Everolimus Mylan

Everolimus Mylan jest lekiem przeciwnowotworowym zawierającym substancję czynną ewerolimus. Ewerolimus zmniejsza dopływ krwi do guza oraz spowalnia wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.

Lek Everolimus Mylan jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu:
– raka piersi z ekspresją receptorów hormonalnych u kobiet po menopauzie, u których inne leki (tzw. niesteroidowe inhibitory aromatazy) przestały utrzymywać chorobę pod kontrolą. Ten lek jest podawany razem z lekiem o nazwie eksemestan, należącym do grupy steroidowych inhibitorów aromatazy, stosowanym w ramach hormonalnej terapii przeciwnowotworowej;
– zaawansowanych nowotworów zwanych nowotworami neuroendokrynnymi, które pochodzą z żołądka, jelit, płuc lub trzustki. Lek podawany jest w przypadku, gdy nowotwór jest nieoperacyjny i nie wytwarza nadmiernych ilości określonych hormonów lub innych pokrewnych substancji naturalnych;
– zaawansowanego raka nerki (zaawansowany rak nerkowokomórkowy) w sytuacji, gdy inne metody leczenia (tak zwana terapia anty-VEGF) nie powstrzymały rozwoju choroby.

Jaki jest skład Everolimus Mylan, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest ewerolimus. Każda tabletka zawiera 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ewerolimusu.

• Pozostałe składniki to: butylohydroksytoluen (E 321), hypromeloza (2910) (2 mPa·s) (E 464), laktoza, laktoza jednowodna, krospowidon (typ A) (E 1202) oraz magnezu stearynian (E 470b).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Everolimus Mylan – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 10 mg przyjmowane raz na dobę. Lekarz poinformuje pacjenta, ile tabletek leku Everolimus Mylan ma przyjmować.

Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby, lekarz może rozpocząć leczenie od niższej dawki leku Everolimus Mylan (2,5, 5 lub 7,5 mg na dobę).

W przypadku wystąpienia pewnych działań niepożądanych podczas przyjmowania leku Everolimus Mylan (patrz punkt 4) lekarz może zmniejszyć dawkę lub przerwać leczenie na krótki czas lub na stałe.

Lek Everolimus Mylan należy przyjmować raz na dobę, codziennie mniej więcej o tej samej porze, zawsze tak samo – podczas posiłku lub niezależnie od pokarmu. Tabletki należy połykać w całości popijając szklanką wody. Nie należy żuć ani rozgryzać tabletek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

– W razie przyjęcia przez pacjenta zbyt dużej dawki leku Everolimus Mylan lub przypadkowego przyjęcia tabletek przez inną osobę, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub do szpitala. Może być konieczne natychmiastowe leczenie.
– Należy wziąć ze sobą opakowanie leku i tę ulotkę informacyjną, aby lekarz dowiedział się, co pacjent przyjął.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Everolimus Mylan – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Everolimus Mylan należy przyjmować codziennie o tej samej porze, zawsze podczas posiłku lub niezależnie od pokarmu. Należy unikać spożywania grejpfrutów i soku grejpfrutowego w czasie przyjmowania leku Everolimus Mylan.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Everolimus Mylan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Lek Everolimus Mylan może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku i nie jest zalecany w czasie ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży, powinna poradzić się lekarza. Lekarz powie pacjentce, czy może ona przyjmować ten lek w czasie ciąży.
Kobiety, które mogą zajść w ciążę, powinny stosować wysoce skuteczne metody antykoncepcji w czasie leczenia. Jeżeli pomimo tych środków pacjentka podejrzewa, że mogła zajść w ciążę, powinna poradzić się lekarza zanim przyjmie kolejną dawkę leku Everolimus Mylan.

Karmienie piersią
Lek Everolimus Mylan może zaszkodzić niemowlęciu karmionemu piersią. Kobiety nie powinny karmić piersią w trakcie leczenia i przez 2 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki ewerolimusu. Kobiety karmiące piersią powinny poinformować o tym lekarza.

Płodność u kobiet
U niektórych kobiet otrzymujących lek Everolimus Mylan stwierdzono brak miesiączki (zaprzestanie miesiączkowania).

Lek Everolimus Mylan może wpływać na płodność u kobiet. Jeśli kobieta chce mieć dzieci, powinna powiedzieć o tym lekarzowi.

Płodność u mężczyzn
Lek Everolimus Mylan może wpływać na płodność u mężczyzn. Jeśli mężczyzna chce zostać ojcem, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Ulotka Everolimus Mylan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Everolimus Mylan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz