Konsultacja merytoryczna:

Kadcyla

Co to jest lek Kadcyla
Lek Kadcyla zawiera substancję czynną o nazwie trastuzumab emtanzyna, składający się z dwóch połączonych ze sobą cząsteczek:

● trastuzumab – przeciwciało monoklonalne, które wiąże się wybiórczo z antygenem (białko docelowe) o nazwie receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2). HER2 występuje w dużych ilościach na powierzchni niektórych komórek nowotworowych i pobudza ich rozrost. Związanie się trastuzumabu z HER2, może hamować rozrost komórek nowotworowych i powodować ich śmierć.
● DM1 – substancja o działaniu przeciwnowotworowym, która ulega aktywacji gdy lek Kadcyla znajdzie się w komórce nowotworowej.

W jakim celu stosuje się lek Kadcyla
Lek Kadcyla jest stosowany w leczeniu raka piersi u dorosłych pacjentów:
• jeśli na powierzchni komórek nowotworowych występuje wiele receptorów HER2 – lekarz zleci przeprowadzenie odpowiednich badań w tym kierunku
• wcześniej leczonych lekiem o nazwie trastuzumab oraz lekiem, zaliczanym do grupy taksanów
• z przerzutami nowotworowymi w okolicy piersi lub w innych narządach.

Jaki jest skład Kadcyla, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest trastuzumab emtanzyna.
• Każda fiolka jednorazowego użytku zawiera 100 mg proszku do sporządzenia 5 ml koncentratu roztworu trastuzumabu emtanzyny do infuzji o stężeniu 20 mg/ml.
• Każda fiolka jednorazowego użytku zawiera 160 mg proszku do sporządzenia 8 ml koncentratu roztworu trastuzumabu emtanzyny do infuzji o stężeniu 20 mg/ml.

• Pozostałe składniki to: kwas bursztynowy, wodorotlenek, sacharoza i polisorbat 20.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Kadcyla – jak stosować ten lek?

Lek Kadcyla jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę w szpitalu lub przychodni:
• Lek podaje się w kroplówce do żyły (wlew dożylny).
• Lek podawany jest raz na 3 tygodnie.

Dawkowanie
• Lek Kadcyla jest podawany w dawce 3,6 mg na kilogram masy ciała pacjenta. Lekarz obliczy odpowiednią dawkę leku dla pacjenta.
• Czas trwania pierwszego wlewu wynosi 90 minut. Przez ten czas oraz przez co najmniej 90 minut po podaniu pierwszej dawki lekarz lub pielęgniarka obserwuje pacjenta w celu wykrycia jakichkolwiek działań niepożądanych.
• Jeśli pierwszy wlew jest dobrze tolerowany, wlew podczas kolejnej wizyty może trwać 30 minut. Przez ten czas oraz przez co najmniej 30 minut po podaniu dawki lekarz lub pielęgniarka obserwuje pacjenta w celu wykrycia jakichkolwiek działań niepożądanych.
• Łączna liczba wlewów zależy od reakcji pacjenta na leczenie.
• W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, lekarz może podjąć decyzję o kontynuacji leczenia w mniejszej dawce, opóźnieniu podania kolejnej dawki lub o zakończeniu terapii.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie poznano dotychczas antidotum do stosowania w przypadku przedawkowania trastuzumabu emtanzyny. W takiej sytuacji pacjent powinien być ściśle monitorowany w celu wykrycia objawów działań niepożądanych, w razie potrzeby należy rozpocząć odpowiednie leczenie objawowe. W zgłoszonych przypadkach przedawkowania trastuzumabu emtanzyny wystąpiła zwłaszcza małopłytkowość. Stwierdzono jeden zgon, w przypadku którego pacjentowi nieprawidłowo podano trastuzumab emtanzynę w dawce 6 mg/kg. Pacjent zmarł 3 tygodnie po przedawkowaniu; nie ustalono związku przyczynowego ze stosowaniem trastuzumabu emtanzyny.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kadcyla – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Kadcyla w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie zaleca się stosowania leku Kadcyla u ciężarnych kobiet, gdyż lek ten może uszkodzić płód.

• Przed rozpoczęciem terapii lekiem Kadcyla pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę.
• Podczas przyjmowania leku Kadcyla należy stosować skuteczne metody antykoncepcji w celu zapobiegnięcia zajściu w ciążę. Pacjenci powinni zapytać lekarza o najlepsze dla nich metody antykoncepcji.
• Skuteczną antykoncepcję należy również stosować przez 7 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki leku Kadcyla. Przed zakończeniem stosowania antykoncepcji należy porozmawiać z lekarzem.
• Przyjmujący lek mężczyźni lub ich partnerki również powinni stosować skuteczną antykoncepcję.
• Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku Kadcyla, powinna o tym niezwłocznie poinformować lekarza.

Karmienie piersią
Pacjentki nie powinny karmić piersią w trakcie terapii lekiem Kadcyla oraz przez 7 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki leku Kadcyla. Nie wiadomo, czy składniki leku Kadcyla przenikają do mleka matki. W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem.

Ulotka Kadcyla – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

KADCYLA, 100 mg; 160 mg, proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji (trastuzumab emtanzyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 48 razy

Rozmiar plku 287.51 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Kadcyla m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

KADCYLA, 100 mg; 160 mg, proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji (trastuzumab emtanzyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 43 razy

Rozmiar plku 3.15 MB

Cena - ile kosztuje Kadcyla?

Cena Kadcyla i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Kadcyla.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Kadcyla? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

2 komentarze do “Kadcyla”

  1. Otrzymałam pierwsza dawkę dożylnie Leku o nazwie Kadcyla, mam otrzymywać co 3 tyg przez rok. Mam raka piersi z przerzutami do węzłów chłonnych. Na 2 dzień pojawił ból kości, miesni, takze niewielkie krwawienie z nosa. Mialam tez stan podgoraczkowy ktory. Jestem na Ibuprofenie 600 mg dwa razy dziennie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz