ONDANSETRON MAREX

Uwaga! Poniższy opis dotyczy postaci leku Ondansetron Marex, 4 mg/2 ml, roztwór do wstrzykiwań. W dolnej sekcji strony znajdziecie Państwo załączoną dokumentację dla innych postaci farmaceutycznych / mocy tego leku.

WSKAZANIA

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU ONDANSETRON MAREX ORAZ JAK DZIAŁA TEN LEK?

Roztwór do wstrzykiwań Ondansetron Marex zawiera ondansteron, lek z grupy środków przeciwwymiotnych.

Roztwór do wstrzykiwań Ondansetron Marex stosuje się:
– w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom powodowanym przez chemioterapię (u dorosłych i dzieci) lub radioterapię stosowaną w leczeniu raka (wyłącznie u osób dorosłych),
– w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom w okresie pooperacyjnym.

Dodatkowych informacji na temat stosowania leku może udzielić lekarz, farmaceuta lub pielęgniarka.

SKŁAD

JAKI JEST SKŁAD LEKU ONDANSETRON MAREX ? JAKĄ ZAWIERA SUBSTANCJĘ CZYNNĄ ORAZ SUBSTANCJE POMOCNICZE?

Substancją czynną jest ondansetron. Każda ampułka 2 ml zawiera 4 mg ondansetronu w postaci ondansetronu chlorowodorku dwuwodnego.

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, woda do wstrzykiwań, azot z niewielką zawartością tlenu (gaz obojętny).

DAWKOWANIE

JAKIE JEST ZALECANE DAWKOWANIE LEKU ONDANSETRON MAREX? JAK BEZPIECZNIE STOSOWAĆ TEN LEK? JAK DŁUGO STOSOWAĆ? INSTRUKCJA STOSOWANIA.

Zazwyczaj Ondansetron Marex jest podawany przez pielęgniarkę lub lekarza. Dawka przepisana przez lekarza zależy od rodzaju leczenia stosowanego u pacjenta.

ZAPOBIEGANIE NUDNOŚCIOM I WYMIOTOM POWODOWANYM PRZEZ CHEMIOTERAPIĘ LUB RADIOTERAPIĘ

Dorośli
W dniu chemioterapii lub radioterapii:
– pojedyncza dawka nie powinna przekraczać 16 mg;
– typowa dawka stosowana u dorosłych wynosi 8 mg i podawana jest we wstrzyknięciu dożylnym trwającym co najmniej 30 sekund lub we wstrzyknięciu domięśniowym tuż przed zastosowaniem chemioterapii lub radioterapii;
– można podać kolejne dwie dawki 8 mg we wstrzyknięciu dożylnym trwającym co najmniej 30 sekund lub we wstrzyknięciu domięśniowym w odstępie 4 godzin, zależnie od mocy chemioterapii lub radioterapii zastosowanej u pacjenta.

W kolejnych dniach lek zwykle będzie przyjmowany doustnie, np. w postaci tabletek:
– zazwyczaj dawka stosowana u dorosłych wynosi 8 mg dwa razy na dobę w odstępie 12 godzin;
– lek może być podawany maksymalnie przez 5 dni.

Jeśli chemioterapia lub radioterapia wywołuje ciężkie nudności i wymioty, konieczne może być podanie dawki większej niż zwykle stosowana. Lekarz zdecyduje, czy konieczna jest modyfikacja dawki.

Osoby w podeszłym wieku
W przypadku pacjentów w wieku powyżej 65 lat lekarz zmodyfikuje dawkę zależnie od potrzeb.

Wszystkie dawki dożylne należy rozcieńczyć w 50-100 ml roztworu fizjologicznego soli lub innego roztworu do infuzji wykazującego zgodność i podawać w infuzji trwającej co najmniej 15 minut.
– U pacjentów w wieku 65-74 lat: należy stosować dawkę taką jak dla młodszych osób dorosłych. Pojedyncza dawka podawana dożylnie nie może przekraczać 16 mg.
– U pacjentów w wieku 75 lat i starszych: pojedyncza dawka podawana dożylnie nie może przekraczać 8 mg.

Stosowanie u dzieci i młodzież (w wieku od 6 miesięcy do 17 lat)
Zapobieganie nudnościom i wymiotom wyłącznie związanym ze stosowaniem chemioterapii Dawka leku zostanie ustalona przez lekarza zależnie od powierzchni ciała (BSA) i masy ciała dziecka.

ZAPOBIEGANIE NUDNOŚCIOM I WYMIOTOM W OKRESIE POOPERACYJNYM

Dorośli
Typowa dawka u osób dorosłych wynosi 4 mg i podawana jest w powolnym wstrzyknięciu dożylnym. W celu zapobiegania objawom dawka zostanie podana tuż przed operacją.

Dzieci i młodzież
W przypadku dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca i młodzieży dawka leku zostanie ustalona przez lekarza. Maksymalna dawka wynosi 4 mg i podawana jest w powolnym wstrzyknięciu dożylnym. W celu zapobiegania objawom dawka zostanie podana tuż przed operacją.

Osoby w podeszłym wieku
Doświadczenie w zakresie stosowania ondansetronu w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów w okresie pooperacyjnym u osób w podeszłym wieku jest ograniczone, jednakże ondansetron jest dobrze tolerowany u pacjentów w wieku powyżej 65 lat otrzymujących chemioterapię.

Modyfikacje dawkowania
Pacjenci z chorobami nerek
Nie jest wymagana zmiana dawki dobowej, częstości podawania ani drogi podania.

Pacjenci z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby
Łączna dawka dobowa nie powinna przekraczać 8 mg. Ten lek może wpływać na wyniki badań próbek krwi, oceniających czynność wątroby.

Czas trwania leczenia
Lekarz ustali czas trwania leczenia ondansetronem u pacjenta.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU? CO ZROBIĆ, GDY PRZYPADKOWO PRZYJĘTO WIĘKSZĄ DAWKĘ LEKU NIŻ ZALECANA?

Ondansetron Marex będzie podawany we wstrzyknięciu przez lekarza lub pielęgniarkę, zatem jest mało prawdopodobne, aby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę. Należy powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce, jeśli pacjent obawia się, że otrzymał za dużą dawkę leku lub pominięto podanie leku.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

ZASTOSOWANIE LEKU PRZY JEDNOCZESNYM SPOŻYWANIU POKARMÓW I NAPOJÓW. CZY MOŻNA JEŚĆ I PIĆ STOSUJĄC LEK? CZY MOŻNA PIĆ ALKOHOL?

Nie dotyczy.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

STOSOWANIE W CIĄŻY ORAZ PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

CZY KOBIETA BĘDĄCA W CIĄŻY LUB KARMIĄCA PIERSIĄ MOŻE ZAŻYWAĆ LEK? JAKIE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI NALEŻY ZACHOWAĆ?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie wiadomo, czy podawanie leku Ondansetron Marex w okresie ciąży jest bezpieczne. Nie zaleca się leczenia z użyciem leku Ondansetron Marex w okresie ciąży. Podczas przyjmowania leku Ondansetron Marex nie wolno karmić piersią. Ondansetron przenika do mleka ludzkiego..

PEŁNA DOKUMENTACJA LEKU ONDANSETRON MAREX

Jeżeli w powyższym opisie nie znaleźliście Państwo poszkiwanych informacji, istnieje możliwość pobrania pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta lub charakterystyki produktu leczniczego (dla lekarzy lub farmaceutów).

ONDANSETRON MAREX ulotka leku, chpl, opinie, dawkowanie

ULOTKA (SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE)

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

ULOTKA LEKU ONDANSETRON MAREX (pliki PDF lub DOC)CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - ONDANSETRON MAREX CHPL (pliki PDF lub DOC)CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: .

Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE O ONDANSETRON MAREX - FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here