Konsultacja merytoryczna:

Xarelto

Pacjentowi podano lek Xarelto, ponieważ:

 • zdiagnozowano u niego ostry zespół wieńcowy (stan obejmujący zawał serca i niestabilną dławicę piersiową, ostry ból w klatce piersiowej) oraz stwierdzono podwyższone stężenie biomarkerów sercowych. Lek Xarelto zmniejsza u osób dorosłych ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca lub zmniejsza ryzyko śmierci z powodu choroby związanej z sercem lub naczyniami krwionośnymi.

Lek Xarelto nie będzie podawany pacjentowi jako jedyny lek. Lekarz zleci pacjentowi przyjmowanie również:
• kwasu acetylosalicylowego lub
• kwasu acetylosalicylowego i klopidogrelu lub tyklopidyny.

lub

 • zdiagnozowano u niego duże ryzyko wystąpienia zakrzepu krwi ze względu na chorobę wieńcową lub chorobę tętnic obwodowych, która powoduje objawy.
  Lek Xarelto zmniejsza u osób dorosłych ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi (zdarzenia zakrzepowe na podłożu miażdżycowym). Lek Xarelto nie będzie podawany pacjentowi jako jedyny lek. Lekarz zleci pacjentowi przyjmowanie również kwasu acetylosalicylowego.

Lek Xarelto zawiera substancję czynną rywaroksaban i należy do grupy zwanej lekami
przeciwzakrzepowymi. Jego działanie polega na blokowaniu czynnika krzepnięcia krwi (czynnik Xa) i przez to zmniejszaniu tendencji do tworzenia się zakrzepów krwi.

Jaki jest skład Xarelto, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest rywaroksaban. Jedna tabletka powlekana zawiera 2,5 mg rywaroksabanu.

Ponadto lek zawiera:

Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna,
hypromeloza 2910, laurylosiarczan sodu, magnezu stearynian. Patrz punkt 2 „Xarelto zawiera laktozę i sód”

Otoczka tabletki: makrogol 3350, hypromeloza 2910, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Xarelto – jak stosować ten lek?

Lek ten należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Ile tabletek należy zażyć
Zalecana dawka to jedna tabletka 2,5 mg dwa razy na dobę. Lek Xarelto należy przyjmować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia (na przykład jedną tabletkę rano i jedną wieczorem). Lek ten należy przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Jeśli pacjent ma trudności z połykaniem całej tabletki, należy porozmawiać z lekarzem o innych sposobach przyjmowania leku Xarelto. Tabletkę można rozgnieść i wymieszać z wodą lub miękkim pokarmem, takim jak przecier jabłkowy, bezpośrednio przed jej przyjęciem. W razie potrzeby lekarz może podać rozgniecioną tabletkę Xarelto przez zgłębnik żołądkowy.

Lek Xarelto nie będzie podawany pacjentowi jako jedyny lek.
Lekarz zleci pacjentowi przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Jeśli pacjent otrzymuje lek Xarelto po ostrym zespole wieńcowym, lekarz może również zlecić przyjmowanie klopidogrelu lub tyklopidyny.

Lekarz powie pacjentowi, ile ma przyjmować (zazwyczaj 75 – 100 mg kwasu acetylosalicylowego na dobę lub dawkę dobową 75 – 100 mg kwasu acetylosalicylowego plus dawkę dobową 75 mg klopidogrelu lub standardową dawkę dobową tyklopidyny).

Kiedy przyjmować lek Xarelto
Leczenie lekiem Xarelto po ostrym zespole wieńcowym należy rozpocząć jak najszybciej po
stabilizacji ostrego zespołu wieńcowego, najwcześniej 24 godziny po przyjęciu do szpitala i w momencie, gdy pozajelitowe (poprzez wstrzyknięcie) leczenie przeciwzakrzepowe byłoby normalnie przerwane.

Lekarz powie pacjentowi, kiedy należy rozpocząć leczenie lekiem Xarelto, jeśli zdiagnozowano u niego chorobę wieńcową lub chorobę tętnic obwodowych. Lekarz zadecyduje jak długo należy kontynuować leczenie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zastosowanie zbyt dużej dawki leku zwiększa ryzyko krwawienia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xarelto – czy mogę spożywać alkohol?

Lek ten należy przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xarelto w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku, jeśli pacjentka jest w ciąży lub jeśli karmi piersią. Jeżeli istnieje ryzyko, że pacjentka może zajść w ciążę, należy w czasie przyjmowania leku zastosować skuteczną metodę antykoncepcji. Jeśli w czasie stosowania tego leku pacjentka zajdzie w ciążę, należy natychmiast poinformować o tym lekarza, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Xarelto

Ulotka Xarelto – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

XARELTO, 2,5 mg; 10 mg; 15 mg; 20 mg, tabletki powlekane (rywaroksaban)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 202 razy

Rozmiar plku 495.18 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Xarelto m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

XARELTO, 2,5 mg; 10 mg; 15 mg; 20 mg, tabletki powlekane (rywaroksaban)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 199 razy

Rozmiar plku 1.37 MB

Cena - ile kosztuje Xarelto?

Cena Xarelto i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Xarelto.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Xarelto? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

21 komentarzy do “Xarelto”

 1. Same negatywne opinie o leku, może by ktoś napisał coś pozytywnego. Ja biorę lek
  Xaleto 20 m
  Z powodu migotania przedsionków i czjuę się nie najgorzej
  ?poza tym mam stymulator serca, nadciśnienie tętnicze, a w stycznie miałem ablację /myślę, że udaną /.Ludzie więcej wiary w lekarzy i stosowane procedury medyczne ,one naprawdę mają nam pomóc/

  Odpowiedz
 2. ja biorę xarelto od 2lat ,objawów żadnych nie odczuwam , mam migotanie przedsionków ,arytmię serca ,nadciśnienie ,myślę o odstawieniu tego leku !

  Odpowiedz
  • Lepiej sam nie odstawiaj leku.Dostać udar to coś okropnego widziałem pacjentów po udarach na oddziale udarowym, naprawdę aż strach się bać

   Odpowiedz
 3. Dzień dobry,
  Zapraszam do rozmowy na temat doświadczeń z lekiem Xarelto, zarówno pacjentów, opiekunów pacjentów, jak i lekarzy rodzinnych, kardiologów. Za udział w rozmowie jest przewidziane wynagrodzenie. Gwarantujemy pełną anonimowość. Zainteresowanych proszę o kontakt na adres mailowy. piotr_kaminski@vp.pl.

  Pozdrawiam,
  Piotr Kamiński

  Odpowiedz
 4. Witam.
  Choruję na zakrzepice od 3 lat.
  Przez 2 lata brałam Xarelto 20mg.
  Przy tym leku miałam obfite miesiączki i wypływały ze mnie skrzepy.
  Lekarka zmieniła mi lek na ELIQUIS 5MG.
  Teraz jest o wiele lepiej.

  Życzę dużo zdrowia dla wszystkich!!

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 5. Mam 37 lat przyjmuję lek Xarelto od 4-ech tygodni przy stwierdzonej zatorowości płucnej oraz zakrzepicy żył lewej kończyny dolnej. Na początku w dawce 2×1 15 mg, a obecnie 1×1 20 mg. Póki co nie zauważyłem żadnych skutków ubocznych.

  Odpowiedz
 6. Nie znam sie na leczeinu ale w moim przypadku ktory mialem 2lata temu kiedy przy dluzszym wysilku dostawalem bolu w klatce piersiowej okazalo sie ze mam przytkana tetnice .Po zabiegu koronografi zapisano mi xsarelto oraz inne leki na cisnienie ktorego nigdy nie mialem .Po zarzywaniu tych lekow a zwlaszcza tych na cisnienie cisnienie mi spadlo zbyt nisko bo az do 98/65
  W obecnej chwili ne wiem czy te leki zazywac ze wzgledu na to ze lepiej sie czuje jak ich nie zarzywam nie wiem czy lekarze niektorych lekow nie zapisoja bo za te zapisane leki dostja rozne niby szkolenia za granica od firm farmakologicznych a sa to po prostu wczasy dla lekarzy ktorzy danych firm zapisuia pacjeta leki tych firn

  Odpowiedz
  • Gdyby tylko istniało coś takiego jak wizyta u lekarza gdzie można o tym porozmawiac i zmienic lek na taki ktory dobrze u Ciebie dziala..
   gdyby tylko mozna bylo..

   NIE! nie bede sie ze zlodziejami konsultowal! lepiej „umrzec mlodo” w polu.

