TEGLUTIK

CO TO JEST I JAK DZIAŁA TEGLUTIK? – OPIS I WSKAZANIA

Co to jest lek TEGLUTIK
Substancją czynną leku TEGLUTIK jest riluzol, który oddziałuje na układ nerwowy.

W jakim celu stosowany jest lek TEGLUTIK
Lek TEGLUTIK stosowany jest u pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS). ALS to rodzaj choroby neuronów ruchowych, która atakuje komórki nerwowe odpowiedzialne za przesyłanie informacji do mięśni, co prowadzi do osłabienia, wyniszczenia mięśni i paraliżu. Niszczenie komórek nerwowych w przypadku choroby neuronów ruchowych może być spowodowane zbyt dużym stężeniem glutaminianu (chemicznego przekaźnika) w mózgu i rdzeniu kręgowym. Lek TEGLUTIK hamuje uwalnianie glutaminianu, co może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniu komórek nerwowych.

Należy zwrócić się do lekarza w celu uzyskania szerszych wyjaśnień o stwardnieniu zanikowym bocznym i na temat przyczyny przepisania leku dla pacjenta.

SKŁAD TEGLUTIK, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

– Substancją czynną leku jest riluzol – 1 ml zawiesiny doustnej zawiera 5 mg riluzolu.

– Pozostałe składniki to: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E420), glinu magnezu krzemian, guma ksantan, sacharyna sodowa, symetykon (emulsja 30%), sodu laurylosiarczan, makrogolu eter cetostearylowy, woda oczyszczona.

JAKIE JEST DAWKOWANIE TEGLUTIK? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 100 mg na dobę (50 mg co 12 godzin).
10 ml zawiesiny doustnej, zawierającej 50 mg riluzolu, należy przyjmować doustnie co 12 godzin, o tej samej porze każdego dnia (np. rano i wieczorem). Zawiesinę należy podawać za pomocą strzykawki dozującej z podziałką.
Zawiesinę doustną należy wstrząsać ręcznie przez co najmniej 30 sekund, obracając butelkę o 180°.
Należy wzrokowo potwierdzić jednorodność zawiesiny.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI TEGLUTIK, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku zastosowania większej ilości zawiesiny niż zalecana dawka należy natychmiast powiadomić lekarza lub najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Brak danych.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ TEGLUTIK W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Leku TEGLUTIK nie wolno przyjmować, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko.
Jeśli pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy zamierza karmić piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

O ile po przyjęciu tego leku u pacjenta nie występują zawroty głowy lub uczucie pustki w głowie,
można prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny.

ULOTKA LEKU TEGLUTIK – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – TEGLUTIK CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - TEGLUTIK CENA, REFUNDACJA

TEGLUTIK OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here