Tiotropium Elpen

Tiotropium Elpen to lek, który zawiera substancję czynną bromek tiotropium. Jest to długo działający lek cholinolityczny (przeciwcholinergiczny), który działa antyspastycznie, rozszerza oskrzela i zapobiega ich skurczom. Jest stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Lek ten jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Tiotropium Elpen. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Tiotropium Elpen i jakie są wskazania do stosowania?

Lek Tiotropium Elpen ułatwia oddychanie ludziom chorym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). POChP jest przewlekłą chorobą płuc, która powoduje duszność oraz kaszel. Nazwa POChP jest związana z przewlekłym zapaleniem oskrzeli i rozedmą płuc. POChP jest chorobą przewlekłą, dlatego lek Tiotropium Elpen należy przyjmować codziennie, a nie tylko wtedy, gdy występują problemy z oddychaniem lub inne objawy POChP.

Lek Tiotropium Elpen to lek rozszerzający oskrzela o długotrwałym działaniu, który pomaga rozszerzyć drogi oddechowe i ułatwia przedostawanie się powietrza do i z płuc. Regularne stosowanie leku Tiotropium Elpen może również pomóc w zmniejszeniu utrzymującej się duszności związanej z chorobą i pomoże zmniejszyć skutki choroby odczuwalne w życiu codziennym. Lek pomaga także dłużej zachować aktywność.
Codzienne stosowanie leku Tiotropium Elpen pomoże także zapobiec nagłemu, krótkotrwałemu nasileniu objawów POChP, które może trwać przez kilka dni.

Działanie leku utrzymuje się przez 24 godziny, należy więc stosować go tylko raz na dobę.

Kategorie powiązane:
Leki pulmonologiczne - układ oddechowy,

Reklama

Jaki jest skład Tiotropium Elpen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest tiotropium. Każdy blister zawierający dawkę leku zawiera 16 mikrogramów tiotropiowego bromku jednowodnego, co odpowiada 13 mikrogramom
tiotropium. Podczas wdechu 10 mikrogramów tiotropium dostaje się przez ustnik inhalatora Elpenhaler.

Pozostałym składnikiem jest laktoza jednowodna (która może zawierać małe ilości białek mleka).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Tiotropium Elpen – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to wziew zawartości 1 paska raz na dobę. Każdy pasek zawierający dawkę leku zawiera 16 mikrogramów bromku tiotropium jednowodnego, co odpowiada 13 mikrogramom tiotropium, a dawka uwalniana z ustnika urządzenia Elpenhaler to 10 mikrogramów tiotropium. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Nie zaleca się stosowania leku Tiotropium Elpen u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Należy stosować pasek zawierający dawkę leku o tej samej porze każdego dnia. Jest to ważne, ponieważ lek Tiotropium Elpen działa przez 24 godziny.

Paski są przeznaczone wyłącznie do inhalacji, a nie do przyjmowania doustnego.

Nie należy połykać zawartości paska.

Urządzenie Elpenhaler, które należy stosować wraz z paskami leku Tiotropium Elpen, umożliwia wdychanie proszku.

Pacjent powinien upewnić się, czy posiada urządzenie Elpenhaler oraz czy prawidłowo je stosuje.

Lek należy przechowywać w torebce aluminiowej w celu ochrony przed wilgocią i wyjmować dopiero tuż przed pierwszym użyciem.

Należy upewnić się, że powietrze nie jest wydychane do ustnika urządzenia Elpenhaler.

W razie jakichkolwiek trudności z użyciem urządzenia Elpenhaler należy poprosić lekarza, pielęgniarkę lub farmaceutę o pokazanie, jak ono działa.

Urządzenie Elpenhaler należy czyścić po każdym użyciu.

Nie wolno dopuścić, aby lek Tiotropium Elpen dostał się do oczu. Może to spowodować niewyraźne widzenie, ból oka lub zaczerwienienie oczu. Należy natychmiast przemyć oczy ciepłą wodą i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

W przypadku wrażenia, że trudności w oddychaniu nasilają się, należy tak szybko, jak to możliwe skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania wziewnie większej dawki leku Tiotropium Elpen niż 1 pasek na dobę należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. U pacjenta może zwiększyć się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia, trudności w oddawaniu moczu, przyspieszenie akcji serca lub niewyraźne widzenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tiotropium Elpen – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tiotropium Elpen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować tego leku, chyba, że zalecił to lekarz.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Tiotropium Elpen

ELPEN Pharmaceutical Co. Inc.

Ulotka Tiotropium Elpen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Tiotropium Elpen w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Tiotropium Elpen

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tiotropium Elpen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Tiotropium Elpen. Podziel się doświadczeniami na forum.