   Odpowiedz
 7. mój maz bierze xarelto od dwóch lat teraz ma krwawienia w stolcu i moczu i z nosa czuje się bardzo zle bola go tzw korzonki i nie można go niczym lreczyc bo bierze xarelto

  Odpowiedz
 8. Biorę Xarelto od 5 tygodni a w 6 tygodniu pojawiła się obficie krew w moczu Miałam tydzień przerwy do dziś (czekałam na decyzje lekarza po wyniku koagulogramu) Od dziś jest decyzja do powrotnego brania.Jeśli znów pojawi się krwawienie mam wrócić do zastrzyków Neoparinu 80mg ,który brałam wcześniej przez pół roku i nie było żadnych sensacji.

  Odpowiedz
 9. Też biorę xarelto 20mg raz dziennie z powodu migotanie przedsionków. Biore od ponad roku.U mnie powoduje to krwawienia z jAmy ustnej co widać na poduszce po nocy.Ostatnio nawet ślinę miałam krwista jakbym plula krwią. Nie wiem czy brać nadal?.

  Odpowiedz
  • Jestem lekarzem . Xarelto może powodować poważne, nawet śmiertelne krwotoki, ponieważ nie ma na niego antidotum. Proszę poprosić lekarza , żeby zaczął przepisywać pani lek Acenocumarol, wymaga ona kontroli co3-4 tyg. ale jest bezpieczny, ponieważ posiada antidotum w postaci Vit. K. Pozdrawiam. Xarelto jest „wygodniejszy” ale w Stanach
   i Anglii juz 1000 osób zmarło z powodu krwotoku, którego nie dało si e opanować.

   Odpowiedz
 10. Biorę xarelto od 4 lat powodu napadowego migotania przedsionków. Mam wrażenie że samo xarelto je wzmaga i powoduje podwyższony puls ( 120 ) przed braniem miałem niższy (80-90). Od kilku tygodni nie biorę już tego leku, bo dodatkowo jeszcze robiły mi sie brzydkie podrażnienia skóry na nogach powyżej kostki. Po zaprzestaniu przyjmowania xarelto nie mam epizodów migotania przedsionków a puls spadł do poprzednich warości. Ale to dopiero ok miesiąca.

  Odpowiedz
   • Biorę Xarelto od 4 lat na migotanie, które mam bardzo sporadycznie, średnio 2 razy w miesiącu. Ze względu na wiele zagrożeń wiążących się z braniem leku zastanawiam się czy nie mógłbym go brać tylko w razie napadu. Czy ktoś ma jakieś podobne doświadczenia?

    Odpowiedz
  • Dobrze że trafiłem na pana wpis, żona przyjmuje Xalerto już rok czasu. Zmiany przyjmowania, krwawienie z nosa, policzki twarzy przekrwione, wręcz sine. Na nogach od kostki wzwyż czerwono – sine plamy. Teraz już wiem że lekarz rodzinny powinien zmienić lekarstwo, tylko jak usunąć plamy z nóg powstałe w wyniku kilku miesięcznego leczenia. Żona przyjmowała Acecumarol i nie powodował tych objawów i brali byśmy dalej tylko po wirusie Corona nie mogliśmy ustabilizować krwi, poziom rozcieńczenia krwi sięgał 5,5.

   Odpowiedz
 11. tak jak i inny lek powoduje wiecej zgonow jak pomocy,brałem i nigdy niw wezmę,osobiście znałem umarlych ktorzy tez to swinstwo brali.mi uszkodził ten syf zastawke i nogi .pozdrawiam

  Odpowiedz
    • Bralam Xaleto po stwierdzeniu migotanie przedsionków. Czułam się źle, często pojawiała się krew z nosa,.Kardiolog zmienił mi na Eliquis 5mg × 2 dziennie.Biorę go ok roku.Efet jest taki ze strasz nie bolą mnie łydki nie mogę chodzić, są sztywne.Skóra od połowy łydek i stopy są sino-czerwone -czerwone,na kościach piszczelowych pojawiły się źylaki. Zrobiłam badania Dopllera które nic nie wykazały. Pytałam lekarza czy to może być zakrzepicy ,stwierdzi ze nie.No więc co,?

     Odpowiedz
     • Żona ma takie same objawy na łydkach, mam pytanie co zrobić żeby ta sinizna z nóg zeszła a wygląd nóg wrócił do poprzedniego stanu.

Dodaj komentarz