Levosert

Levosert to wewnątrzmaciczny system terapeutyczny, który uwalnia hormon - lewonorgestrel bezpośrednio w jamie macicy. Jest to skuteczna metoda antykoncepcji, a także stosowany jest w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych. Lek dostępny jest na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Levosert to system terapeutyczny domaciczny do zastosowania w jamie macicy.

Może być stosowany w następujących przypadkach:
– Jako skuteczna metoda antykoncepcji (zapobiegania ciąży).
– W leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych (obfite krwawienia).

System Levosert zapobiega ciąży w wyniku: kontrolowania miesięcznych zmian błony śluzowej macicy zapobiegając jej wzrostowi, co uniemożliwia zajście w ciąże; zagęszczenia śluzu szyjkowego (w kanale szyjki macicy) co zapobiega przedostawaniu się plemników do komórki jajowej; zahamowania jajeczkowania (owulacji) u niektórych kobiet. Może również wystąpić miejscowe działanie na błonę śluzową macicy spowodowane obecnością systemu terapeutycznego domacicznego w kształcie litery T.

System Levosert jest także stosowany do zmniejszenia obfitości krwawienia miesiączkowego i może być stosowany w leczeniu ciężkich krwawień miesiączkowych (okresów), zwanych krwotokiem miesiączkowym. Hormon zawarty w systemie Levosert wpływa na comiesięczny rozwój śluzówki macicy, powodując, że jest ona cieńsza, dlatego co miesiąc występuje mniejsze krwawienie.

System Levosert jest umieszczany wewnątrz macicy, gdzie powoli uwalnia hormon lewonorgestrel przez 3 lata do momentu, aż nie zostanie usunięty.

Skład

System terapeutyczny domaciczny Levosert składa się z małego szkieletu w kształcie litery T, wykonanego z tworzywa sztucznego zwanego polietylenem. Substancją czynną leku jest: 52 mg lewonorgestrelu. Hormon ten stosowany jest w wielu środkach antykoncepcyjnych i lekach stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej. Hormon jest umieszczany w substancji zwanej polidimetylosiloksanem. Jest ona otoczona membraną (powłoką), która również jest wykonana z polidimetylosiloksanu.

– Szkielet systemu w kształcie litery T zawiera także siarczan baru, który może być widoczny podczas prześwietlenia promieniami rentgenowskimi.
– Taka budowa systemu umożliwia stopniowe uwalnianie hormonu do jamy macicy.
– System zawiera również dwie cienkie nici, zbudowane z polipropylenu, farbowane ftalocyjaniną miedzi, niebieską. Nici są przymocowane do dolnej części szkieletu. Pozwalają one lekarzowi na łatwe usunięcie systemu, i sprawdzenie przez lekarza lub pacjentkę, czy system jest na właściwym miejscu.

Dawkowanie

System powinien być zakładany tylko przez lekarza lub specjalnie przeszkoloną pielęgniarkę (patrz: specjalna instrukcja dotycząca zakładania w opakowaniu).

Osoby te:
– Przeprowadzą badanie ginekologiczne, aby okreslić pozycję i wielkość macicy;
– Umieszczą wziernik (instrument, za pomocą którego lekarz zobaczy szyjkę macicy) w pochwie;
– Oczyszczą pochwę i szyjkę macicy;
– Wprowadzą do pochwy, a następnie poprzez szyjkę do macicy, cienką elastyczną rurkę zawierającą system. W tym momencie pacjentka może odczuwać nieznaczny dyskomfort;
– Usuną rurkę, pozostawiając system we właściwym miejscu ;
– Przytną nitki do odpowiedniej długości ułatwiającej usunięcie systemu.

Podczas procedury zakładania pacjentka może odczuwać niewielki dyskomfort. Należy poinformować lekarza o wszelkim odczuwalnym bólu.

System należy umieścić albo w trakcie miesiączki albo w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia krwawienia. Jeśli pacjentka stosuje już system i trzeba go wymienić, kobieta nie musi czekać, aż do wystąpienia miesiączki.
Jeśli pacjentka urodziła dziecko, należy odczekać co najmniej 6 tygodni przed zastosowaniem systemu Levosert. System Levosert czasami może być założony bezpośrednio po poronieniu, pod warunkiem, że nie występuje zakażenie narządów płciowych.

Jeśli pacjentka choruje na padaczkę, należy poinformować o tym lekarza lub pielęgniarkę, ponieważ rzadko trakcie zakładania systemu Levosert mogą wystąpić drgawki.
Niektóre kobiety mogą czuć się słabo po założeniu systemu. Jest to normalne i lekarz poinformuje pacjentkę, aby odpoczęła przez chwilę.
W bardzo rzadkich przypadkach podczas zakładania systemu, część lub cały system może przebić ścianę macicy. W takim przypadku system jest usuwany.

