Konsultacja merytoryczna:

Hycamtin

Hycamtin, 1 mg; 4 mg, proszek do sporządzania koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji
Hycamtin jest lekiem przeciwnowotworowym. Jest podawany w szpitalu przez lekarza lub pielęgniarkę, w postaci infuzji dożylnej (kroplówki).

Hycamtin jest używany w leczeniu:
• raka jajnika oraz drobnokomórkowego raka płuca w przypadku wystąpienia nawrotu po chemioterapii
• zaawansowanego raka szyjki macicy w przypadku, gdy nie jest możliwe leczenie chirurgiczne i (lub) radioterapia. Podczas leczenia raka szyjki macicy, Hycamtin jest stosowany w połączeniu z innym lekiem, zwanym cisplatyną.

Lekarz zdecyduje wraz z pacjentem czy lepiej zastosować Hycamtin czy też ponownie chemioterapię stosowaną początkowo.

Hycamtin, 0,25 mg; 1 mg, kapsułki twarde
Hycamtin jest lekiem przeciwnowotworowym.
Hycamtin jest używany w leczeniu:
• drobnokomórkowego raka płuca w przypadku wystąpienia nawrotu po chemioterapii.

Lekarz zdecyduje wraz z pacjentem czy lepiej zastosować Hycamtin czy też ponownie chemioterapię stosowaną początkowo.

Jaki jest skład Hycamtin, jakie substancje zawiera?

Hycamtin, 1 mg; 4 mg, proszek do sporządzania koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji
• Substancją czynną leku jest topotekan. Każda fiolka zawiera chlorowodorek topotekanu w ilości odpowiadającej 1 mg lub 4 mg topotekanu.
• Inne składniki leku to: kwas winowy (E334), mannitol (E421), kwas solny (E507) i
wodorotlenek sodu.

Hycamtin, 0,25 mg; 1 mg, kapsułki twarde
– Substancją czynną leku jest topotekan. Każda kapsułka zawiera chlorowodorek topotekanu w ilości odpowiadającej 0,25 mg lub 1 mg topotekanu.
– Inne składniki leku to: uwodorniony olej roślinny, glicerolu monostearynian, żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), tylko kapsułki 1 mg zawierają również żelaza tlenek czerwony (E172).

Kapsułki mają napis nadrukowany czarnym tuszem zawierającym: żelaza tlenek czarny (E172), szelak, etanol bezwodny, glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, butanol, stężony roztwór amoniaku i potasu wodorotlenek.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Hycamtin – jak stosować ten lek?

Hycamtin, 1 mg; 4 mg, proszek do sporządzania koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji
Dawka leku Hycamtin jest ustalana przez lekarza w zależności od:
• wielkości ciała pacjenta (pola powierzchni mierzonego w metrach kwadratowych),
• wyników badań krwi przeprowadzonych przed rozpoczęciem leczenia,
• leczonej choroby.

Zazwyczaj stosowana dawka
• Podczas leczenia raka jajnika oraz drobnokomórkowego raka płuca: 1,5 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała na dobę
• Podczas leczenia raka szyjki macicy: 0,75 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała na dobę.
Podczas leczenia raka szyjki macicy, Hycamtin jest stosowany w połączeniu z innym lekiem, zwanym cisplatyną. Lekarz zaleci odpowiednią dawkę cisplatyny.

Jak podawany jest Hycamtin
Lekarz lub pielęgniarka podaje odpowiednią dawkę leku Hycamtin w postaci infuzji dożylnej (kroplówki). Kroplówka jest zazwyczaj podawana do żyły kończyny górnej w czasie około 30 minut.
• Podczas leczenia raka jajnika oraz drobnokomórkowego raka płuca lek jest podawany raz na dobę, przez pięć dni.
• Podczas leczenia raka szyjki macicy lek podawany jest raz na dobę, przez trzy dni.

Postępowanie takie jest zwykle powtarzane co 3 tygodnie we wszystkich rodzajach raka.
Sposób leczenia może zostać zmieniony w zależności od wyników regularnie wykonywanych badań krwi.

Hycamtin, 0,25 mg; 1 mg, kapsułki twarde
Hycamtin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.
Dawka (i liczba kapsułek) leku Hycamtin jest ustalana przez lekarza w zależności od:
• wielkości ciała pacjenta (pola powierzchni mierzonego w metrach kwadratowych),
• wyników badań krwi przeprowadzonych przed rozpoczęciem leczenia,
• leczonej choroby.

Zaleconą liczbę kapsułek należy połykać w całości, raz na dobę przez 5 dni.
Kapsułek leku Hycamtin nie wolno otwierać ani rozgniatać. W przypadku kontaktu z przedziurawionymi lub nieszczelnymi kapsułkami należy natychmiast dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. W przypadku zanieczyszczenia oczu należy natychmiast przemyć je delikatnym strumieniem wody przez co najmniej 15 minut. Należy skontaktować się z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia w przypadku zanieczyszczenia oka lub wystąpienia reakcji skórnej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Hycamtin, 1 mg; 4 mg, proszek do sporządzania koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji
Donoszono o przypadkach przedawkowania u pacjentów leczonych topotekanem w postaci dożylnej (do 10-krotności zalecanej dawki) i topotekanem w postaci kapsułek (do 5-krotności zalecanej dawki).

Obserwowane objawy przedawkowania odpowiadały znanym działaniom niepożądanym związanym z zastosowaniem topotekanu. Podstawowymi powikłaniami przedawkowania są zahamowanie czynności szpiku kostnego i zapalenie śluzówek. Ponadto, w razie przedawkowania topotekanu w postaci dożylnej, obserwowano zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Nie jest znane antidotum w razie przedawkowania topotekanu. Dalsze postępowanie powinno być zgodne ze wskazaniami klinicznymi lub zaleceniami krajowego centrum zatruć, o ile możliwe jest uzyskanie takich zaleceń.

Hycamtin, 0,25 mg; 1 mg, kapsułki twarde
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku zastosowania zbyt dużej ilości kapsułek lub jeśli dziecko przez przypadek połknęło lek.

Donoszono o przypadkach przedawkowania u pacjentów leczonych topotekanem w postaci kapsułek (do 5-krotności zalecanej dawki) i topotekanem w postaci dożylnej (do 10-krotności zalecanej dawki).
Obserwowane objawy przedawkowania odpowiadały znanym działaniom niepożądanym związanym z zastosowaniem topotekanu (patrz punkt 4.8). Podstawowymi powikłaniami przedawkowania są zahamowanie czynności szpiku kostnego i zapalenie śluzówek. Ponadto, w razie przedawkowania topotekanu w postaci dożylnej, obserwowano zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Nie jest znane antidotum w razie przedawkowania topotekanu. Dalsze postępowanie powinno być zgodne ze wskazaniami klinicznymi lub zaleceniami krajowego centrum zatruć, o ile możliwe jest uzyskanie takich zaleceń.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Hycamtin – czy mogę spożywać alkohol?

Hycamtin, 0,25 mg; 1 mg, kapsułki twarde
Nie jest znane oddziaływanie leku Hycamtin z alkoholem. Należy zasięgnąć opinii lekarza na temat możliwości picia alkoholu.

Hycamtin w postaci kapsułek może być przyjmowany z jedzeniem lub bez jedzenia.

Kapsułki należy połykać w całości, nie wolno ich rozgryzać, rozgniatać ani dzielić.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Hycamtin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Hycamtin nie jest zalecany do stosowania u kobiet w ciąży. Może on uszkodzić dziecko w przypadku poczęcia przed, w trakcie lub wkrótce po zakończeniu leczenia. Należy stosować skuteczną metodę zapobiegania ciąży. Należy zasięgnąć porady lekarza. Nie należy próbować zajść w ciążę/zostać ojcem dziecka dopóki lekarz nie stwierdzi, że jest to bezpieczne.

Jeśli mężczyzna planuje zostać ojcem dziecka, powinien zasięgnąć porady lekarza w zakresie planowania rodziny lub sposobu leczenia. Jeśli dojdzie do zajścia w ciążę należy natychmiast poinformować o tym lekarza.

Nie wolno karmić piersią w czasie stosowania leku Hycamtin. Nie wolno ponownie rozpoczynać karmienia piersią, dopóki lekarz nie stwierdzi, że jest to bezpieczne.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Hycamtin

Ulotka Hycamtin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

HYCAMTIN, 1 mg; 4 mg, proszek do sporządzania koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji (topotekan)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 455.62 KB


HYCAMTIN, 0,25 mg; 1 mg, kapsułki twarde (topotekan)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 21 razy

Rozmiar plku 427.94 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Hycamtin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

HYCAMTIN, 1 mg; 4 mg, proszek do sporządzania koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji; 0,25 mg; 1 mg, kapsułki twarde (topotekan)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 21 razy

Rozmiar plku 659.72 KB

Cena - ile kosztuje Hycamtin?

Cena Hycamtin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Hycamtin.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Hycamtin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz