Podmiot odpowiedzialny | ROTOP Radiopharmacy GmbH |
Kod ATC | V09AB03 |
Procedura | MRP |
Substancja | Joflupan (123I) |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ioflupane (123I) ROTOP?
Lek ten jest produktem radiofarmaceutycznym przeznaczonym wyłącznie do stosowania w diagnostyce.
Lek Ioflupane (123I) ROTOP zawiera substancję czynną joflupan (123I), stosowaną w celu ułatwienia zdiagnozowania (rozpoznania) pewnych chorób mózgu. Lek należy do grupy substancji o niewielkiej radioaktywności, określanych jako radiofarmaceutyki.
• Po wstrzyknięciu radiofarmaceutyk ten gromadzi się w określonych narządach lub obszarach organizmu na krótki czas.
• Ponieważ zawiera on niewielką ilość substancji radioaktywnej, można go wykryć z zewnątrz ciała za pomocą specjalnych kamer.
• Można wykonać zdjęcie, określane jako „skan”. Skan pokazuje dokładnie lokalizację radioaktywności w obrębie narządu i organizmu. Umożliwia to lekarzowi uzyskanie cennych informacji na temat działania tego narządu.
Po wstrzyknięciu dorosłemu pacjentowi lek Ioflupane (123I) ROTOP jest rozprowadzany po organizmie wraz z krwią. Gromadzi się w niewielkim obszarze mózgu. Zmiany w tym obszarze mózgu występują w następujących zaburzeniach:
• parkinsonizm (w tym choroba Parkinsona) oraz
• otępienie z ciałami Lewy’ego.
Skan dostarczy lekarzowi informacji na temat wszelkich zmian w tym obszarze mózgu pacjenta. Lekarz prowadzący może stwierdzić, że informacje uzyskane ze skanu będą pomocne w dokładniejszym poznaniu choroby pacjenta oraz w podjęciu decyzji dotyczących ewentualnego leczenia.
Po podaniu leku Ioflupane (123I) ROTOP pacjent jest narażony na niewielką dawkę promieniowania. Dawka ta jest mniejsza niż podczas niektórych badań rentgenowskich. Lekarz prowadzący pacjenta oraz lekarz medycyny nuklearnej uznali, że korzyści wynikające z tego badania z użyciem radiofarmaceutyku przewyższają ryzyko narażenia na te małe ilości promieniowania.
Jaki jest skład Ioflupane (123I) ROTOP, jakie substancje zawiera?
− Substancją czynną leku jest joflupan (123I). Każdy mililitr roztworu zawiera 74 MBq joflupanu (123I) na dzień i godzinę odniesienia (od 0,07 do 0,13 μg/ml joflupanu).
− Pozostałe składniki to: kwas octowy lodowaty, sodu octan trójwodny, etanol bezwodny i woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Ioflupane (123I) ROTOP – jak stosować ten lek?
Istnieją ścisłe przepisy dotyczące stosowania, przekazywania i usuwania preparatów radiofarmaceutycznych. Lek Ioflupane (123I) ROTOP będzie zawsze stosowany w szpitalu lub innej podobnej placówce. Lek ten będzie przygotowywany i podawany pacjentom wyłącznie przez osoby odpowiednio przeszkolone i posiadające uprawnienia do jego bezpiecznego stosowania. Osoby te powiedzą pacjentowi wszystko, co należy zrobić, by ten lek był stosowany bezpiecznie.
Lekarz medycyny nuklearnej nadzorujący badanie ustali dawkę leku Ioflupane (123I) ROTOP odpowiednią dla danego pacjenta. Będzie to najmniejsza dawka konieczna do uzyskania potrzebnych informacji.
Przed podaniem leku Ioflupane (123I) ROTOP lekarz zaleci pacjentowi przyjęcie tabletek lub płynu zawierających jod. Zapobiegnie to gromadzeniu radioaktywności w tarczycy. Ważne jest, by zażyć tabletki lub płyn dokładnie według zaleceń lekarza.
Podanie leku Ioflupane (123I) ROTOP i przeprowadzenie badania
Lek Ioflupane (123I) ROTOP podawany jest we wstrzyknięciu, zwykle do żyły w ramieniu. Dawka zwykle zalecana dla dorosłych wynosi od 111 do 185 MBq (MBq = megabekerel to jednostka miary radioaktywności). Jedno wstrzykniecie jest wystarczające.
Czas trwania badania
Skan przy użyciu specjalnej kamery jest zwykle wykonywany 3 do 6 godzin po wstrzyknięciu leku Ioflupane (123I) ROTOP.
Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta o tym, jak długo trwa zwykle badanie.
Po podaniu leku Ioflupane (123I) ROTOP pacjent powinien często oddawać mocz, aby szybko usunąć lek z organizmu.
Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta, czy potrzebne będą jakieś specjalne środki ostrożności po otrzymaniu tego leku. W razie jakichkolwiek pytań należy zwrócić się do lekarza medycyny nuklearnej.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Ponieważ lek Ioflupane (123I) ROTOP jest podawany przez lekarza w kontrolowanych warunkach, jest mało prawdopodobne, aby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę. Lekarz medycyny nuklearnej zaleci pacjentowi picie dużych ilości płynów, aby ułatwić usunięcie leku z organizmu. Podczas oddawania moczu konieczne będzie zachowanie odpowiednich środków ostrożności – lekarz powie, co należy
robić. Jest to standardowa praktyka dotycząca stosowania leków, takich jak Ioflupane (123I) ROTOP. Wszelkie ewentualne pozostałości leku Ioflupane (123I) ROTOP w organizmie pacjenta samoistnie utracą radioaktywność.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza medycyny nuklearnej nadzorującego badanie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ioflupane (123I) ROTOP – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ioflupane (123I) ROTOP w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza medycyny nuklearnej przed zastosowaniem tego leku.
Jeśli istnieje możliwość, że pacjentka jest w ciąży, jeśli opóźnia się jej krwawienie miesiączkowe lub jeśli pacjentka karmi piersią, należy poinformować o tym lekarza medycyny nuklearnej przed podaniem leku Ioflupane (123I) ROTOP.
W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza medycyny nuklearnej, który będzie nadzorował badanie.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, nie należy stosować u niej leku Ioflupane (123I) ROTOP. W przeciwnym wypadku dziecko może otrzymać pewną dawkę radioaktywności. Należy rozważyć wykorzystanie innych technik, niewykorzystujących promieniowania jonizującego.
Jeśli pacjentka karmi piersią, lekarz medycyny nuklearnej może opóźnić zastosowanie leku Ioflupane (123I) ROTOP lub zalecić przerwanie karmienia piersią. Nie wiadomo, czy joflupan (123I) przenika do mleka kobiet karmiących piersią.
• Pacjentka nie powinna karmić piersią przez 3 dni po podaniu leku Ioflupane (123I) ROTOP.
• W tym czasie należy karmić dziecko preparatem mlekozastępczym. W regularnych odstępach czasu należy odciągać i usuwać mleko.
• Należy to kontynuować przez 3 dni, aż w organizmie pacjentki nie będzie już radioaktywności.
Ulotka Ioflupane (123I) ROTOP – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ioflupane (123I) ROTOP przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Ioflupane (123I) ROTOP - 74 MBq/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Ioflupane 123 I) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ioflupane (123I) ROTOP m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Ioflupane (123I) ROTOP - 74 MBq/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Ioflupane 123 I) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Ioflupane (123I) ROTOP w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Ioflupane (123I) ROTOP - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Ioflupane (123I) ROTOP? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.