Kadcyla

12345678910
(1 ocen, średnia: 10,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Co to jest lek Kadcyla
Lek Kadcyla zawiera substancję czynną o nazwie trastuzumab emtanzyna, składający się z dwóch połączonych ze sobą cząsteczek:

● trastuzumab – przeciwciało monoklonalne, które wiąże się wybiórczo z antygenem (białko docelowe) o nazwie receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2). HER2 występuje w dużych ilościach na powierzchni niektórych komórek nowotworowych i pobudza ich rozrost. Związanie się trastuzumabu z HER2, może hamować rozrost komórek nowotworowych i powodować ich śmierć.
● DM1 – substancja o działaniu przeciwnowotworowym, która ulega aktywacji gdy lek Kadcyla znajdzie się w komórce nowotworowej.

W jakim celu stosuje się lek Kadcyla
Lek Kadcyla jest stosowany w leczeniu raka piersi u dorosłych pacjentów:
• jeśli na powierzchni komórek nowotworowych występuje wiele receptorów HER2 – lekarz zleci przeprowadzenie odpowiednich badań w tym kierunku
• wcześniej leczonych lekiem o nazwie trastuzumab oraz lekiem, zaliczanym do grupy taksanów
• z przerzutami nowotworowymi w okolicy piersi lub w innych narządach.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

• Substancją czynną leku jest trastuzumab emtanzyna.
• Każda fiolka jednorazowego użytku zawiera 100 mg proszku do sporządzenia 5 ml koncentratu roztworu trastuzumabu emtanzyny do infuzji o stężeniu 20 mg/ml.
• Każda fiolka jednorazowego użytku zawiera 160 mg proszku do sporządzenia 8 ml koncentratu roztworu trastuzumabu emtanzyny do infuzji o stężeniu 20 mg/ml.

• Pozostałe składniki to: kwas bursztynowy, wodorotlenek, sacharoza i polisorbat 20.

Dawkowanie

Lek Kadcyla jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę w szpitalu lub przychodni:
• Lek podaje się w kroplówce do żyły (wlew dożylny).
• Lek podawany jest raz na 3 tygodnie.

Dawkowanie
• Lek Kadcyla jest podawany w dawce 3,6 mg na kilogram masy ciała pacjenta. Lekarz obliczy odpowiednią dawkę leku dla pacjenta.
• Czas trwania pierwszego wlewu wynosi 90 minut. Przez ten czas oraz przez co najmniej 90 minut po podaniu pierwszej dawki lekarz lub pielęgniarka obserwuje pacjenta w celu wykrycia jakichkolwiek działań niepożądanych.
• Jeśli pierwszy wlew jest dobrze tolerowany, wlew podczas kolejnej wizyty może trwać 30 minut. Przez ten czas oraz przez co najmniej 30 minut po podaniu dawki lekarz lub pielęgniarka obserwuje pacjenta w celu wykrycia jakichkolwiek działań niepożądanych.
• Łączna liczba wlewów zależy od reakcji pacjenta na leczenie.
• W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, lekarz może podjąć decyzję o kontynuacji leczenia w mniejszej dawce, opóźnieniu podania kolejnej dawki lub o zakończeniu terapii.

REKLAMA

Przedawkowanie

Nie poznano dotychczas antidotum do stosowania w przypadku przedawkowania trastuzumabu emtanzyny. W takiej sytuacji pacjent powinien być ściśle monitorowany w celu wykrycia objawów działań niepożądanych, w razie potrzeby należy rozpocząć odpowiednie leczenie objawowe. W zgłoszonych przypadkach przedawkowania trastuzumabu emtanzyny wystąpiła zwłaszcza małopłytkowość. Stwierdzono jeden zgon, w przypadku którego pacjentowi nieprawidłowo podano trastuzumab emtanzynę w dawce 6 mg/kg. Pacjent zmarł 3 tygodnie po przedawkowaniu; nie ustalono związku przyczynowego ze stosowaniem trastuzumabu emtanzyny.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Nie zaleca się stosowania leku Kadcyla u ciężarnych kobiet, gdyż lek ten może uszkodzić płód.

• Przed rozpoczęciem terapii lekiem Kadcyla pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę.
• Podczas przyjmowania leku Kadcyla należy stosować skuteczne metody antykoncepcji w celu zapobiegnięcia zajściu w ciążę. Pacjenci powinni zapytać lekarza o najlepsze dla nich metody antykoncepcji.
• Skuteczną antykoncepcję należy również stosować przez 7 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki leku Kadcyla. Przed zakończeniem stosowania antykoncepcji należy porozmawiać z lekarzem.
• Przyjmujący lek mężczyźni lub ich partnerki również powinni stosować skuteczną antykoncepcję.
• Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku Kadcyla, powinna o tym niezwłocznie poinformować lekarza.

Karmienie piersią
Pacjentki nie powinny karmić piersią w trakcie terapii lekiem Kadcyla oraz przez 7 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki leku Kadcyla. Nie wiadomo, czy składniki leku Kadcyla przenikają do mleka matki. W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cena

Sprawdź ile kosztuje Kadcyla.

Opinie pacjentów - forum o lekach

2 OPINIE O LEKU

  1. Otrzymałam pierwsza dawkę dożylnie Leku o nazwie Kadcyla, mam otrzymywać co 3 tyg przez rok. Mam raka piersi z przerzutami do węzłów chłonnych. Na 2 dzień pojawił ból kości, miesni, takze niewielkie krwawienie z nosa. Mialam tez stan podgoraczkowy ktory. Jestem na Ibuprofenie 600 mg dwa razy dziennie.

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.