Jak szybko powinnien zacząć działać system Levosert ?

Antykoncepcja:
Pacjentka jest zabezpieczona przed ciążą w momencie założenia systemu wewnątrzmacicznego. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi około 2 przypadków na 1000 kobiet rocznie stosujących system. Awaryjność może wzrosnąć w przypadku, gdy dochodzi do samoistnego wydalenia systemu Levosert lub perforacji.

Nadmierne krwawienie miesiączkowe:
Po zastosowaniu systemu Levosert krwawienie miesiączkowe zwykle ulega znacznemu zmniejszeniu w ciągu 3 do 6 miesięcy terapii.

Jak często system powinnien być sprawdzany ?
Zwykle należy przeprowadzić kontrolę 6 tygodni po założeniu systemu, ponownie po 12 miesiącach, a następnie raz w roku, dopóki nie zostanie usunięty.

Warunki stosowania
1. U kobiet w wieku rozrodczym, system Levosert należy założyć w ciągu siedmiu dni od wystąpienia krwawienia miesiączkowego. System można wymienić na nowy w dowolnym dniu cyklu.
2. Zaleca się, aby system Levosert był zakładany tylko przez lekarzy i (lub) pracowników służby zdrowia, którzy odbyli odpowiednie szkolenia zakładania systemu Levosert i przed założeniem dokładnie zapoznali się z tą instrukcją.
3. System Levosert jest dostarczany w sterylnym opakowaniu. Nie należy go używać, jeśli opakowanie wewnętrzne jest zniszczone lub otwarte.
4. Badaniem ginekologicznym należy określić położenie macicy (przodopochylenie, tyłopochylenie) i wielkość jamy macicy. Należy sprawdzić, czy pacjentka nie jest w ciąży i uwzględnić przeciwwskazania.
5. Należy umieścić wziernik i użyć odpowiedniego roztworu antyseptycznego do zdezynfekowania pochwy i ujścia szyjki macicy.
6. W przypadku zdiagnozowania zwężenia szyjki macicy należy użyć rozszerzacza macicznego. W celu pokonania oporu, nie należy używać siły.
7. Należy chwycić szyjkę macicy szczypczykami i pociągnąć delikatnie w celu wyprostowania kanału szyjki i jamy macicy.
8. Należy określić głębokość macicy. Jeśli głębokość macicy wynosi <5,5 cm należy przerwać zakładanie.

Więcej informacji na temat stosowania tego leku znajduje się w ulotce dla pacjenta załączonej poniżej.

Przedawkowanie

Jeśli zostanie przyjęta za duża ilość tabletek Levomine lub zostanie stwierdzone przyjęcie kilku tabletek przez dziecko, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.

Ciąża i karmienie piersią

Czy pacjentka może zajść w ciążę stosując system Levosert?
Kobiety stosujące system Levosert bardzo rzadko zachodzą w ciążę.
Brak krwawienia miesięcznego nie musi oznaczać, że kobieta jest w ciąży. U niektórych kobiet krwawienia miesięczne mogą nie występować w trakcie stosowania systemu wewnątrzmacicznego.
W przypadku braku krwawienia miesięcznego przez 6 tygodni, należy rozważyć przeprowadzenie testu ciążowego. Jeżeli jego wynik jest negatywny, nie ma potrzeby wykonywania kolejnego testu, chyba, że wystąpią inne objawy wskazujące na ciążę, np. nudności, zmęczenie i tkliwość piersi.
Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę przy założonym systemie wewnątrzmacicznym Levosert, powinna skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, ażeby wykluczyć ciążę pozamaciczną i usunąć system Levosert, aby zmniejszyć ryzyko samoistnego poronienia.

Co ma zrobić pacjentka, jeśli chce mieć dziecko
Jeśli pacjentka chce zajść w ciążę i mieć dziecko, należy poprosić lekarza o usunięcie systemu Levosert. Po usunięciu systemu wkrótce powraca naturalny poziom płodności.

Czy pacjentka może karmić piersią podczas stosowania systemu Levosert
W mleku matki stwierdzono bardzo niewielkie ilości hormonu, jaki znajduje się w systemie Levosert, jednak jego stężenie jest mniejsze, niż w przypadku stosowania jakiejkolwiek innej metody antykoncepcji hormonalnej. Nie należy obawiać się ryzyka dla noworodka. Jeżeli kobieta chce karmić piersią, powinna omówić to z lekarzem.

Ulotka Levosert

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Levosert (forum)

Stosujesz Levosert? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Levosert. Podziel się doświadczeniami na forum.