Konsultacja merytoryczna:

Betesda

Betesda należy do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu poprzez zwiększenie stężenia serotoniny. Zakłócenia czynności układu serotoninergicznego w mózgu stanowią istotny czynnik rozwoju depresji i podobnych zaburzeń.

Lek Betesda, 20 mg/ml, krople doustne, roztwór zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (epizody ciężkiej depresji) i zaburzeń lękowych (takich jak: zespół lęku napadowego z agorafobią (lęk przed otwartą przestrzenią) lub bez agorafobii, fobia społeczna, uogólnione zaburzenia lękowe i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne).

Jaki jest skład Betesda, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest escytalopram. Każdy 1 ml leku Betesda, krople doustne zawiera 20 mg escytalopramu (w postaci Escytalopramu szczawianu). Jedna kropla zawiera 1 mg escytalopramu.

Inne składniki leku to: propylu galusan, kwas cytrynowy, bezwodny, etanol 96%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Betesda – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Należy odliczyć wymaganą liczbę kropli do napoju (woda, sok pomarańczowy lub sok jabłkowy), szybko wymieszać, a następnie całość wypić.

Nie mieszać leku Betesda z innymi płynami i nie mieszać z innymi produktami leczniczymi.

Pacjenci dorośli:
Depresja
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (10 kropli) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może zostać zwiększona przez lekarza do dawki maksymalnej 20 mg (20 kropli) na dobę.

Zespół lęku napadowego
Dawka początkowa leku Betesda wynosi 5 mg (5 kropli) raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie dawkę zwiększa się do 10 mg (10 kropli) na dobę. Dawka może być następnie zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg (20 kropli) na dobę.

Fobia społeczna
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (10 kropli) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może następnie zostać zmniejszona przez lekarza do 5 mg (5 kropli) na dobę lub zwiększona maksymalnie do 20 mg (20 kropli) na dobę, zależnie od reakcji pacjenta na lek.

Uogólniony zaburzenia lękowe
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (10 kropli) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może następnie zostać zwiększona przez lekarza maksymalnie do 20 mg (20 kropli) na dobę.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (ZOK)
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (10 kropli) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg (20 kropli) na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zalecana dawka początkowa leku Betesda to 5 mg (5 mg) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę. Dawka może być zwiększona przez lekarza do 10 mg (10 mg) na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)
Lek Betesda nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży. W celu uzyskania dalszych informacji należy zapoznać się poniższą ulotką lub charakterystyką.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Betesda powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Do objawów przedawkowania należą: zawroty głowy, drżenia, pobudzenie, drgawki, śpiączka, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Należy zabrać ze sobą do lekarza lub do szpitala opakowanie/pojemnik po leku Betesda.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Betesda – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Betesda można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.
Tak jak w wypadku wielu leków, nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Betesda i alkoholu, choć interakcje leku Betesda z alkoholem nie są spodziewane.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Betesda w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią, lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku Betesda jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią przed omówieniem z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem. Oczekuje się, że Betesda przenika do mleka ludzkiego. W związku z tym nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia.

Jeśli pacjentka stosuje lek Betesda w ostatnich 3 miesiącach ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w pobieraniu pokarmu, wymioty, niskie stężenie glukozy we krwi, sztywność
lub wiotkość mięśni, wzmożone odruchy, drżenia, nerwowość, drażliwość, letarg, płaczliwość, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Betesda. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Betesda, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN), który powoduje przyspieszonym oddech i sinicę u dziecka. Objawy te występują zwykle w pierwszych 24 godzinach po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.

W okresie ciąży nie należy nagle przerywać stosowania leku Betesda.

W badaniach na zwierzętach, cytalopram, lek podobny do escytalopramu, wpływa na zmniejszenie jakości spermy. Teoretycznie, może to zaburzać płodność, ale nie zaobserwowano jeszcze takiego wpływu na płodność u ludzi.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Betesda – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Betesda, 20 mg/ml, krople doustne, roztwór (Escitalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 69 razy

Rozmiar plku 276.77 KB


Betesda, 10 mg, tabletki powlekane (Escitalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 100 razy

Rozmiar plku 280.77 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Betesda m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Betesda, 20 mg/ml, krople doustne, roztwór (Escitalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 55 razy

Rozmiar plku 244.21 KB


Betesda, 10 mg, tabletki powlekane (Escitalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 76 razy

Rozmiar plku 352.90 KB

Cena - ile kosztuje Betesda?

Cena Betesda i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Betesda.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Betesda? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Betesda”

  1. Kupiłam ten produkt jako zamiennik Mozarinu. Okropny. Wywołał u mnie zapalenie zatok, suchość w nosie jamie ustnej i krtani tak dużą, że nie mogłam po łykać stałych pokarmów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Hepatil tabletki (Opakowanie: 80 )Hepatil tabletki (Opakowanie: 80 ) to suplement diety wspomagający pracę wątroby i minimalizujący nieprzyjemne dolegliwości trawienne, takie jak: uczucie ciężkości na wątrobie, ból w okolicach wątroby, gazy. Produkt poprawia proces trawienia tłuszczy.

Efekt działania Hepatil tabletki (Opakowanie: 80 )Hepatil tabletki (Opakowanie: 80 ) odciąża wątrobę przy ciężkostrawnej diecie lub nadużywaniu alkoholu i innych substancji toksycznych. Zawiera…

25.93 

Zastosowanie Neo Angin bez cukru tabletki do ssania (Opakowanie: 24 )Neo Angin bez cukru tabletki do ssania (Opakowanie: 24 ) to bezcukrowy lek w formie tabletek do ssania zawierający w składzie substancje czynne o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Lek przeznaczony jest do przyjmowania jako preparat pomocniczy w przypadku występowania stanów zapalnych gardła i jamy ustnej.

Neo Angin bez cukru może być stosowany także w przypadku…

19.93 

Zastosowanie Pure Encapsulations Glucosamin+chondr.+msm Kapsułki (Opakowanie: 120 szt.)Pure Encapsulations Glucosamin+chondr.+msm Kapsułki (Opakowanie: 120 szt.) to suplement diety będący połączeniem glukozaminy i chondroityny z organiczną siarką (MSM). Wszystkie te składniki są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Glukozamina jest wyjątkowo ważna dla nieustannej regeneracji tkanki chrzęstnej w stawach i kręgosłupie. Chondroityna pomaga magazynować wodę w…

284.99 

Zastosowanie La Roche Posay Hydreane BB Krem do skóry wrażliwej ciemny (Opakowanie: 40 ml)La Roche Posay Hydreane BB Krem do skóry wrażliwej ciemny (Opakowanie: 40 ml) o kremowej konsystencji kierowany jest do osób o wrażliwej skórze wymagającej specjalnej pielęgnacji. Po nałożeniu kremu zawarte w niej naturalne pigmenty natychmiast wchłaniają się w skórę twarzy dostosowując się do jej…

88.99 

Zastosowanie Hascovir pro (Opakowanie: 5 g)Hascovir pro (Opakowanie: 5 g) to lek o działaniu przeciwwirusowym wykazujący silne działanie przeciwko wirusowi opryszczki pospolitej. Produkt wpływa korzystnie na proces regeneracyjny zmienionej chorobowo tkanki.
Lek wskazany jest dla osób doświadczających problemów z występowaniem objawów wirusa opryszczki pospolitej.
Produkt może być stosowany w przypadku występowania zmian chorobowych wywołanych przez wirusa opryszczki na…

12.26 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief