Konsultacja merytoryczna:

Pramogen

Pramogen należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI – selective serotonin reuptakeinhibitors). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu poprzez zwiększanie stężenia erotoniny. Zaburzenia w układzie serotoninergicznym są uważane za istotny czynnik w rozwoju depresji i związanych z nią chorób.

Pramogen może być podawany w leczeniu:
– depresji (dużych epizodów depresyjnych).

Jaki jest skład Pramogen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest escytalopram.
Jedna tabletka zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki:
celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa i stearynian magnezu.
Otoczka tabletki zawiera jednowodną laktozę, makrogol 4000, dwutlenek tytanu (E1710 ihypromelozę.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Pramogen – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Należy pamiętać, że może być konieczne przyjmowanie leku przez 2 tygodnie lub dłużej zanim pacjent odczuje poprawę.

Dorośli
Depresja– zalecana dawka leku Pramogen wynosi 10 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę. Może upłynąć 2 do 4 tygodni zanim będzie odczuwalna poprawa. Leczenie należy kontynuować co najmniej przez 6 miesięcy po zaobserwowaniu poprawy.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zwykle lekarz prowadzący zaleca mniejszą dawkę początkową leku niż opisane powyżej dawki, gdyż pacjenci w podeszłym wieku mogą być bardziej wrażliwi na działanie leku Pramogen.

Zwykle zalecana dawka początkowa wynosi 5 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.

Lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzież (poniżej 18 lat))
Leku Pramogen nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Jeśli pacjent ma problemy z wątrobą lub nerkami, lekarz może przepisać niższą dawkę leku niż dawki wymienione powyżej.

Lek Pramogen może byś stosowany z posiłkami lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać popijając wodą. Nie należy żuć tabletek, ze względu na ich gorzki smak.

Tabletki należy przyjmować tak długo, jak to zaleci lekarz, nawet jeśli poprawa samopoczucia wystąpi na początku leczenia. Zaleca się kontynuowanie leczenia przez co najmniej 3 do 6 miesięcy po ustąpieniu objawów, aby nie nastąpił nawrót choroby.

Tabletki 10 mg, 15 mg i 20 mg można podzielić na dawki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Pramogen, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala.

Należy to zrobić, nawet jeśli pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Niektórymi z objawów przedawkowania mogą być zawroty głowy, drżenie, pobudzenie, drgawki, śpiączka, nudności i wymioty, zaburzenia rytmu serca (przyspieszona lub spowolniona częstotliwość bicia serca),obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Jadąc do lekarza lub szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku i pozostałe tabletki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pramogen – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Pramogen można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich.

W czasie przyjmowania leku Pramogennależy unikać spożywania alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pramogen w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza. Pacjentka nie powinna stosować leku Pramogen w ciąży, dopóki nie omówi z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem. Nie należy nagle przerywać stosowania leku Pramogen.

Należy poinformować położną i/lub lekarza o przyjmowaniu leku Pramogen. Leki takie jak Pramogen przyjmowane w ostatnich 3 miesiącach ciąży mogą podwyższyć ryzyko wystąpienia poważnej choroby u niemowląt, zwanej nadciśnieniem płucnym noworodków (PPHN), powodującej przyspieszony oddech i zasinienie. Objawy te zwykle występują w ciągu 24 godzin po urodzeniu. Jeśli wystąpią u dziecka, należy niezwłocznie poinformować położną i/lub lekarza.

Inne objawy, które mogą wystąpić jeśli pacjentka stosuje Pramogen w późnym stadium ciąży,obejmują trudności z zasypianiem lub karmieniem, drgawki, wahania ciepłoty ciała, wymioty, niski poziom glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, drażliwość, senność, drżenia, drżączkę lub drgawki. Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna o tym powiedzieć lekarzowi. Escytalopram w niewielkim stopniu przenika do mleka matki. Nie wolno karmić piersią w czasie przyjmowania leku Pramogen.

Lekarz zadecyduje czy pacjentka powinna zaprzestać karmienia piersią czy zaprzestać leczenia lekiem Pramogen.

Wpływ na płodność
W badaniach na zwierzętach wykazano, że w przypadku stosowania cytalopramu, leku z tej grupy coescytalopram, następuje obniżenie jakości plemników. Teoretycznie może mieć to wpływ na płodność,natomiast do tej pory nie zaobserwowano takiego wpływu na płodność u ludzi.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Pramogen

Ulotka Pramogen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Pramogen, 5 mg; 10 mg; 15 mg; 20 mg, tabletki powlekane (Escitalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 87.94 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pramogen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Pramogen, 5 mg; 10 mg; 15 mg; 20 mg, tabletki powlekane (Escitalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 138.38 KB

Cena - ile kosztuje Pramogen?

Cena Pramogen i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Pramogen.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Pramogen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz