Konsultacja merytoryczna:

Vaxigriptetra

VaxigripTetra jest szczepionką. Ta szczepionka podawana osobom dorosłym i dzieciom od ukończenia 6. miesiąca życia pomaga chronić przed zachorowaniem na grypę.

Po podaniu szczepionki VaxigripTetra układ odpornościowy (naturalny system obronny organizmu) wytwarza własną ochronę przed chorobą (przeciwciała). Szczepionka podawana w czasie ciąży pomaga chronić kobiety w ciąży, jak również dziecko od urodzenia do wieku poniżej sześciu miesięcy, przenosząc ochronę z matki na dziecko w czasie ciąży.
Żaden ze składników szczepionki nie może wywołać grypy.

Zastosowanie szczepionki VaxigripTetra powinno być zgodne z oficjalnymi zaleceniami.

Grypa jest chorobą, która może się szybko rozprzestrzeniać i jest wywoływana przez wiele różnych szczepów wirusa, które mogą zmieniać się każdego roku. Z powodu tej możliwej corocznej zmiany krążących szczepów jak również z uwagi na okres utrzymywania się ochrony zapewnionej przez szczepionkę, zalecane jest wykonanie szczepienia każdego roku. Największe ryzyko zachorowania na grypę występuje podczas zimnych miesięcy między październikiem a marcem. W przypadku osób dorosłych i dzieci, które nie zostały zaszczepione jesienią, jest nadal uzasadnione, aby zaszczepić się w okresie do wiosny, ponieważ do tego czasu istnieje ryzyko zachorowania na grypę. Lekarz będzie w stanie zalecić najlepszy czas do zaszczepienia się.
Szczepionka VaxigripTetra przeznaczona jest do ochrony osób dorosłych i dzieci przed czterema szczepami wirusa zawartymi w szczepionce po około 2-3 tygodniach po szczepieniu. Ponieważ okres wylęgania dla grypy wynosi kilka dni, w przypadku ekspozycji na wirus grypy bezpośrednio przed lub po szczepieniu, nadal możliwe jest zachorowanie.

Szczepionka nie chroni przed przeziębieniem, mimo że niektóre jego objawy są podobne do grypy.

Jaki jest skład Vaxigriptetra, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi są: Wirus grypy (inaktywowany, rozszczepiony) następujących szczepów*:
A/Victoria/2570/2019 (H1N1)pdm09 – podobny szczep (A/Victoria/2570/2019, IVR-215) – 15 mikrogramów HA**
A/Cambodia/e0826360/2020 (H3N2) – podobny szczep (A/Tasmania/503/2020, IVR-221) – 15 mikrogramów HA**
B/Washington/02/2019 – podobny szczep (B/Washington/02/2019, typ dziki) –  15 mikrogramów HA**
B/Phuket/3073/2013 – podobny szczep (B/Phuket/3073/2013, typ dziki) –  15 mikrogramów HA**
w dawce 0,5 ml
* namnożony w zarodkach kurzych pochodzących ze zdrowych stad
** hemaglutynina

Szczepionka jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) dla półkuli północnej oraz z zaleceniami Unii Europejskiej na sezon 2021/2022.

– Pozostałe składniki to: roztwór buforowy zawierający sodu chlorek, potasu chlorek, disodu fosforan dwuwodny, potasu diwodorofosforan i woda do wstrzykiwań.
Niektóre składniki takie jak jaja (albumina jaja kurzego, białka kurze), neomycyna, formaldehyd lub octoxynol-9 mogą być obecne w bardzo małych ilościach.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Vaxigriptetra – jak stosować ten lek?

Dorośli otrzymują jedną dawkę 0,5 ml.

Stosowanie u dzieci
Dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 17. roku życia otrzymują jedną dawkę 0,5 ml.

Dzieciom poniżej 9 roku życia, które uprzednio nie były szczepione przeciw grypie, należy podać drugą dawkę 0,5 ml po upływie co najmniej 4 tygodni.

W przypadku kobiet w ciąży, jedna dawka 0,5 ml podana w czasie ciąży może chronić dziecko od urodzenia do wieku poniżej sześciu miesięcy. W celu uzyskania dalszych informacji należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak przyjmować VaxigripTetra
Lekarz lub pielęgniarka poda zalecaną dawkę szczepionki jako wstrzyknięcie do mięśnia lub pod skórę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W niektórych przypadkach przypadkowo podano większą dawkę niż zalecana.
W tych przypadkach, gdy zgłaszano działania niepożądane, były one zgodne z tym, co opisano po podaniu zalecanej dawki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tej szczepionki należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vaxigriptetra – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vaxigriptetra w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tej szczepionki.

Szczepionka VaxigripTetra może być podana we wszystkich okresach ciąży.

Szczepionka VaxigripTetra może być stosowana podczas karmienia piersią.

Lekarz decyduje o możliwości podania szczepionki VaxigripTetra.

