Konsultacja merytoryczna:

Polfenon

Polfenon

Substancją czynną leku Polfenon jest propafenon, który należy do grupy leków przeciwarytmicznych.

Wskazania do stosowania

Objawowe tachyarytmie nadkomorowe:
– częstoskurcz węzłowy;
– częstoskurcz nadkomorowy u pacjentów z zespołem Wolfa-Parkinsona-White’a (WPW);
– napadowe migotanie przedsionków.

Zagrażająca życiu, ciężka, objawowa tachyarytmia komorowa (tachyarytmia to niemiarowa akcja serca, której towarzyszy przyspieszona akcja serca).

Jaki jest skład Polfenon, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest propafenonu chlorowodorek. Każda tabletka zawiera odpowiednio 150 mg lub 300 mg propafenonu chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: kopowidon, żelatyna, glicerol 85%, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Skład otoczki tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), laktoza jednowodna, makrogol, triacetyna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Polfenon – jak stosować ten lek?

Dawkę leku lekarz ustali indywidualnie, zależnie od jego potrzeb i odpowiedzi terapeutycznej.
Należy podawać najmniejszą skuteczną dawkę leku.

Dorośli
W okresie ustalania dawki oraz w leczeniu podtrzymującym u pacjentów o masie ciała około 70 kg zalecana dawka dobowa propafenonu chlorowodorku wynosi 450 do 600 mg, podawana w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Niekiedy może być konieczne zwiększanie dawki dobowej propafenonu chlorowodorku, nie częściej niż co 3 – 4 dni, do 900 mg, pod warunkiem ścisłej kontroli kardiologicznej. U pacjentów z mniejszą masą ciała stosować mniejsze dawki dobowe.

W razie wystąpienia znacznego poszerzenia zespołu QRS lub bloku przedsionkowo-komorowego II°lub III° lekarz rozważy zmniejszenie dawki.

Indywidualną dawkę podtrzymującą należy ustalać pod kontrolą kardiologiczną, obejmującą monitorowanie zapisu EKG i wielokrotny pomiar ciśnienia tętniczego krwi (faza ustalania dawki).

Dzieci i młodzież
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Ze względu na moc, leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z istotnymi zaburzeniami czynności lewej komory (frakcja wyrzutowa <35%) lub uszkodzeniem mięśnia sercowego leczenie należy rozpocząć od małych dawek, zwiększając dawkę ze szczególną ostrożnością, stopniowo i o małe ilości. Tak samo należy postępować w tracie leczenia podtrzymującego. Zwiększenia dawki, jeśli to konieczne, można dokonywać nie wcześniej niż po 5 do 8 dniach leczenia.

Niewydolność nerek i (lub) wątroby
U pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby po podaniu standardowych dawek leczniczych dojść może do kumulacji leku. U tych pacjentów indywidualne ustalanie dawki propafenonu chlorowodorku wymaga kontroli zapisu EKG i stężenia leku w osoczu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przedawkowania mogą wystąpić zaburzenia pracy serca oraz niedociśnienie tętnicze. Często występują także: bóle głowy, zawroty głowy, nieostre widzenie, zaburzenia czucia (pieczenie, kłucie, mrowienie) rąk lub nóg, drżenie, nudności, zaparcia i suchość w jamie ustnej. W ciężkich przypadkach zatrucia dodatkowo mogą wystąpić drgawki, senność, śpiączka i zatrzymanie czynności oddechowej.

W razie przedawkowania leku należy natychmiast porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Polfenon – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować po posiłku, popijając niewielką ilością płynu

W okresie stosowania leku Polfenon nie należy pić soku grejpfrutowego, ponieważ może on powodować zwiększenie stężenia leku we krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Polfenon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna bezwzględnie poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Polfenon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Polfenon, 150 mg, 300 mg, tabletki powlekane (Propafenoni hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 112 razy

Rozmiar plku 127.51 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Polfenon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Polfenon, 150 mg, 300 mg, tabletki powlekane (Propafenoni hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 48 razy

Rozmiar plku 191.64 KB

Cena - ile kosztuje Polfenon?

Cena Polfenon i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Polfenon.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Polfenon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

3 komentarze do “Polfenon”

 1. Polfenon to świetny lek. Akurat w moim przypadku skutecznie tłumi arytmie nadkomorową, bardzo uciążliwą, bo moje serce praktycznie biło juz samymi bi i trigeminiami. Do tego dochodziły bardzo szybkie czestoskurcze co jakiś czas. Jestem wdzięczna za ten lek. Dzięki niemu mogę dalej żyć i mieć jakiś komfort. Przestrzegam przed czytaniem o skutkach ubocznych na forum. Ja po roku przyjmowania 3 tabletek na dobę, nie widzę żadnych skutków ubocznych.

  Odpowiedz
 2. kto ci to przepisał? popros lekarza o PROPAFENON
  lub Flekainid lub Prajmalina
  polfenon nie spełni twoich oczekiwań, ,zapytaj swojego lekarza ,tylko grzecznie bo leakrze sa culi na tle jezeli pacjent podwaza wybrany przez niego lek,powodzenia

  Odpowiedz
 3. mam 59 lat, lecze się na arytmie serca, jestem po badaniu Holterem, ustaiwone leki to : 2 X dziennie po pół tabl, BeTO 50, MAGNEZ pOLOCARD 1 X DZIENNIE I 2 X DZIENNIE POLFENON,,, czy to nie za dużo?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz