Calquence

Calquence to lek stosowany w leczeniu raka.
– Calquence zawiera substancję czynną o nazwie akalabrutynib.
– Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy tyrozynowej Brutona (BTK).

Calquence stosuje się w leczeniu osób dorosłych z przewlekłą białaczką limfocytową (CLL).
CLL to nowotwór złośliwy białych krwinek zwanych limfocytami B (lub komórkami B). Komórki te stanowią część układu immunologicznego (układu obronnego organizmu).

Calquence działa hamując aktywność BTK, białka znajdującego się w organizmie, które wspomaga rozwój i przeżycie komórek nowotworowych. Hamując aktywność BTK Calquence pomaga zniszczyć komórki nowotworowe i zmniejszyć ich liczbę, co może spowolnić postęp choroby.
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących działania leku Calquence lub powodu, z jakiego ten lek został przepisany pacjentowi należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Jaki jest skład Calquence, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest akalabrutynib. Każda kapsułka twarda zawiera 100 mg akalabrutynibu.

Pozostałe składniki leku to:
– Zawartość kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia kukurydziana częściowo żelowana, magnezu stearynian (E470b) i karboksymetyloskrobia sodowa.
– Osłonka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172) i indygokarmin (E132).
– Tusz drukarski: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy (E1520) i amonu wodorotlenek.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Calquence – jak stosować ten lek?

Lek Calquence jest przepisywany wyłącznie przez lekarzy posiadających doświadczenie w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Jaką dawkę przyjmować
– Zazwyczaj stosowana dawka to jedna kapsułka (100 mg) przyjmowana dwa razy na dobę. Należy przyjmować dawki leku w odstępie około 12 godzin.

Jak przyjmować lek
– Należy połknąć kapsułkę w całości, popijając wodą; lek należy przyjmować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
– Kapsułek nie należy rozgryzać, rozpuszczać ani otwierać, ponieważ może to zmienić szybkość wchłaniania leku w organizmie.
– Lek można przyjmować z pokarmem lub pomiędzy posiłkami.
– Patrząc na blister można sprawdzić, kiedy została przyjęta ostatnia kapsułka leku Calquence.

Symbole znajdujące się na blistrze pomagają w przyjęciu dawki o właściwej porze – słońce symbolizuje dawkę poranną, a księżyc – dawkę wieczorną.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Calquence, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala. Należy zabrać kapsułki i ulotkę ze sobą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Calquence – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Calquence w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Calquence, ponieważ lek Calquence może działać szkodliwie na nienarodzone dziecko.

Karmienie piersią
Nie karmić piersią podczas leczenia lekiem Calquence oraz przez 2 dni po przyjęciau ostatniej dawki leku. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka ludzkiego.

Ulotka Calquence – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Calquence, 100 mg, kapsułki twarde (Akalabrutynib)

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Calquence m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Calquence, 100 mg, kapsułki twarde (Akalabrutynib)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Calquence - forum pacjentów

Stosujesz Calquence? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz