Leki stosowane w chorobach dróg oddechowych

Lista leków stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego. Przygotowana przez nas lista zawiera leki pulmonologiczne, które mogą być bezpiecznie stosowane zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci oraz młodzież. Nasz spis uwzględnia między innymi preparaty, które dzięki zawartym substancjom czynnym rozrzedzają śluz i ułatwiają jego odkrztuszanie, łagodzą kaszel, zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa, a także usprawniają przepływ wdychanego oraz wydychanego powietrza. Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o lekach pulmonologicznych.

Zobacz także:

Preparaty donosowe
Leki na astmę
Leki na katar sienny

Funkcje układu oddechowego
Układ oddechowy odpowiada oczywiście za oddychanie inaczej nazywane tzw. wymiana gazową. Ze środowiska zewnętrznego pobierany jest tlen, który jest niezbędny do funkcjonowania ludzkiego organizmu (tlen jest niezbędny z uwagi na specyfikę metabolizmu  komórek). Układ służy jednocześnie do usuwania produktów końcowych (dwutlenku węgla i wody). W sytuacji, gdy dojdzie  do zaburzeń w jego funkcjonowaniu, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem pulmonologiem, który postawi diagnozę i przepisze odpowiednie leki pulmonologiczne.

Jak wygląda budowa ludzkiego układu oddechowego?

  • górne drogi oddechowe
  • dolne drogi oddechowe
  • dolne drogi oddechowe

Oddychanie polega na pobraniu tlenu z otoczenia (powietrza lub wody).  W kolejnym etapie wdychane powietrze jest oczyszczane, a także ogrzewane i nawilżane. Następnie zostaje przetransportowane do narządu oddechowego, gdzie następuje wspomniana wcześniej wymiana gazowa. Tlen dostarczany jest do tkanek, za co odpowiada układ krwionośny.  Na samym końcu następuje wydalenie z organizmu produktów końcowych i dostarczenie tlenu do komórek.

Choroby układu oddechowego

Choroby związane ze schorzeniami dróg oddechowych dzieli się na: obturacyjne (zmniejszony przepływ powietrza w płucach np. astma oskrzelowa, mukowiscydoza) i restrykcyjne (zmniejszenie czynnościowej pojemności płuc np.  gruźlica,  pylice płuc)

Najczęściej spotkanymi chorobami układu oddechowego są: nieżyt nosa towarzyszący przeziębieniu, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie oskrzeli i płuc, rak płuc, katar sienny, astma oskrzelowa i oddechowa. Dzięki postępowcowi medycyny dzisiaj większość tych chorób można skutecznie leczyć, stosując właściwe leki pulmonologiczne.

Jakie leki są stosowane w pulmonologii?

Pulmonologia jest działem medycyny związanym z diagnostyką i leczeniem układu oddechowego. Lekarz pulmonolog co do zasady zajmuje się cięższymi przypadkami chorób układu oddechowego.

Może on przypisać leki pulmonologiczne, wśród których możemy rozróżnić:

Leki wykrztuśne – Leki te stosowane są w stanach zapalnych dróg oddechowym, wraz z towarzyszącym kaszlem. Mają na celu przede wszystkim łatwiejsze usunięcie wydzieliny i śluzu z dróg oddechowych.
Leki przeciwkaszlowe – Leki te stosowane są w przypadku występowaniu wszelkiego rodzaju kaszlu. Suchego kaszlu wywołanego podrażnieniem górnych dróg oddechowych, zapaleniu opłucnej, czy kaszlu pozaoskrzelowym.

Leki przeciwatmatyczne – Leki stosowane między innymi w leczeniu astmy oskrzelowej.

Leki stosowane w POChP – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Substancje czynne stosowane do leczenia schorzeń układu oddechowego:

Ambroksol
Amoksycylina
Babka lancetowata
Bromheksyna
Cyprofloksacyna
Dekstrometorfan
Doksycyklina
Erytromycyna
Fenspiryd
Gwajafenezyna
Jeżówka purpurowa
Klarytromycyna
Klindamycyna
Liść bluszczu
Olejek eukaliptusowy
Pseudoefedryna
Salbutamol
Salmeterol
Sosna
Sulfogwajakol
Teofilina