Skuteczna pomoc w przybraniu na wadze

0
49
gainery - odżywki

Chcesz przytyć i szukasz sposobów na zyskanie kilku dodatkowych kilogramów? Kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrana dieta, która w tym przypadku związana jest z nadwyżką kaloryczną. W codziennym jadłospisie warto uwzględnić wartościowe produkty. Na co zwrócić uwagę podczas planowania diety? Jak uzupełnić brakujące kalorie, gdy nie jesteś w stanie zjeść wystarczającej liczby posiłków? Czy gainery to dobre rozwiązanie na masę? Spieszymy z odpowiedziami na nurtujące Cię pytania.

Jak przybrać na wadze?

Jedzenie pizzy, hamburgerów, chipsów i popijanie ich słodzonymi napojami na pewno sprawią, że przytyjesz. Jednak nie będzie to zadowalający efekt, ponieważ zyskasz wyłącznie tkankę tłuszczową, a w dodatku regularne spożywanie tłustych posiłków i przetworzonej żywności prowadzi do wielu niebezpiecznych schorzeń. Zdrowe przytycie to o wiele bardziej skomplikowany proces, w którego trakcie musisz stosować się do kilku podstawowych zasad.

W diecie na masę mięśniową kluczowe znaczenie ma umiejętny sposób wykorzystania poszczególnych składników odżywczych w swoim jadłospisie. Pamiętaj, że zwiększona kaloryczność posiłków to nie wszystko. Kalorie powinieneś czerpać z produktów jak najwyższej jakości. Nadwyżkę kaloryczną musisz dopasować do swoich założeń i oczekiwań. Jeśli nie jesteś w stanie przyjąć wystarczającej ilości kalorii z pożywienia lub nie masz czasu na przygotowywanie każdego dnia pełnowartościowych posiłków, możesz uzupełnić swój plan żywieniowy suplementami. Tak zwane gainery umożliwiają realizację planu dotyczącego dziennego zapotrzebowania na makroskładniki i świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie jadłospisu dla osób, które pracują nad przybraniem na wadze.

Co uwzględnić w diecie na masę?

  • Węglowodany – najlepsze źródło łatwo przyswajalnej energii dla ludzkiego organizmu. Dają energetycznego „kopa” i pozwalają uzupełnić zasoby magazynowanego w mięśniach glikogenu, który jest wykorzystywany podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Zwiększają efektywność treningu i przyspieszają regenerację organizmu. Włącz do swojego menu pełnoziarniste pieczywo i makarony, kaszę gryczaną, ryż i płatki owsiane.
  • Białko – główny budulec tkanki mięśniowej. Źródła pełnowartościowego białka to chude mięso (kurczak, indyk, chuda wołowina), ryby (dorsz, mintaj, pstrąg), nabiał (twaróg, jogurt naturalny, serek wiejski) i jaja.
  • Tłuszcze – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W diecie uwzględnij tak zwane dobre tłuszcze, np. oliwę z oliwek, orzechy i ryby (łosoś).
  • Odżywki – jeśli chcesz przybrać na wadze, możesz uzupełnić jadłospis suplementami diety zapewniającymi niezbędne składniki odżywcze. Coraz popularniejsze gainery zawierają węglowodany i białka, które musisz dostarczać organizmowi w precyzyjnie określonych ilościach.

Dieta na masę a gainery

Odżywki węglowodanowo-białkowe zawierają węglowodany i białka w określonych proporcjach, najczęściej w stosunku 4:1. Preparaty wzbogacane są aminokwasami BCAA oraz innymi, cennymi dla osób aktywnych składnikami, takimi jak kreatyna. Wysokokaloryczne odżywki uzupełniają poziom potrzebnych organizmowi składników odżywczych i pozwalają na utrzymanie nadwyżki kalorycznej, której potrzebujesz, by skutecznie przybrać na wadze. Pamiętaj, że preparaty z tej kategorii, jak wszystkie suplementy diety, warto stosować jako uzupełnienie jadłospisu, jednak nie zastąpią one w pełni zbilansowanego planu żywieniowego i pełnowartościowych posiłków.

Szczegółowe informacje o wszystkich lekach w Polsce, z łatwością sprawdzisz na portalu Baza Leków - baza-lekow.com.pl.
Tomasz Mierkiewicz - z wykształcenia ekonomista, właściciel firmy Web Publisher Tomasz Mierkiewicz REGON 368282602 NIP 7811791677 - wydawca portalu baza-lekow.com.pl. Portal powstał 2013 roku, jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii pacjentów na temat stosowania leków i innych produktów dostępnych w polskich aptekach. W trosce o wysoką jakość merytoryczną, treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami oraz copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Opisy leków opracowywane są w oparciu o wiarygodne źródła: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków (EMA).