Oralcon

Oralcon tabletki drażowane jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym i należy do grupy produktów często określanych nazwą „tabletki antykoncepcyjne”. Produkt leczniczy Oralcon zawiera dwa hormony: estrogen (etynylestradiol) i progestagen (lewonorgestrel). Te hormony zapobiegają zajściu w ciążę, w podobny sposób jak naturalne hormony zapobiegają ponownemu zajściu w ciążę podczas ciąży.

Jaki jest skład Oralcon, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku jest lewonorgestrel (150 µg) i etynylestradiol (30µg)

– Inne składniki leku to laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K-25, sacharoza, talk, wapnia węglan, powidon K-90, glicerol, makrogol 6000, dwutlenek tytanu, stearynian magnezu, wosk carnauba.

Zobacz listę produktów zawierających substancję:

Dawkowanie preparatu Oralcon – jak stosować ten lek?

Oralcon należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Codziennie stosować jedną tabletkę produktu leczniczego Oralcon, jeśli konieczne wraz z niewielką ilością wody. Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub bez, ale codziennie należy je stosować o tej samej porze.

W jednym blistrze znajduje się 21 tabletek. Obok każdej tabletki jest podany dzień tygodnia, w którym należy przyjąć każdą tabletkę. Jeśli pacjentka rozpoczyna stosowanie tabletek w środę, należy zażyć tabletkę obok napisu „ŚRO”. Postępować zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze aż do zastosowania wszystkich 21 tabletek.

Następnie przez 7 dni nie stosować tabletek. W trakcie tych 7 dni powinno pojawić się krwawienie. Tak zwane „krwawienie z odstawienia” zwykle pojawia się w drugim lub trzecim dniu przerwy w stosowaniu tabletek.

W ósmym dniu po zastosowaniu ostatniej tabletki Oralcon (to jest po 7-dniowej przerwie) należy rozpocząć stosowanie tabletek z nowego opakowania, nawet jeśli krwawienie jeszcze trwa. Oznacza to, że należy rozpocząć kolejne opakowanie w tym samym dniu tygodnia i krwawienie z odstawienia pojawi się w tym samym dniu miesiąca.

Jeśli pacjentka będzie stosować Oralcon w taki sposób, będzie chroniona przed zajściem w ciążę również w czasie 7 dni przerwy w stosowaniu tabletek.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie zgłaszano ciężkich szkodliwych działań po zastosowaniu zbyt wielu tabletek Oralcon. W przypadku jednorazowego zastosowania kilku tabletek mogą wystąpić nudności lub wymioty. U młodych dziewcząt może pojawić się krwawienie z pochwy. Jeśli pacjentka zastosowała zbyt dużo tabletek Oralcon, lub stwierdziła, że dziecko połknęło kilka tabletek, należy zwrócić się o poradę do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oralcon – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Oralcon z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oralcon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania produktu leczniczego Oralcon, należy niezwłocznie przerwać jego stosowanie i poradzić się lekarza.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Oralcon i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność i cenę leku.

Ulotka Oralcon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Oralcon, tabletki drażowane lewonorgestrel 150 mikrogramów (µg) + etynylestradiol 30 mikrogramów (µg)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oralcon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Oralcon, tabletki drażowane lewonorgestrel 150 mikrogramów (µg) + etynylestradiol 30 mikrogramów (µg)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Oralcon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Dodaj komentarz