Konsultacja merytoryczna:

Actikerall

Lek Actikerall zawiera dwie substancje czynne: fluorouracyl i kwas salicylowy. Fluorouracyl należy do grupy leków zwanych przeciwmetabolicznymi, które hamują wzrost komórek (czynnik cytostatyczny). Kwas salicylowy jest substancją zmiękczającą stwardniałą skórę.

Lek Actikerall jest roztworem na skórę, stosowanym w leczeniu rogowacenia słonecznego (starczego) (typu I/II) u dorosłych pacjentów z prawidłową odpornością.

Zmiany skórne nazywane rogowaceniem słonecznym (starczym) są małymi, kruchymi, złuszczajacymi się fragmentami skóry, z tendencją do rozpadu. Mogą być czerwone lub jasnobrązowe lub w tym samym kolorze jak skóra. Zmiany mogą być suche lub szorstkie w dotyku i czasem łatwiej je wyczuć niż zobaczyć.

Zmiany skórne tego typu powszechnie występują u ludzi, którzy byli poddani znacznej ekspozycji na światło słoneczne.

Jaki jest skład Actikerall, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: fluorouracyl i kwas salicylowy.
1 g roztwór u na skórę zawiera: 5 mg fluorouracylu i 100 mg kwasu salicylowego.

Pozostałe składniki: etylu octan, etanol bezwodny, dimetylusulfotlenek, kopolimer metakrylanu butylu i metakrylanu metylu, piroksylinę.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Actikerall – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Lek Actikerall należy nanosić raz na dobę, chyba że lekarz zalecił inaczej. Jeśli leczone są zmiany skórne występujące w okolicach skóry o cienkiej warstwie naskórka (np. wokół oczu, na skroniach) lekarz może zalecić rzadsze stosowanie leku Actikerall. W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy zmniejszyć częstość stosowania leku do trzech razy na tydzień aż do czasu złagodzenia działań niepożądanych. Lekarz może zdecydować o częststszej kontroli terapii, o ile uzna to za niezbędne.

Sposób podawania
Do stosowania na skórę (podanie na skórę).
– Przed każdym nałożeniem leku Actikerall należy zetrzeć białą powłokę pozostałą po wcześniejszej aplikacji leku (o ile nie jest to pierwsze użycie leku Actikerall). Użycie ciepłej wody może być pomocne przy usuwaniu powłoki.
– Aby otworzyć butelkę należy nacisnąć pokrywkę i przekręcić ją.
– Przed zastosowaniem leku należy oczyścić pędzelek o szyjkę butelki.
– Actikerall należy nanosić na powierzchnię ogniska rogowacenia słonecznego (starczego) i niewielką powierzchnię zdrowej skóry otaczającej zmianę skórną. Powierzchnia zdrowej skóry, otaczającej zmianę, pokryta lekiem, nie powinna być szersza niż 0,5 cm.
– Można leczyć jednocześnie wiele ognisk rogowacenia słonecznego (starczego) (aż do 10 zmian). Całkowita wielkość powierzchni skóry leczonej jednocześnie lekiem Actikerall nie powinna przekraczać 25 cm2 (5 cm x 5 cm).
– Naniesiony roztwór należy pozostawić do wyschnięcia, co umożliwi utworzenie powłoki w miejscu aplikacji.
– Leczona powierzchnia nie powinna być zakrywana opatrunkiem.
– Po użyciu butelkę należy dokładnie zamknąć, aby zapobiec wyschnięciu leku. Jeśli lek wyschnie, nie nadaje się do dalszego użycia. Nie należy używać leku Actikerall, jeśli pojawią się w nim kryształy.

Dodatkowe informacje
– Nie wolno dopuścić do kontaktu leku Actikerall z oczami, wewnętrzną stroną ust lub nosa lub narządami płciowymi (błonami śluzowymi).
– Lek Actikerall może spowodować trwałe plamy na ubraniach, tkaninach lub przedmiotach wykonanych z akrylu (takich jak wanny akrylowe), dlatego należy unikać kontaktu leku Actikerall z tymi przedmiotami.

Uwaga – lek łatwopalny. Należy przechowywać z dala od ognia.

Podczas leczenia należy regularnie kontaktować się z lekarzem.

