Praluent

Praluent to lek na receptę, który zawiera substancję czynną alirokumab. Jest to przeciwciało monoklonalne klasy IgG1, inhibitor konwertazy proproteinowej subtylizyny keksyny typu 9 (PCSK9). Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych z pierwotną hipercholesterolemią (heterozygotyczną rodzinną lub nierodzinną) lub mieszaną dyslipidemią. Praluent jest również stosowany do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego u dorosłych z rozpoznaną chorobą miażdżycową układu sercowo-naczyniowego.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

• Lek Praluent zawiera substancję czynną alirokumab.
• Lek Praluent jest przeciwciałem monoklonalnym (rodzajem wyspecjalizowanego białka, które łączy się z pewną określoną substancją w organizmie). Przeciwciała monoklonalne są białkami, które rozpoznają inne swoiste białka i wiążą się z nimi. Alirokumab wiąże się z białkiem PCSK9.

Lek Praluent pomaga w zmniejszeniu stężenia „złego” cholesterolu (zwanego również „cholesterolem LDL”). Lek Praluent blokuje białko zwane PCSK9.
• PCSK9 jest białkiem wydzielanym przez komórki wątroby.
• W prawidłowych warunkach, „zły” cholesterol w wyniku związania się ze swoistymi „receptorami” (stacjami dokującymi) w wątrobie jest usuwany z krwi.
• Białko PCSK9 powoduje zmniejszenie liczby tych receptorów w wątrobie, w wyniku czego stężenie „złego” cholesterolu jest większe niż być powinno.
• Lek Praluent poprzez zablokowanie białka PCSK9, powoduje zwiększenie liczby dostępnych receptorów biorących udział w usuwaniu „złego” cholesterolu – powoduje to zmniejszenie jego stężenia.

• Lek Praluent stosuje się u dorosłych z dużym stężeniem cholesterolu we krwi (z hipercholesterolemią [heterozygotyczną rodzinną i nierodzinną] lub z dyslipidemią mieszaną). Lek Praluent jest stosowany:
– razem ze statyną (powszechnie stosowanym lekiem zmniejszającym duże stężenie cholesterolu) lub z innymi lekami zmniejszającymi stężenie cholesterolu, jeśli maksymalna dawka statyny nie powoduje wystarczającego zmniejszenia stężenia cholesterolu, lub
– bez innych leków lub razem z innymi lekami zmniejszającymi stężenie cholesterolu, gdy statyny nie są tolerowane lub nie mogą być stosowane.
• W trakcie przyjmowania tego leku należy kontynuować stosowanie diety zmniejszającej stężenie cholesterolu.

Skład

Substancją czynną leku jest alirokumab. Każdy jednorazowy wstrzykiwacz zawiera albo 75 miligramów (75 miligramów w 1 ml), albo 150 miligramów (150 miligramów w 1 ml) alirokumabu.

Pozostałe składniki to: histydyna, sacharoza, polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Jaką ilość leku należy wstrzyknąć
Lekarz powie pacjentowi, która z dawek jest dla niego właściwa (75 mg czy 150 mg). Lekarz będzie kontrolować stężenie cholesterolu u pacjenta i może dostosować dawkę leku (zwiększyć lub zmniejszyć) w trakcie leczenia. Należy zawsze sprawdzić etykietę na ampułko-strzykawce, aby upewnić się, że pacjent stosuje właściwy lek, w odpowiedniej dawce.

Kiedy należy wykonać wstrzyknięcie
Lek Praluent należy wstrzykiwać co 2 tygodnie.

Przed wykonaniem wstrzyknięcia
Przed wykonaniem wstrzyknięcia leku Praluent należy zapoznać się ze szczegółową instrukcją użycia.

Gdzie należy wykonać wstrzyknięcie
W celu uzyskania informacji, w które miejsca można wykonać wstrzyknięcie należy zapoznać się ze szczegółową instrukcją użycia.

Szkolenie dotyczące posługiwania się ampułko-strzykawką
Zanim pacjent użyje ampułko-strzykawki po raz pierwszy, lekarz, farmaceuta lub pielęgniarka pokażą mu jak wstrzykiwać lek Praluent.
• Należy bezwzględnie zapoznać się z treścią „Instrukcji użycia” załączonej w pudełku.
• Ampułko-strzykawką należy zawsze posługiwać się w sposób opisany w „Instrukcji użycia”.

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Praluent, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania leku Praluent u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Praluent

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Praluent (forum)

Stosujesz Praluent? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

5 komentarzy do “Praluent”

  1. Jestem obciążona hipercholesterolemia rodzinną i przy max dawce statyn nie osiągałam dobrych wyników i nie tolerowalam statyn,podupadalam od nich na zdrowiu. Dopiero Praluent zrobil swoje.Dziekuje za ten lek. Żyję i czuję się bardzo dobrze a wyniki są super.

    Odpowiedz
  2. Ja jestem wdzieczna tym,ktorzy ten lek wynalezli.Jestem genetycznie obciazona wysokim cholesterolem i choruje na PBC. W zwiazku z tymi ociazeniami moj zly cholesterol rosl,a ja nie tolerowalam zadnych preparatow.Praluent byl moja ostatnia deska ratunku i na szczescie moj organizm dobrze go znosi,a zly cholesterol spada

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Praluent. Podziel się doświadczeniami na forum.