Aribit

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCN05AX12
ProceduraNAR
SubstancjaArypiprazol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Aribit?

Aribit zawiera substancję czynną arypiprazol i należy do grupy leków nazywanych przeciwpsychotycznymi.

Stosowany jest w leczeniu dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i starszej, chorujących na schizofrenię – chorobę charakteryzującą się takimi objawami jak: widzenie, słyszenie i odczuwanie rzeczy w rzeczywistości nieistniejących, nadmierna podejrzliwość, sprzeczne z rzeczywistością przekonania, niespójna mowa i zachowanie oraz otępienie emocjonalne. Pacjenci mogą także odczuwać smutek, lęk lub napięcie, a także mieć poczucie winy.

Lek Aribit stosowany jest u dorosłych i młodzieży w wieku 13 lat i starszej w leczeniu epizodów maniakalnych, z objawami, takimi jak: silne podekscytowanie, rozpierająca energia, mniejsze zapotrzebowanie na sen niż zwykle, bardzo szybka mowa, gonitwa myśli i czasami bardzo nasilona drażliwość. U dorosłych, lek ten zapobiega również nawrotowi powyższych objawów u pacjentów, którzy zareagowali na leczenie lekiem Aribit.

Jaki jest skład Aribit, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest arypiprazol.
Aribit 5 mg tabletki: każda tabletka zawiera 5 mg arypiprazolu.
Aribit 10 mg tabletki: każda tabletka zawiera 10 mg arypiprazolu.
Aribit 15 mg tabletki: każda tabletka zawiera 15 mg arypiprazolu.
Aribit 30 mg tabletki: każda tabletka zawiera 30 mg arypiprazolu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, skrobia żelowana (kukurydziana), skrobia kukurydziana, magnezu stearynian i
żelaza tlenek żółty (E172) – Aribit 5 mg i 15 mg
– żelaza tlenek czerwony (E172) – Aribit 10 mg i 30 mg

Dawkowanie preparatu Aribit – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka leku u dorosłych to 15 mg na dobę. Lekarz prowadzący może jednak przepisać mniejszą lub większą dawkę, maksymalnie do 30 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Podawanie leku może być rozpoczęte od małej dawki arypiprazolu w postaci roztworu doustnego (płynnej) dostępnego na rynku. Dawka może być stopniowo zwiększana do zalecanej dawki dla młodzieży wynoszącej 10 mg raz na dobę.

Lekarz prowadzący może jednak przepisać mniejszą lub większą dawkę, maksymalnie do 30 mg na dobę.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletki Aribit należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Nie ma znaczenia, czy tabletka jest przyjmowana z posiłkiem, czy bez posiłku. Tabletkę należy połykać w całości i popijać wodą.

Nawet jeśli odczuwa się poprawę samopoczucia, nie należy zmieniać dawki bądź zaprzestać przyjmowania leku Aribit bez wcześniejszego uzgodnienia tego z lekarzem prowadzącym.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej dawki leku Aribit niż zalecił lekarz (lub jeżeli ktoś inny przyjął tabletki leku Aribit nieprzeznaczone dla niego), niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem. W wypadku trudności z uzyskaniem kontaktu z lekarzem, należy udać się do najbliższego szpitala, zabierając ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aribit – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Aribit można przyjmować niezależnie od posiłków.

W okresie leczenia lekiem Aribit nie należy pić alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aribit w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

U noworodków, których matki stosowały lek Aribit w ostatnim trymestrze (ostatnie 3 miesiące ciąży) mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność mięśni i (lub) osłabienie, senność, pobudzenie, trudności z oddychaniem oraz trudności związane z ssaniem. W razie zaobserwowania takich objawów u własnego dziecka, należy skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Aribit – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Aribit - 30 mg, Tabletki (Aripiprazolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Aribit - 30 mg, Tabletki (Aripiprazolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3 komentarze do “Aribit”

  1. Podczas stosowania leku Aribit doświadczyłem dość uciążliwych skutków ubocznych. Najbardziej dokuczliwe były uporczywe nudności, które znacząco wpłynęły na mój komfort życia. Dodatkowo zaobserwowałem bardzo szybką i niepokojącą utratę wagi. W moim przypadku spadek masy ciała następował w zastraszającym tempie, co było dla mnie sporym obciążeniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Efekty te znacząco wpłynęły na moje codzienne funkcjonowanie i samopoczucie podczas terapii tym lekiem.

    Odpowiedz
  2. Chciałabym podzielić się moją 30-letnią historią leczenia psychiatrycznego i doświadczeniem z lekiem Aribit. Moja przygoda z systemem opieki psychiatrycznej rozpoczęła się od diagnozy schizofrenii paranoidalnej. Przez 28 lat byłam leczona różnymi lekami przeciwpsychotycznymi, rozpoczynając od wysokich dawek pernazyny. Z biegiem lat stosowano u mnie szereg innych neuroleptyków dedykowanych schizofrenii.

    Po 28 latach terapii pojawiły się poważne skutki uboczne – drżenie rąk, opadnięty kącik ust oraz mimowolne ruchy, takie jak wysuwanie języka i inne dyskinezy. Podjęto wówczas dwie próby odstawienia leków trwające łącznie 8 miesięcy, niestety bez powodzenia. Próby zastosowania aripsanu, leków przeciwpadaczkowych i innych preparatów również nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Każda sytuacja stresowa wywoływała stany paranoidalne, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitą utratę świadomości spowodowaną nagłym wzrostem poziomu dopaminy. Przez cały ten okres zachowywałam świadomość nieprawidłowości mojego stanu.

    Przełom nastąpił dopiero po wprowadzeniu leku Aribit w dawce 15 mg, który stosuję od dwóch miesięcy pod opieką wybitnego specjalisty. Po raz pierwszy od lat czuję, że mój stan się stabilizuje. Co warte podkreślenia – po pierwszym epizodzie i 7-miesięcznej przerwie w karierze zawodowej, udało mi się powrócić do aktywności zawodowej, pełniąc funkcje kierownicze. Posiadam wyższe wykształcenie techniczne.

    Życie pod wpływem neuroleptyków i psychotropów jest niezwykle trudne. Mam nadzieję, że Aribit okaże się przełomowym lekiem, dając nadzieję osobom, które – tak jak ja – przeszły przez trudne doświadczenia z lobotomią, pernazyną i nieodpowiedzialnym przepisywaniem leków. Ten preparat może być szansą na godne życie w społeczeństwie, bez konieczności izolacji.

    Odpowiedz
    • Jutro rozpoczynam terapię tym lekiem i bardzo liczę na pozytywne efekty. Jestem już naprawdę zmęczony ciągłymi zmianami w leczeniu – każdego miesiąca dostaję nowy lek lub zastrzyki, a żadna z dotychczasowych terapii nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Ta sytuacja jest dla mnie niezwykle frustrująca i mam szczerą nadzieję, że tym razem uda się znaleźć skuteczne rozwiązanie.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz