Ferinject

Ferinject jest lekiem przeznaczonym do leczenia niedokrwistości (anemii). Głównym składnikiem leku jest żelazo w postaci kompleksu z węglowodanem. Żelazo jest podstawowym pierwiastkiem umożliwiającym przenoszenie tlenu przez hemoglobinę w krwinkach czerwonych i mioglobinę w tkance mięśniowej. Żelazo odgrywa również rolę w wielu innych kluczowych procesach życiowych organizmu człowieka.

Ferinject jest stosowany w leczeniu pacjentów z niedoborem żelaza, gdy doustne leki zawierające żelazo nie są skuteczne lub nie można ich stosować. Celem leczenia jest uzupełnienie zapasów żelaza w organizmie i zwalczanie niedokrwistości (zbyt małej liczby krwinek czerwonych) wywołanej niedoborem żelaza.

Przed podaniem leku lekarz przeprowadzi badanie krwi w celu określenia wymaganej dawki leku Ferinject.

Jaki jest skład Ferinject, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest żelazo (w postaci karboksymaltozy żelazowej — związku żelazowowęglowodanowego).
Stężenie żelaza w tym produkcie wynosi 50 mg/ml. Inne składniki leku to: sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: ,

Dawkowanie preparatu Ferinject – jak stosować?

Lekarz może zadecydować o zastosowaniu jednego z trzech sposobów podania leku Ferinject:
wstrzyknięcie bez rozcieńczenia, podanie podczas dializy lub wlew kroplowy po rozcieńczeniu.

• Maksymalna dawka leku Ferinject podawanego we wstrzyknięciu bezpośrednio do żyły wynosi 20 ml, co odpowiada dawce 1000 mg żelaza raz w tygodniu.
• Pacjenci poddawani hemodializie mogą otrzymać Ferinject podawany do linii dializacyjnej.
• We wlewie kroplowym podaje się do 20 ml leku Ferinject (ilość odpowiadająca 1000 mg żelaza) bezpośrednio do światła żyły. Takie leczenie stosuje się raz w tygodniu. Przed podaniem leku we wlewie kroplowym Ferinject należy rozcieńczyć roztworem chlorku sodu. Objętość przygotowanego roztworu może wynosić do 250 ml; roztwór ma barwę brązową.

Lekarz odpowiada za określenie właściwej dawki, wybór drogi podania, częstotliwości i czasu trwania leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie może powodować nadmierne zwiększenie zapasów żelaza. Aby uniknąć nadmiernego nagromadzenia żelaza, lekarz będzie systematycznie sprawdzać wskaźniki gospodarki żelazem, np. stężenie ferrytyny i (lub) wysycenie transferyny w surowicy krwi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ferinject – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ferinject w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Lek Ferinject nie został przebadany pod względem stosowania u kobiet w ciąży. W okresie ciąży nie należy przyjmować leku Ferinject. Istotne jest, aby poinformować lekarza o potwierdzonej lub podejrzewanej ciąży lub planowaniu posiadania dziecka.
W przypadku zajścia w ciążę podczas leczenie, należy zasięgnąć porady lekarza, który zdecyduje, czy należy kontynuować stosowanie leku.

Karmienie piersią
W przypadku karmienia piersią należy zasięgnąć porady lekarza przed przyjęciem leku Ferinject. Jest mało prawdopodobne, aby Ferinject stanowił zagrożenie dla dzieci karmionych piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ferinject

Ulotka Ferinject – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Ferinject przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ferinject m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Ferinject w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Ferinject

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ferinject? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Ferinject. Podziel się doświadczeniami na forum.