Fenofibrat - opis substancji i lista leków

Fenofibrat – lek o działaniu regulującym gospodarkę lipidową należący do grupy fibratów.

Mechanizm działania fenofibratu polega na oddziaływaniu na lipoproteiny i zmianie ich metabolizmu, w skutek czego dochodzi do obniżenia różnych frakcji cholesterolu. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie hiperlipidemii, w przypadku jeśli statyny nie są tolerowane lub są przeciwwskazane oraz leczenie hipertrójglicerydemii z niskim poziomem HDL.

Fenofibrat dostępny jest w postaci tabletek oraz kapsułek. Dawka leku dobierana jest indywidualnie w zależności od wyników stężenia lipidów w surowicy krwi, współistniejących chorób oraz tolerancji leku. Po kilku miesiącach od rozpoczęcia leczenia fenofibratem zaleca się badania kontrolne oznaczające stężenie lipidów we krwi w celu sprawdzenia odpowiedzi na leczenie. 

Możliwe działania niepożądane: ból brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, niestrawność, biegunka. Rzadziej może pojawić się ból głowy, zapalenie trzustki, zwiększenie aktywności aminotransferaz, zaburzenia seksualne, skurcze i osłabienie mięśni, wysypka, pokrzywka, świąd. 

Uwaga: Leki obniżające cholesterol (w tym fenofibrat) powinny być stosowane wraz z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik