczerwienienie, ból głowy, dreszcze, uczucie mrowienia, przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia tętniczego krwi, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech, obrzęki ciała, pokrzywka. 

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik