Konsultacja merytoryczna:

Everolimus Sandoz

Everolimus Sandoz jest lekiem przeciwnowotworowym, zawierającym substancję czynną ewerolimus. Ewerolimus zmniejsza dopływ krwi do guza i spowalnia jego wzrost oraz rozprzestrzenianie się komórek rakowych w organizmie.

Lek Everolimus Sandoz stosuje się u dorosłych pacjentów w leczeniu zaawansowanych nowotworów nazywanych nowotworami neuroendokrynnymi, wywodzących się z trzustki. Lek podaje się w przypadku, gdy nowotwór jest nieoperacyjny i nie wytwarza nadmiernych ilości szczególnych hormonów lub innych pokrewnych substancji.

Jaki jest skład Everolimus Sandoz, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ewerolimus.
2,5 mg: Każda tabletka zawiera 2,5 mg ewerolimusu.
5 mg: Każda tabletka zawiera 5 mg ewerolimusu.
10 mg: Każda tabletka zawiera 10 mg ewerolimusu

Pozostałe składniki to: butylohydroksytoluen (E 321), magnezu stearynian, laktoza, hypromeloza (3 mPa.s), krospowidon (Typ A).

Patrz „Everolimus Sandoz zawiera laktozę” w punkcie 2 ulotki.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Everolimus Sandoz – jak stosować ten lek?

Zalecaną dawką jest 10 mg przyjmowanych raz na dobę. Lekarz powie pacjentowi, ile tabletek leku Everolimus Sandoz należy przyjmować.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lekarz może rozpocząć leczenie od mniejszej dawki (2,5 mg, 5 mg lub 7,5 mg na dobę).

Jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane w trakcie stosowania leku Everolimus Sandoz (patrz punkt 4 ulotki), lekarz może zmniejszyć dawkę, wstrzymać leczenie na krótki czas albo przerwać je na stałe.

Tabletki należy połykać w całości, popijają szklanką wody. Tabletek nie należy żuć lub rozkruszać.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku lub jeśli inna osoba przyjęła omyłkowo te tabletki, należy natychmiast zwrócić się do lekarza lub udać się do szpitala. Może być konieczne pilne leczenie. Należy zabrać ze sobą opakowanie po leku i ulotkę, aby lekarz wiedział, jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Everolimus Sandoz – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Everolimus Sandoz należy przyjmować codziennie o tej samej porze, konsekwentnie albo z posiłkiem, albo bez posiłku. Podczas leczenia należy unikać spożywania grejpfrutów i picia soku grejpfrutowego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Everolimus Sandoz w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Lek Everolimus Sandoz może działać szkodliwie na płód, dlatego nie zaleca się jego stosowania w czasie ciąży. Jeśli kobieta jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz poinformuje pacjentkę czy może ona przyjmować ten lek w czasie ciąży. Kobiety mogące zajść w ciążę powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia. Jeśli mimo zabezpieczenia pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży, powinna poradzić się lekarza przed przyjęciem kolejnej dawki leku Everolimus Sandoz.

Karmienie piersią
Lek Everolimus Sandoz może działać szkodliwie na dziecko karmione piersią. Nie należy karmić piersią w trakcie leczenia i przez 2 tygodnie od przyjęcia ostatniej dawki tego leku. Jeśli pacjentka karmi piersią, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Everolimus Sandoz

Ulotka Everolimus Sandoz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Everolimus Sandoz, 2,5 mg, 5 mg,  10 mg, tabletki (Everolimusum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 154.49 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Everolimus Sandoz m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Everolimus Sandoz, 2,5 mg, 5 mg,  10 mg, tabletki (Everolimusum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 652.40 KB

Cena - ile kosztuje Everolimus Sandoz?

Cena Everolimus Sandoz i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Everolimus Sandoz.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Everolimus Sandoz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz