Zinnat

Zinnat to antybiotyk o szerokim spektrum działania, który zawiera substancję czynną cefuroksym. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie płuc, zakażenia układu moczowego, skóry, tkanek miękkich, zatok i ucha. Działa poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do ich osłabienia i śmierci. Zinnat jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Zinnat jest antybiotykiem stosowanym u dorosłych i dzieci. Lek działa niszcząc bakterie wywołujące zakażenia. Należy do grupy leków nazywanych cefalosporynami.

Zinnat jest stosowany do leczenia zakażeń:
– gardła
– zatok
– ucha środkowego
– płuc lub klatki piersiowej
– układu moczowego
– skóry i tkanek miękkich.

Zinnat może być również stosowany:
– w leczeniu wczesnej postaci choroby z Lyme (boreliozy – zakażenia przenoszonego przez kleszcze).

Lekarz może badać, jaki rodzaj bakterii wywołał u pacjenta zakażenie, a także sprawdzać w trakcie leczenia, czy bakterie są wrażliwe na lek Zinnat.

Skład

Substancją czynną leku jest cefuroksym: każda tabletka powlekana zawiera odpowiednio 125 mg, 250 mg lub 500 mg cefuroksymu w postaci aksetylu.

Pozostałe składniki leku to:
rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, laurylosiarczan sodu, uwodorniony olej roślinny, koloidalny dwutlenek krzemu;
skład otoczki: hypromeloza, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, Opaspray biały M-1-7120 J

Dawkowanie

Tabletki Zinnat należy połknąć w całości, popijając wodą. Tabletek nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić – może to zmniejszyć skuteczność leczenia.

Dorośli
Zalecana dawka leku Zinnat wynosi od 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.

Dzieci
Zalecana dawka leku Zinnat wynosi od 10 mg/kg mc. (nie więcej niż 125 mg) do 15 mg/kg mc. (nie więcej niż 250 mg) dwa razy na dobę, w zależności od:
– ciężkości i rodzaju zakażenia.

Nie zaleca się stosowania leku Zinnat u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, ponieważ nie są znane bezpieczeństwo stosowania i skuteczność leku w tej grupie wiekowej.
W zależności od choroby oraz od tego, jak pacjent reaguje na leczenie, dawka początkowa może być zmieniona lub może być konieczny więcej niż jeden cykl leczenia.

Pacjenci z chorymi nerkami
Jeżeli pacjent ma chore nerki, lekarz może zmienić dawkowanie leku.
– Jeśli pacjenta to dotyczy, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Przedawkowanie

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Zinnat, mogą wystąpić u niego zaburzenia neurologiczne, w szczególności zwiększa się ryzyko drgawek (napadów padaczkowych).

Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie po leku Zinnat.

Jedzenie i picie (alkohol)

Zinnat należy przyjmować po posiłku. Pomoże to zwiększyć skuteczność leczenia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Zinnat



Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)



Opinie o Zinnat (forum)

Stosujesz Zinnat? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

13 komentarzy do “Zinnat”

  1. Po trzech może pięciu tabletkach wystąpiły nudności, wymioty, biegunka i problemu z utrzymaniem równowagi myślałam że zatrułam się sałatką. Drugi raz lekarz przepisał mi i już po pierwszej tabletce może po 2 lub 3 godzinach powtórka rozrywki gdzie zakończyło się pogotowiem. Stwierdzili po wymazie, że COVID i znowu naiwnie myślałam że te wszystkie objawy nie po antybiotyku. Lekarz rodzinny kazał odstawić bo COVID i nie będzie działać tak czy siak antybiotyk. Po kilku dniach zadzwoniłam i powiedziałam, że moje objawy przeziębienia nie poprawiają się i kazał powrócić do ZINNAT. Wtedy wszystkie objawy powtórzyły się wymioty wodą bo już nie bo czym, biegunka itp. Teraz już wiem na 100%, że mam uczulenie na ten antybiotyk. Chyba na masę wszystkim przypisują ten wynalazek bo moja siostra z innego miasta i też miała przypisany ten specyfik. Jakiś chyba dil z przedstawicielami medycznymi mają rodzinni.

    Odpowiedz
  2. Po trzeciej tabletce zasłabłem, oblał mnie pot, wystąpiły nudności i wymioty trwające ponad pół dnia. Byłem tak osłabiony, że cały dzień spędziłem w łóżku, nie mogąc nic jeść ani pić. Typowe objawy zatrucia. Nie jestem uczuleniowcem, lek zapisano mi na zapalenie okostnej.

    Odpowiedz
  3. Aby zjeść antybiotyk i zauważyć jego działanie trzeba mieć antybiogram ,ja borykałam się zapaleniem pęcherza dwa miesiące , antybiotyki w ciemno dopiero posiew , wymaz u antybiogram wskazały bakterie która nie jest opornana zinnat. W końcu wiem co to znaczy sikać bez bólu , w końcu znikła gorączka i lekki kaszel który był przy okazji.nie mam na niego uczulenia ale był dobrany do konkretnej bakterii i sobie z nią poradził , w trakcie dieta bez cukru i alkoholu więc bez grzyba się obyło, rodzice opamiętajcie się chcecie dzieci leczyć antybiotykiem go nie walcie w nich soków słodzonych ani słodyczy uniknięcie wysypek i grzybiczych rozlanych zmian na skórze i biegunek. Antybiotyk trzeba brać a głowią i na konkretną bakterie .nic w ciemno

    Odpowiedz
  4. Zinnat to trucizna zanim wyleczysz zapalenie oskrzeli; można zejść z tego świata ja znalazłam się na Oddziale Ratunkowym ze wstrząsem anafilaktycznym

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Zinnat. Podziel się doświadczeniami na forum.