Fevarin

Fevarin zawiera fluwoksaminę, która należy do grupy farmakoterapeutycznej: leki przeciwdepresyjne, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Wskazania do stosowania:
– leczenie ciężkich epizodów depresyjnych
– leczenie objawów zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Jaki jest skład Fevarin, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest 50 mg lub 100 mg maleinianu fluwoksaminy.

– Inne składniki leku to: mannitol (E 421), skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, sodu stearylofumaran, krzemionka koloidalna bezwodna;
otoczka: hypromeloza, makrogol 6000, talk, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Fevarin – jak stosować ten lek?

Lek Fevarin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy przeczytać ulotkę znajdująca się w opakowaniu. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Depresja
Dorośli:
Zalecaną dawką początkową jest 50 mg lub 100 mg, przyjmowane w jednej dawce wieczornej.
Zaleca się stopniowe zwiększanie dawki do osiągnięcia dawki skutecznej. Skuteczna dawka dobowa wynosi zazwyczaj 100 mg, dawkę lekarz powinien dostosować do indywidualnej reakcji pacjenta. Nie stosować dawki większej niż 300 mg na dobę.
Dawki dobowe ponad 150 mg zaleca się przyjmować w dawkach podzielonych. Leczenie przeciwdepresyjne należy prowadzić jeszcze co najmniej 6 miesięcy po uzyskaniu poprawy. Fevarin w stałej dawce 100 mg/dobę jest zalecany w zapobieganiu nawrotom depresji.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat:
Nie zaleca się stosowania leku Fevarin w leczeniu depresji u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, gdyż nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w tej grupie wiekowej (patrz punkt 2).

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
Dorośli:
Zalecaną dawką początkową jest 50 mg przez pierwsze 3-4 dni leczenia. Skuteczna dawka wynosi zazwyczaj 100 mg do 300 mg na dobę. Zaleca się stopniowe zwiększanie dawki do osiągnięcia dawki skutecznej, nie większej niż 300 mg na dobę w leczeniu dorosłych. Dawki do 150 mg mogą być przyjmowane jednorazowo, preferowane jest przyjmowanie leku wieczorem.

Dzieci od 8 lat i młodzież:
Dawka początkowa to 25 mg na dobę podawana jako pojedyncza dawka przed snem. Dawkę można zwiększać o 25 mg co 4-7 dni, maksymalnie do 200 mg na dobę.
Dawki dobowe ponad 150 mg zaleca się podawać w 2-3 dawkach podzielonych.
Po uzyskaniu poprawy leczenie należy kontynuować w dawce dobranej indywidualnie przez lekarza.
W razie braku poprawy w ciągu 10 tygodni leczenia lekarz powinien rozważyć zasadność dalszego stosowania fluwoksaminy. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne mają charakter przewlekły i farmakoterapię warto kontynuować ponad 10 tygodni u pacjentów, którzy pozytywnie zareagowali na leczenie. Dawkę należy dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta, a leczenie kontynuować najmniejszą skuteczną dawką. Okresowo lekarz powinien prowadzić kontrolę leczenia. Pacjentom reagującym na leczenie zaleca się niekiedy dodatkowo stosowanie psychoterapii behawioralnej.

U pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek należy zaczynać leczenie od małych dawek i powinni oni pozostawać pod stałą kontrolą lekarską.

Tabletki Fevarin należy połykać bez rozgryzania, popijając wodą.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Fevarin jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Objawy obejmują dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty i biegunka), senność i zawroty głowy, przyspieszenie pracy serca, zwolnienie pracy serca, niedociśnienie, zaburzenia czynności wątroby, drgawki i śpiączkę.

Leczenie
Nie ma swoistej odtrutki. Leczenie przedawkowania polega na opróżnieniu żołądka możliwie najszybciej po przyjęciu tabletek i zastosowaniu leczenia objawowego. Zaleca się również wielokrotne podawanie węgla aktywowanego, w razie konieczności razem z osmotycznym środkiem przeczyszczającym.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fevarin – czy mogę spożywać alkohol?

Podobnie jak w przypadku innych leków psychotropowych należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku Fevarin.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Fevarin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ciąża
Nie należy stosować leku Fevarin w czasie ciąży i karmienia piersią dopóki lekarz nie zadecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne. Należy poradzić się lekarza.

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Fevarin. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Fevarin, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Stan ten objawia się przyspieszonym oddechem i sinicą i występuje zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Fluwoksamina jest wydzielana w niewielkich ilościach do mleka kobiecego, dlatego lek nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią.

Ulotka Fevarin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Fevarin 50 mg, 100 mg, tabletki powlekane (Fluvoxamini maleas)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Fevarin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Fevarin 50 mg, tabletki powlekane (Fluvoxamini maleas)


Fevarin 100 mg, tabletki powlekane (Fluvoxamini maleas)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Fevarin - forum pacjentów

Stosujesz Fevarin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz