Konsultacja merytoryczna:

Fibralipid

Lek Fibralipid należy do grupy leków ogólnie znanych jako fibraty. Leki te stosowane są w celu obniżenia stężenia tłuszczów (lipidów) we krwi. Przykładem takich tłuszczów mogą być trójglicerydy.

Lek Fibralipid jest stosowany łącznie z dietą niskotłuszczową oraz innymi niemedycznymi sposobami leczenia, takimi jak ćwiczenia fizyczne oraz utrata masy ciała, które mają na celu obniżenie stężenia tłuszczów we krwi.

Lek Fibralipid w niektórych przypadkach może być stosowany jako dodatek do innych leków (statyny, takie jak symwastatyna, atorwastatyna, prawastatyna, rozuwastatyna lub fluwastatyna), jeżeli stężenia tłuszczów we krwi nie da się kontrolować przy użyciu samych statyn.

Jaki jest skład Fibralipid, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest 200 mg fenofibratu mikronizowanego.

Pozostałe składniki to: sacharoza, ziarenka, hypromeloza (3 cPs), sodu laurylosiarczan, dimetykon emulsja 35%, dimetykon (polidimetylosiloksan), oktylofenoksy polietoksy etanol, polisorbat 20, glikol propylenowy, sodu benzoesan (E 221), metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), symetykon emulsja 30%, symetykon, alkohol cetostearylowy i etoksylan, sodu benzoesan (E 221), talk.

Skład otoczki kapsułki twardej żelatynowej:
Korpus: żelatyna, woda oczyszczona, sodu laurylosiarczan.
Wieczko: żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna, woda oczyszczona, sodu laurylosiarczan.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Fibralipid – jak stosować ten lek?

Przyjmowanie leku

  • Kapsułkę połknąć w całości i popić szklanką wody.
  • Nie otwierać i nie rozgryzać kapsułki.
  • Kapsułkę przyjmować podczas posiłku – wchłanianie leku na czczo jest gorsze.

 

Zalecana dawka


Dorośli: 1 kapsułka (200 mg) raz na dobę.


Pacjenci z niewydolnością nerek
U pacjentów z niewydolnością nerek lekarz może zmniejszyć dawkę. W razie takich zaburzeń należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min/1,73 m2) lek jest przeciwwskazany.


Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) bez niewydolności nerek nie ma konieczności zmiany dawki.


Pacjenci z niewydolnością wątroby
U pacjentów z niewydolnością wątroby Fibralipid nie jest zalecany ze względu na brak danych klinicznych dotyczących tej grupy.


Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Fibralipid u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zażycia większej dawki niż zalecana lub przypadkowego zażycia leku przez inną osobę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fibralipid – czy mogę spożywać alkohol?

Ważne jest, aby lek przyjmować w trakcie posiłku, ponieważ będzie działał słabiej, gdy zostanie przyjęty na czczo.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Fibralipid w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy przyjmować leku Fibralipid i należy poinformować lekarza o ciąży, podejrzeniu lub planowanej ciąży.

Nie należy przyjmować leku Fibralipid w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem tego leku należy się poradzić lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Fibralipid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Fibralipid, 200 mg, kapsułki twarde (Fenofibratum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 177.15 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Fibralipid m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Fibralipid, 200 mg, kapsułki twarde (Fenofibratum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 179.91 KB

Cena - ile kosztuje Fibralipid?

Cena Fibralipid i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Fibralipid.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Fibralipid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz