Tonicard

Tonicard należy do grupy leków zwanych lekami antyarytmicznymi. Substancją czynną jest propafenonu chlorowodorek. Lek Tonicard spowalnia akcję serca i pomaga regulować tętno.

Lek Tonicard służy do leczenia pewnych zaburzeń rytmu serca (arytmia):
• Objawowa tachyarytmia nadkomorowa wymagająca leczenia.
• Ciężka objawowa tachyarytmia komorowa, jeśli uznana przez lekarza za zagrażającą życiu.

Jaki jest skład Tonicard, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest propafenonu chlorowodorek.

Tonicard,150 mg, tabletki powlekane:
Jedna tabletka zawiera 150 mg propafenonu chlorowodorku.

Tonicard, 300 mg, tabletki powlekane:
Jedna tabletka zawiera 300 mg propafenonu chlorowodorku.

Pozostałe składniki:

Rdzeń: skrobia kukurydziana, hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian

Otoczka: talk, hypromeloza, tytanu dwutlenek, makrogol 6000.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Tonicard – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to:

Dorośli
Od jednej tabletki Tonicard 150 mg trzy razy na dobę do jednej tabletki Tonicard 300 mg trzy razy na dobę.

Dawka zostanie ustalona indywidualnie przez lekarza.

Pacjenci w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby lub z małą masę ciała, mogą wymagać mniejszej dawki leku Tonicard.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dawka leku zostanie ustalona przez lekarza indywidualnie. Zalecana średnia dawka dobowa wynosi od 10 do 20 mg propafenonu na kilogram masy ciała, podawana w trzech do czterech dawkach. Postać farmaceutyczna leku Tonicard nie jest odpowiednia dla dzieci o masie ciała mniejszej niż 45 kilogramów.

Przyjmowanie leku Tonicard
Tabletkę powlekaną należy połknąć (bez żucia lub ssania) po posiłku popijając płynem (np. szklanką wody). Nie należy tabletki popijać sokiem grejpfrutowym. Tabletkę 300 mg można podzielić na równe dawki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana przez lekarza dawka leku z Tonicard należy NIEZWŁOCZNIE skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub najbliższym szpitalem. Należy zabrać ze sobą tabletki leku Tonicard w oryginalnym opakowaniu oraz niniejszą ulotkę dołączoną do opakowania.

Objawy przedawkowania to: szybkie tętno, nieprawidłowy rytm serca i niskie ciśnienie krwi, które w ciężkich przypadkach mogą prowadzić do wstrząsu sercowo-naczyniowego. Mogą wystąpić bóle głowy, zawroty głowy, niewyraźne widzenie, uczucie mrowienia lub kłucia skóry (parestezje), drżenie, nudności, zaparcia i suchość w jamie ustnej. W bardzo rzadkich przypadkach zgłaszano drgawki po przedawkowaniu. Zgłaszano również zgon.

W ciężkich przypadkach zatrucia mogą wystąpić drgawki, parestezje, senność, śpiączka i zatrzymanie oddechu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tonicard – czy mogę spożywać alkohol?

Leku nie należy przyjmować z sokiem grejpfrutowym, ponieważ jednoczesne stosowanie może prowadzić do zwiększenia stężenia propafenonu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tonicard w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie należy stosować propafenonu w okresie ciąży, o ile lekarz nie uzna tego za konieczne.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza rozpocząć karmienie piersią. Propafenon należy stosować ostrożnie u kobiet karmiących piersią, ponieważ może on przenikać do mleka matki.

Prowadzenie pojazdów

Przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów, obsługiwania urządzeń i maszyn oraz wykonywania innych czynności wymagających koncentracji należy upewnić się, w jaki sposób lek wpływa na organizm pacjenta.

Lek może powodować niewyraźne widzenie, zawroty głowy, zmęczenie i niskie ciśnienie krwi u niektórych osób.

Należy to mieć na uwadze szczególnie na początku leczenia propafenonem, po zmianie leku lub przy połączeniu z alkoholem.

Ulotka Tonicard – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Tonicard? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz