Chlorheksydyna
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Chlorheksydyna – lek o działaniu przeciwbakteryjnym do stosowania zewnętrznego. Mechanizm działania chlorheksydyny polega na zwiększaniu przepuszczalności ściany komórek bakteryjnych co prowadzi do ich śmierci. Lek jest skuteczny wobec bakterii Gram-dodatnich jak i Gram-ujemnych, drożdżaków, lipofilnych wirusów i grzybów, które wywołują grzybice skórne. Wskazaniem do stosowania chlorheksydyny jest odkażanie pola operacyjnego, narzędzi chirurgicznych, rąk oraz błon śluzowych w stomatologii, laryngologii, okulistyce, urologii i ginekologii.
Chlorheksydyna dostępna jest w postaci płynu, płynu do płukania jamy ustnej, płynu na skórę oraz żelu stomatologicznego. Występuje również jako składnik produktów złożonych, takich jak kremy, żele, tabletki do ssania i aerozole na gardło.
Możliwe działania niepożądane: mogą być różne w zależności od postaci leku. Do najczęstszych skutków ubocznych należą przemijające przebarwienia, przejściowe zaburzenia smaku, złuszczanie się błon śluzowych oraz reakcje podrażnienia skóry.