Ulotka Vaxigriptetra – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

VaxigripTetra, zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Czterowalentna szczepionka przeciw grypie (rozszczepiony wirion), inaktywowana)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 275.67 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Vaxigriptetra m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

VaxigripTetra, zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Czterowalentna szczepionka przeciw grypie (rozszczepiony wirion), inaktywowana)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 595.64 KB

Cena - ile kosztuje Vaxigriptetra?

Cena Vaxigriptetra i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Vaxigriptetra.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Vaxigriptetra? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

FERTI LADY to suplement diety, który wspomaga pracę organizmu kobiety w czasie starania się o dziecko. Cynk wspiera utrzymanie płodność, a witamina C i E oraz selen chronią przed działaniem wolnych rodników.

Wysoka zawartość naturalnej, łatwo przyswajalnej rutyny w suplemencie firmy Solgar gwarantuje skuteczność jej działania.

Hartuś Magnez + Witamina B6 3+ to skuteczna pomoc w przezwyciężeniu problemów z zapamiętywaniem. Można stosować go już od 3. roku życia. Magnez i witamina B6 stymulują procesy myślowe, a także wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu…

ZIELE SKRZYPU to naturalny produkt, który wspomaga oczyszczanie organizmu. Działa moczopędnie i umożliwia przepłukiwanie dróg moczowych (usuwając z nich jednocześnie patogenne drobnoustroje).

VALUSED NOC to preparat charakteryzujący się naturalnym składem, który wykazuje właściwości uspokajające. Przyczynia się do szybszego zasypiania i zredukowania napięcia nerwowego (wywołanego np. przez stres).

Syrop tymiankowy złożony stosuje się w objawach nieżytu oskrzeli, górnych dróg oddechowych. W trudnościach z odkrztuszaniem.

Tabletki Red Off System to nutrikosmetyk, czyli suplement diety przyczyniający się do poprawy stanu i wyglądu skóry. Produkt ten wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych i chroni organizm przed wolnymi rodnikami.

UROCAL - następca Urostonexu- wykazuje właściwości moczopędne i wspomaga eliminowanie osadów tworzących kamienie nerkowe. Łagodzi dolegliwości kamicy nerkowej i działa przeciwzapalnie oraz rozluźniająco na mięśnie gładkie dró…

Wyjątkowy synbiotyk łączący wysokiej jakości probiotyczne żywe kultury bakterii kwasu mlekowego z inuliną, czyli prebiotykiem! Suplement diety Biotyk polecany jest osobom, które chcą zadbać o prawidłową mikroflorę swoich jelit.

Doppel Herz Aktiv na prostatę Forte, dla mężczyzn po 40 roku życia. Zawiera zestaw naturalnych składników – w tym cenny dla zdrowia olej z pestek dyni – których działanie wpływa na prostatę oraz wspomaga funkcjonowanie całego…

Czopki krioterapeutyczne Criorectum protect to innowacyjne dwufazowe czopki, które przeznaczone są do miejscowego leczenia hemoroidów o różnym stopniu zaawansowania, a także innych dolegliwości, w tym np. uszkodzeń śluzówki odbytnicy.

Prezerwatywy nasączone nawilżającym środkiem zapachowym.

Płyn miętowy Baikadent to produkt uzupełniający higienę i pielęgnację jamy ustnej. Preparat zawiera wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej, który jest szczególnie pomocny w przypadku krwawienia i stanów zapalnych dziąseł oraz…

WHITE KISS Flash 0,1% zestaw wybielający z pastą do zębów i żelem, umożliwia w warunkach domowych uzyskanie utraconej bieli zębów. Nie powoduje ścierania się zębów i chroni szkliwo oraz dziąsła.

Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego, dla niemowląt od 2 tygodnia do 3 miesiąca życia. Przeznaczony dla dzieci karmionych tylko piersią. Środek zapewnia właściwą ilość witamin D3 i K Wspiera rozwój układu kostnego dziecka.

SOLBABY Wzmocnienie to preparat w postaci syropu, który wzmacnia organizm, zwiększając wydolność psychofizyczną i usprawnia przemianę materii. Wspomaga krążenie, odżywia, zwiększa apetyt i przyswajanie żelaza.

Stosowanie tranu to najprostszy sposób na uzupełnienie codziennej diety w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, a także witaminę A i D. Suplement diety Tran Norweski o aromacie miętowym zawiera wysokiej jakości olej z…

CITROSEPT ORGANIC to naturalny suplement diety, który wspomaga zgodne z normą funkcjonowanie naczyń włosowatych. Citrosept Organic został wyprodukowany z grejpfrutów pochodzących wyłącznie z certyfikowanych ekologicznych upraw.

Utrzymanie prawidłowej mikroflory jelitowej jest kluczowe dla zachowania właściwego funkcjonowania organizmu. Ta równowaga często bywa zaburzona, dlatego warto wówczas sięgnąć po APTEO DZIECKO Entero osłona, preparat z kulturami drożdży.

Ciśnienie można mierzyć nie tylko na ramieniu, ale i na nadgarstku. Z myślą o osobach preferujących to miejsce pomiaru, firma Beurer stworzyła Ciśnieniomierz nadgarstkowy BC 44, który doskonale sprawdza się w podróży.