Węglowodany są priorytetowym elementem diety. Ich zadaniem jest dostarczanie energii i uzupełnianie gromadzonego w mięśniach glikogenu, który organizm wykorzystuje podczas wysiłku fizycznego. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat jednego z najważniejszych makroskładników? W niniejszym artykule znajdziesz przydatne informacje.
Węglowodany – o czym pamiętać?
Ze względu na budowę dzielą się na dwie grupy: proste, np.: słodzone napoje, produkty pszenne, wyroby kukurydziane, owoce, a także złożone, np.: ziemniaki, pełnoziarniste pieczywo, makaron żytni, kasza gryczana, ryż, płatki owsiane. Te z drugiej grupy cechują się niskim indeksem glikemicznym, co oznacza, że nie wywołują ekstremalnych skoków poziomu cukru we krwi na krótki czas i pozwalają cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały dzień. Zdrowe i zbilansowane menu możesz uzupełnić produktami typu carbo, by zagwarantować sobie pożądaną ilość „paliwa” do działania.
Dlaczego węglowodany są ważne?
- Stanowią łatwo przyswajalne źródło energii,
- ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej,
- sprzyjają przyswajaniu wapnia,
- chronią białka przed rozpadem,
- kontrolują poziom insuliny.
Co daje przyjmowanie ich podczas treningu?
- Zwiększa wydolność organizmu,
- redukuje zmęczenie psychiczne,
- ogranicza skutki wydzielania kortyzolu.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w odchudzaniu: Saxenda, Mysimba.
Zobacz także przykładowe preparaty witaminowe i ziołowe: Bilomag Plus, Neurovit, PADMA 28 Formuła, Juvit D3, Fultium-D3, Dekristol Pro, Milgamma 100, Nervosol-K, Ginkofar Forte, Ferrum Lek.
Carbo – co to jest?
Suplement diety przygotowany na bazie wolno, średnio i szybko uwalnianych węglowodanów daje zastrzyk energii, która jest niezbędna do przeprowadzenia intensywnego, efektywnego treningu oraz ułatwia regenerację po wysiłku. Producenci wzbogacają je wartościowymi witaminami i minerałami, dzięki czemu odżywka wchłania się szybciej, oferując drogocenne dla organizmu właściwości. W preparatach carbo najczęściej wykorzystywane są witaminy z grupy B, które:
- wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
- łagodzą napięcie nerwowe,
- pozytywnie wpływają na sprawność intelektualną,
- wzmacniają odporność organizmu.
Suplementacja musi być dostosowana do indywidualnych preferencji. Najpierw wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie wynik podziel na poszczególne makroskładniki. W ten sposób dowiesz się, ile węglowodanów przyjąć, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Pamiętaj, że zbyt duże dawki nasze ciało może zamienić w niepożądaną tkankę tłuszczową.
Odżywki carbo – dla kogo?
Duża podaż węglowodanów jest potrzebna osobom:
- trenującym na siłowni (w szczególności pracującym nad zwiększeniem masy mięśniowej),
- uprawiającym sporty wytrzymałościowe (pływanie, bieganie, triathlon, kajakarstwo, wspinaczka górska, narciarstwo biegowe),
- regularnie korzystającym z ćwiczeń interwałowych i aerobowych.
Węglowodany w diecie – podsumowanie
Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia, musisz zadbać o obecność w diecie skrupulatnie zaplanowanej liczby węglowodanów, stawiając przede wszystkim na posiłki o niskim indeksie glikemicznym. Jeśli jesteś osobą aktywną i dążysz do postępu, pomyśl o uzupełnieniu codziennego jadłospisu odżywkami carbo, które pomagają wyrównać poziom kluczowego makroskładnika i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dzięki witaminom i minerałom.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Sprawdź wykaz produktów wspomagających odchudzanie. Polecamy także spis witamin oraz listę ziół i roślin leczniczych.