Arzip

Arzip jest lekiem stosowanym w celu osłabienia mechanizmów obronnych organizmu. Arzip stosowany jest w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepionej nerki, serca lub wątroby. Ten lek jest stosowany jednocześnie z innymi lekami, takimi jak cyklosporyna i kortykosteroidy.

Jaki jest skład Arzip, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest mykofenolan mofetylu. Każda tabletka zawiera 500 mg mykofenolanu mofetylu.

Pozostałe składniki leku to:

Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (pH 101), powidon K-90, hydroksypropyloceluloza, kroskarmeloza sodowa, talk, magnezu stearynian.

Otoczka tabletki:
Opadry 03B50110 purple [hypromeloza 6 cps (E 464), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400, żelaza tlenek czerwony (E 172), indygotyna (E132), lak, żelaza tlenek czarny (E 172)].

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Arzip – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosowana dawka to:

Przeszczepienie nerki

Dorośli
Pierwsza dawka leku powinna być podana w ciągu 72 godzin po zabiegu transplantacji. Pacjent będzie przyjmował 2 tabletki rano i 2 tabletki wieczorem.

Dzieci (od 2 do 18 lat)
Dawka leku może być różna w zależności od wielkości dziecka. Lekarz zaleci odpowiednią dawkę leku w zależności od powierzchni ciała (wzrost i masa ciała). Zalecana dawka to 600 mg/m2 dwa razy na dobę.

Przeszczepienie serca

Dorośli
Pierwsza dawka leku powinna być podana w ciągu 5 dni po zabiegu transplantacji. Pacjent będzie przyjmował 3 tabletki rano i 3 tabletki wieczorem.

Dzieci
Brak danych dotyczących stosowania leku Arzip u dzieci po przeszczepieniu serca.

Przeszczepienie wątroby

Dorośli
Pierwsza dawka leku Arzip powinna być podana przynajmniej po 4 dniach po transplantacji oraz kiedy pacjent może przełykać tabletki. Pacjent będzie przyjmował 3 tabletki rano i 3 tabletki wieczorem.

Dzieci
Brak danych dotyczących stosowania leku Arzip u dzieci po przeszczepieniu wątroby.

Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy łamać ani kruszyć.

Leczenie będzie kontynuowane tak długo, jak długo pacjent będzie wymagał immunosupresji aby zapobiec odrzuceniu przeszczepionego narządu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej liczby tabletek niż zalecana przez lekarza lub przypadkowego przyjęcia leku przez inną osobę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Arzip – czy mogę spożywać alkohol?

Przyjmowanie pożywienia i napojów nie wpływa na leczenie lekiem Arzip.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Arzip w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Arzip może powodować uszkodzenia u nienarodzonego dziecka. Nie należy stosować leku Arzip w okresie ciąży, chyba że jest to wyraźnie zalecone przez lekarza. Lekarz powinien poinformować o konieczności stosowania środków antykoncepcyjnych przed rozpoczęciem przyjmowania leku Arzip, w trakcie leczenia oraz przez 6 tygodni po zakończeniu stosowania leku Arzip. Jeśli pacjentka planuje ciążę, powinna przedyskutować z lekarzem wybór alternatywnych leków aby jak najlepiej zapobiec odrzuceniu przeszczepionego narządu. W niektórych sytuacjach, pacjentka oraz lekarz mogą zdecydować, że korzyści zdrowotne z przyjmowania leku Arzip są ważniejsze niż potencjalne ryzyko dla nienarodzonego dziecka.

Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli pacjentka dowie się, że jest w ciąży. Należy również
poinformować lekarza jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje ciążę w najbliższej przyszłości.

Nie należy stosować leku Arzip, jeśli pacjentka:
– karmi piersią
– jest w ciąży (chyba, że lekarz zdecyduje inaczej).

Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli pacjentka:
– podejrzewa, że może być w ciąży
– karmi piersią
– planuje założyć rodzinę w najbliższej przyszłości.

Należy zawsze stosować skuteczną metodę zapobiegania ciąży:
– przed rozpoczęciem stosowania leku Arzip
– podczas całego leczenia lekiem Arzip
– przez 6 tygodni po zakończeniu przyjmowania leku Arzip.

Należy porozmawiać z lekarzem o wyborze najbardziej odpowiedniej metody zapobiegania ciąży w zależności od indywidualnej sytuacji.

Pacjentki, które są zdolne do zajścia w ciążę muszą, mieć ujemny wynik testu ciążowego przed rozpoczęciem leczenia lekiem Arzip

Ulotka Arzip – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Arzip m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Arzip - forum pacjentów

Stosujesz Arzip? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz