Topotecan Hospira

Topotecan Hospira jest lekiem przeciwnowotworowym, który będzie podawany pacjentowi w postaci infuzji dożylnej, w kroplówce.

Topotecan Hospira jest używany w leczeniu:
• Raka jajnika lub drobnokomórkowego raka płuca w przypadku wystąpienia nawrotu po chemioterapii;
• zaawansowanego raka szyjki macicy w przypadku, gdy nie jest możliwe leczenie chirurgiczne lub radioterapia.

Podczas leczenia raka szyjki macicy, Topotecan Hospira jest stosowany w połączeniu z innym lekiem, zwanym cisplatyną.

Lekarz zdecyduje wraz z pacjentem, czy lepiej zastosować Topotecan Hospira, czy też ponownie chemioterapię stosowaną początkowo.

Jaki jest skład Topotecan Hospira, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Topotecan Hospira jest topotekan (w postaci chlorowodorku). 1 ml koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 1 mg topotekanu (w postaci chlorowodorku).

Każda fiolka o objętości 4 ml koncentratu zawiera 4 mg topotekanu (w postaci chlorowodorku).

Inne składniki leku to: kwas winowy (E334), woda do wstrzykiwań i kwas solny (E507) lub sodu wodorotlenek (do dostosowania pH).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Topotecan Hospira – jak stosować?

Dawka topotekanu jest ustalana przez lekarza w zależności od:
• wielkości ciała pacjenta (pola powierzchni mierzonego w metrach kwadratowych (m2));
• wyników badań krwi (przeprowadzonych przed rozpoczęciem leczenia);
• leczonej choroby.

Zazwyczaj stosowana dawka
Lekarz ustali dawkę odpowiednią dawkę indywidualnie dla każdego pacjenta.

Poniżej podano zazwyczaj stosowane dawki:
• Podczas leczenia raka jajnika i drobnokomórkowego raka płuc: 1,5 miligrama na m2 powierzchni ciała na dobę
• Podczas leczenia raka szyjki macicy: 0,75 miligrama na m2 powierzchni ciała na dobę.

Podczas leczenia raka szyjki macicy, topotekan będzie stosowany w połączeniu z innym lekiem, zwanym cisplatyną. Lekarz zaleci odpowiednią dawkę cisplatyny.

Jak podawany jest topotekan
Topotecan Hospira występuje w postaci roztworu koncentratu, który będzie rozcieńczony przed podaniem. Lekarz lub pielęgniarka poda pacjentowi odpowiednią dawkę topotekanu w postaci infuzji dożylnej (kroplówki). Kroplówka jest zazwyczaj podawana do żyły kończyny górnej w czasie około 30 minut.

Czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia może różnić się w zależności od wyników regularnie wykonywanych badań krwi. Poniżej podano typowy czas trwania leczenia.
• Podczas leczenia raka jajnika i drobnokomórkowego raka płuca: zazwyczaj lek będzie podawany raz na dobę, przez pięć dni
• Podczas leczenia raka szyjki macicy: zazwyczaj lek podawany jest raz na dobę, przez trzy dni.
Postępowanie takie jest zwykle powtarzane co 3 tygodnie we wszystkich rodzajach raka. Lekarz zdecyduje, kiedy należy przerwać leczenie.

W razie wątpliwości związanych z dawkowaniem leku lub czasem trwania leczenia należy porozmawiać z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Donoszono o przypadkach przedawkowania u pacjentów leczonych topotekanem w postaci dożylnej (do 10-krotności zalecanej dawki) i topotekanem w postaci kapsułek (do 5-krotności zalecanej dawki).

Obserwowane objawy przedawkowania odpowiadały znanym działaniom niepożądanym związanym z zastosowaniem topotekanu (patrz punkt 4.8). Podstawowymi powikłaniami przedawkowania są zahamowanie czynności szpiku kostnego i zapalenie śluzówek. Ponadto, w razie przedawkowania topotekanu w postaci dożylnej, obserwowano zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Nie jest znane antidotum w przypadku przedawkowania topotekanu. Dalsze postępowanie powinno być zgodne ze wskazaniami klinicznymi lub zaleceniami krajowego centrum zatruć, o ile możliwe jest uzyskanie takich zaleceń.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Topotecan Hospira – czy mogę spożywać alkohol?

Alkohol: Nie jest znane oddziaływanie topotekanu z alkoholem, jednakże należy zasięgnąć opinii lekarza na temat możliwości picia alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Topotecan Hospira w okresie ciąży i karmienia piersią?

Topotekan nie jest zalecany do stosowania u kobiet w ciąży. Może on uszkodzić dziecko w przypadku poczęcia przed, w trakcie lub wkrótce po zakończeniu leczenia. Jeśli pacjentka jest w ciąży, powinna ona poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem leczenia.

Należy stosować skuteczną metodę zapobiegania ciąży, aby uniknąć zajścia w ciążę lub poczęcia dziecka. Nie należy próbować zajść w ciążę/zostać ojcem dziecka, dopóki lekarz nie stwierdzi, że jest to bezpieczne. Należy zasięgnąć porady lekarza w zakresie planowania rodziny lub sposobu leczenia.

Jeśli dojdzie do zajścia w ciążę/poronienia podczas leczenia, należy natychmiast poinformować o tym lekarza.

Nie wolno karmić piersią w czasie stosowania topotekanu. Nie wolno ponownie rozpoczynać karmienia piersią, dopóki lekarz nie stwierdzi, że jest to bezpieczne.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Topotecan Hospira

Ulotka Topotecan Hospira – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Topotecan Hospira przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Topotecan Hospira m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Topotecan Hospira w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Topotecan Hospira

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Topotecan Hospira? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Topotecan Hospira. Podziel się doświadczeniami na forum.