Tolak

Tolak to lek zawierający fluorouracyl jako substancję czynną.

Fluorouracyl należy do grupy leków określanych mianem antymetabolitów, które hamują rozwój komórek (cytostatyki).

Tolak stosuje się w leczeniu choroby skóry zwanej rogowaceniem słonecznym (skóra uszkodzona promieniowaniem słonecznym) I i II stopnia w obrębie twarzy, uszu i (lub) skóry głowy u osób dorosłych.

Jak działa lek Tolak
Podczas stosowania leku Tolak może wystąpić zaczerwienienie obszaru skóry objętego leczeniem.
Tolak niszczy rakowe i przedrakowe komórki skóry, wywierając przy tym mniejszy wpływ na komórki prawidłowe.
Tolak jest również stosowany w leczeniu zmian skórnych, które nie były wcześniej widoczne gołym okiem, a które mogą ulec zaczerwienieniu lub reakcji zapalnej.

Kolejnymi możliwymi etapami działania leku są stan zapalny i (lub) obrzęk, możliwe uczucie dyskomfortu, nadżerka skóry, a ostatecznie wygojenie. Jest to oczekiwana, prawidłowa reakcja na leczenie, która pokazuje, że Tolak działa.
Możliwe jest wystąpienie bardziej nasilonej reakcji na leczenie. Jeżeli stan skóry znacznie się pogorszy, pacjent odczuwa ból lub jest zaniepokojony, powinien skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przepisać inny krem, który złagodzi uczucie dyskomfortu.

Reakcja skóry na leczenie ma charakter przemijający i ustępuje w ciągu 2-4 tygodni od jego zakończenia. Po zaprzestaniu leczenia może się okazać, że proces gojenia się skóry potrwa około 4 tygodni.

Jaki jest skład Tolak, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest: fluorouracyl.

Pozostałe składniki to: makrogologlicerydów stearyniany, butylohydroksytoluen (E 321), alkohol cetylowy, kwas cytrynowy (E 330), glicerol (E 422), izopropylu mirystynian, metyl Glucet-10, metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona, olej arachidowy oczyszczony (olej z orzechów ziemnych), sodu wodorotlenek (E 524), kwas stearynowy i alkohol stearylowy.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Tolak – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak stosować Tolak
Tolak należy stosować raz na dobę na leczone obszary skóry przez okres 4 tygodni w następujący sposób:
• Umyć, spłukać i delikatnie osuszyć poddawane leczeniu obszary skóry.
• Nanieść cienką warstwę leku Tolak na poddawane leczeniu obszary skóry.
• Delikatnie i równomiernie wmasować Tolak w skórę.
• Należy unikać kontaktu leku z innymi częściami ciała, a także nie przenosić go ze skóry pacjenta na skórę innych osób.
• Po zastosowaniu leku Tolak należy dokładnie umyć ręce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku stosowania leku Tolak częściej niż raz na dobę, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia odczynu skórnego oraz jego ciężkiego przebiegu.
W przypadku omyłkowego połknięcia leku Tolak przez pacjenta lub dziecko, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub udać się na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tolak – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tolak w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Tolak nie wolno stosować w okresie ciąży.

Kobiety zdolne do zajścia w ciążę powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Tolak oraz przez jeden miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki leku Tolak. W razie potrzeby należy zasięgnąć porady lekarza w sprawie antykoncepcji.

Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia, powinna natychmiast skonsultować się z lekarzem oraz poradnią genetyczną.

Nie wiadomo, czy Tolak przenika do mleka ludzkiego. Leku Tolak nie wolno stosować w okresie karmienia piersią. Jeżeli stosowanie leku Tolak jest bezwzględnie konieczne w okresie karmienia piersią, karmienie piersią należy przerwać.

Stosowanie leku Tolak może zaburzać płodność u kobiet i mężczyzn. Nie zaleca się stosowania leku Tolak u kobiet i mężczyzn starających się o poczęcie dziecka.

Ulotka Tolak – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Tolak, 40 mg/g, krem (Fluorouracilum)

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tolak m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Tolak, 40 mg/g, krem (Fluorouracilum)

Opinie o Tolak - forum pacjentów

Stosujesz Tolak? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz