Konsultacja merytoryczna:

Oralcon

Oralcon tabletki drażowane jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym i należy do grupy produktów często określanych nazwą „tabletki antykoncepcyjne”. Produkt leczniczy Oralcon zawiera dwa hormony: estrogen (etynylestradiol) i progestagen (lewonorgestrel). Te hormony zapobiegają zajściu w ciążę, w podobny sposób jak naturalne hormony zapobiegają ponownemu zajściu w ciążę podczas ciąży.

Jaki jest skład Oralcon, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku jest lewonorgestrel (150 µg) i etynylestradiol (30µg)

– Inne składniki leku to laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K-25, sacharoza, talk, wapnia węglan, powidon K-90, glicerol, makrogol 6000, dwutlenek tytanu, stearynian magnezu, wosk carnauba.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Oralcon – jak stosować ten lek?

Oralcon należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Codziennie stosować jedną tabletkę produktu leczniczego Oralcon, jeśli konieczne wraz z niewielką ilością wody. Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub bez, ale codziennie należy je stosować o tej samej porze.

W jednym blistrze znajduje się 21 tabletek. Obok każdej tabletki jest podany dzień tygodnia, w którym należy przyjąć każdą tabletkę. Jeśli pacjentka rozpoczyna stosowanie tabletek w środę, należy zażyć tabletkę obok napisu „ŚRO”. Postępować zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze aż do zastosowania wszystkich 21 tabletek.

Następnie przez 7 dni nie stosować tabletek. W trakcie tych 7 dni powinno pojawić się krwawienie. Tak zwane „krwawienie z odstawienia” zwykle pojawia się w drugim lub trzecim dniu przerwy w stosowaniu tabletek.

W ósmym dniu po zastosowaniu ostatniej tabletki Oralcon (to jest po 7-dniowej przerwie) należy rozpocząć stosowanie tabletek z nowego opakowania, nawet jeśli krwawienie jeszcze trwa. Oznacza to, że należy rozpocząć kolejne opakowanie w tym samym dniu tygodnia i krwawienie z odstawienia pojawi się w tym samym dniu miesiąca.

Jeśli pacjentka będzie stosować Oralcon w taki sposób, będzie chroniona przed zajściem w ciążę również w czasie 7 dni przerwy w stosowaniu tabletek.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie zgłaszano ciężkich szkodliwych działań po zastosowaniu zbyt wielu tabletek Oralcon. W przypadku jednorazowego zastosowania kilku tabletek mogą wystąpić nudności lub wymioty. U młodych dziewcząt może pojawić się krwawienie z pochwy. Jeśli pacjentka zastosowała zbyt dużo tabletek Oralcon, lub stwierdziła, że dziecko połknęło kilka tabletek, należy zwrócić się o poradę do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oralcon – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Oralcon z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oralcon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania produktu leczniczego Oralcon, należy niezwłocznie przerwać jego stosowanie i poradzić się lekarza.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Oralcon

Ulotka Oralcon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Oralcon, tabletki drażowane lewonorgestrel 150 mikrogramów (µg) + etynylestradiol 30 mikrogramów (µg)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 41 razy

Rozmiar plku 181.00 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oralcon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Oralcon, tabletki drażowane lewonorgestrel 150 mikrogramów (µg) + etynylestradiol 30 mikrogramów (µg)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 28 razy

Rozmiar plku 136.50 KB

Cena - ile kosztuje Oralcon?

Cena Oralcon i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Oralcon.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Oralcon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz