Levosimendan Kalceks

Lek Levosimendan Kalceks jest skoncentrowaną postacią leku, który musi zostać rozcieńczony przed infuzją dożylną.

Lek Levosimendan Kalcrks działa poprzez zwiększenie siły, z jaką serce pompuje krew i pozwala rozkurczyć się naczyniom krwionośnym. Lek Levosimendan Kalceks zmniejsza przekrwienie w płucach i ułatwia przepływ krwi i tlenu w organizmie. Lek ten pomaga złagodzić duszność, spowodowaną ciężką niewydolnością serca.

Lek Levosimendan Kalceks stosuje się w leczeniu niewydolności serca u pacjentów, u których nadal występują trudności z oddychaniem pomimo przyjmowania innych leków usuwających nadmiar wody z organizmu.

Lek Levosimendan Kalceks stosowany jest u dorosłych.

Skład
− Substancją czynną leku jest lewozymendan.
Każdy mL koncentratu zawiera 2,5 mg lewozymendanu.
Każda fiolka z 5 mL roztworu zawiera 12,5 mg lewozymendanu.

− Pozostałe składniki to: powidon K12, kwas cytrynowy i etanol bezwodny.

Dowiedz się więcej o substancji:

Reklama

Jak stosować Levosimendan Kalceks?

Dawkowanie i sposób przyjmowania

Lek zostanie podany w postaci infuzji dożylnej (w kroplówce). Dlatego lek ten powinien być podawany wyłącznie w szpitalu, gdzie lekarz może monitorować pacjenta.

Lekarz zdecyduje jaką dawkę leku należy podać pacjentowi. Będzie on oceniał reakcję pacjenta na lek (np. poprzez pomiar tętna lub ciśnienia tętniczego krwi, wykonanie badania EKG i (lub) zapytanie o samopoczucie) i w razie konieczności dostosuje dawkę. Lekarz może chcieć monitorować pacjenta przez okres do 4 – 5 dni po odstawieniu tego leku.

Zwykle lek podaje się pacjentowi w postaci szybkiej infuzji przez 10 minut, a następnie pacjent otrzyma wolniejszy wlew dożylny przez okres do 24 godzin.
Co pewien czas lekarz powinien ocenić reakcję pacjenta na lewozymendan. Może zmniejszyć szybkość infuzji, jeśli u pacjenta wystąpi spadek ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie czynności serca lub złe samopoczucie. Należy powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce, jeśli wystąpi uczucie kołatania serca, zawroty głowy lub jeśli wydaje się, że działanie tegu leku jest zbyt silne lub zbyt słabe.

Jeśli lekarz uzna, że konieczna jest większa dawka lewozymendanu, a u pacjenta nie występują działania niepożądane, może on zwiększyć szybkość infuzji.

Lekarz będzie kontynuował infuzję lewozymendanu tak długo, jak długo konieczne jest wspomaganie serca. Zwykle trwa to 24 godziny.

Działanie leku na serce utrzymuje się przez co najmniej 24 godziny od zakończenia infuzji lewozymendanu. Działanie to może utrzymywać się przez 7 – 10 dni od zakończenia infuzji.

Zaburzenia czynności nerek
Należy zachować ostrożność, stosując ten lek u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek. Lewozymendanu nie należy stosować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (patrz punkt 2., Kiedy nie stosować leku Levosimendan Kalceks).

Zaburzenia czynności wątroby
Należy zachować ostrożność, stosując ten lek u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby, chociaż nie jest konieczne dostosowanie dawki u tych pacjentów. Lewozymendanu nie należy stosować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent otrzyma zbyt dużą dawkę leku może wystąpić zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi oraz przyspieszenie czynności serca. Lekarz zastosuje odpowiednie leczenie na podstawie stanu pacjenta.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Nie wiadomo, czy stosowanie tego leku ma wpływ na nienarodzone dziecko. Lekarz będzie musiał zdecydować, czy korzyści dla matki przeważają nad możliwym ryzykiem dla dziecka.

Dowiedziono, że lewozymendan przenika u ludzi do mleka. Nie należy karmić piersią podczas stosowania tego leku w celu uniknięcia możliwego niepożądanego wpływu na układu sercowo-naczyniowy niemowlęcia.

Reklama

Ulotka Levosimendan Kalceks

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Levosimendan Kalceks - forum

Stosujesz Levosimendan Kalceks? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Levosimendan Kalceks. Podziel się doświadczeniami na forum.