Czas trwania leczenia
Actikerall nakłada się na zmiany rogowacenia słonecznego raz na dobę aż do ich całkowitego wyleczenia lub przez nie dłużej niż 12 tygodni. Poprawa może być widoczna po upływie 6 tygodni od rozpoczęcia leczenia i narasta wraz z upływem czasu do 12 tygodni. Ustępowanie zmian rogowacenia słonecznego (starczego) może być widoczne do 8 tygodni po zakończeniu leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania leku Actikerall częściej niż raz na dobę, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie reakcji skórnych i mogą one być bardziej nasilone. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Actikerall – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Actikerall w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie wolno stosować leku Actikerall w okresie karmienia piersią, podczas ciąży i u kobiet, u których z całą pewnością nie można wykluczyć, że są w ciąży.

Ulotka Actikerall – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Actikerall (5 mg + 100 mg)/g, roztwór na skórę (Fluorouracilum + Acidum salicylicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 56.84 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Actikerall m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Actikerall (5 mg + 100 mg)/g, roztwór na skórę (Fluorouracilum + Acidum salicylicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 14 razy

Rozmiar plku 98.65 KB

Cena - ile kosztuje Actikerall?

Cena Actikerall i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Actikerall.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Actikerall? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Prezerwatywy UNIMIL SKYN Elite nielateksowe (Opakowanie: 10 )Prezerwatywy UNIMIL SKYN Elite nielateksowe (Opakowanie: 10 ) to ultracienkie prezerwatywy z tworzywa bez dodatku lateksu. Są przeznaczone dla par ceniących sobie naturalność w trakcie stosunku seksualnego przy zachowaniu wysokiego poziomu ochrony.
Efekt działania Prezerwatywy UNIMIL SKYN Elite nielateksowe (Opakowanie: 10 )Prezerwatywy UNIMIL SKYN Elite nielateksowe (Opakowanie: 10 ) to prezerwatywy o prostym kształcie z wytrzymałym zbiorniczkiem, który zmniejsza ryzyko wycieku spermy. Są…

25.37 

Zastosowanie Supradyn Energia tabletki (Opakowanie: 30 )Supradyn Energia tabletki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety dla dorosłych, który zawiera witaminy, minerały i koenzym Q10. Składniki te wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz dodają sił do działania na cały dzień.
Efekt działania Supradyn Energia tabletki (Opakowanie: 30 )Supradyn Energia tabletki (Opakowanie: 30 ) zawiera witaminy z grupy B, które wpływają na prawidłowy metabolizm energetyczny organizmu. Zmniejszają uczucie…

50.47 

Zastosowanie Calcenato tabletki powlekane (Opakowanie: 60 )Calcenato tabletki powlekane (Opakowanie: 60 ) to suplement diety zawierający wapń, witaminę D, magnez i cynk. Preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Ponadto poszczególne składniki pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni (magnez) oraz przyczyniają się do prawidłowego krzepnięcia krwi (wapń), a także pomagają w prawidł…

26.00 

Zastosowanie Scorbolamid tabletki drażowane (Opakowanie: 20 )Scorbolamid tabletki drażowane (Opakowanie: 20 ) jest lekiem do stosowania w trakcie przeziębienia i grypy. Zmniejsza gorączkę i czas trwania infekcji, łagodzi także bóle o słabym i umiarkowanym nasileniu.

Scorbolamid może być stosowany przy bólach głowy czy nerwobólach.
Efekt działania Scorbolamid tabletki drażowane (Opakowanie: 20 )Salicylamid, zawarty w preparacie Scorbolamid ma działanie przeciwgorączkowe…

10.99 

Zastosowanie Olimp Forsen Forte z melatoniną kapsułki (Opakowanie: 30 )Olimp Forsen Forte z melatoniną kapsułki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety zawierający melatoninę, ekstrakty roślinne z liści melisy i szyszek chmielu, magnez oraz witaminy B6 i B1.

Składniki preparatu Forsen z melatoniną wspomagają zasypianie, a także ułatwiają wyciszenie po stresującym dniu.

Olimp Forsen Forte może być stosowany przez osoby borykające się z…

32.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief