TEGLUTIK

KATEGORIA:
LEKI NEUROLOGICZNE

SUBSTANCJA CZYNNA:

TEGLUTIK - INFORMACJE I OPINIE O LEKUNa tej stronie znajdują się informacje o leku TEGLUTIK. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku TEGLUTIK w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).

CO TO JEST I JAK DZIAŁA TEGLUTIK? – OPIS I WSKAZANIA

Co to jest lek TEGLUTIK
Substancją czynną leku TEGLUTIK jest riluzol, który oddziałuje na układ nerwowy.

W jakim celu stosowany jest lek TEGLUTIK
Lek TEGLUTIK stosowany jest u pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS). ALS to rodzaj choroby neuronów ruchowych, która atakuje komórki nerwowe odpowiedzialne za przesyłanie informacji do mięśni, co prowadzi do osłabienia, wyniszczenia mięśni i paraliżu. Niszczenie komórek nerwowych w przypadku choroby neuronów ruchowych może być spowodowane zbyt dużym stężeniem glutaminianu (chemicznego przekaźnika) w mózgu i rdzeniu kręgowym. Lek TEGLUTIK hamuje uwalnianie glutaminianu, co może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniu komórek nerwowych.

Należy zwrócić się do lekarza w celu uzyskania szerszych wyjaśnień o stwardnieniu zanikowym bocznym i na temat przyczyny przepisania leku dla pacjenta.

SKŁAD TEGLUTIK, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

– Substancją czynną leku jest riluzol – 1 ml zawiesiny doustnej zawiera 5 mg riluzolu.

– Pozostałe składniki to: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E420), glinu magnezu krzemian, guma ksantan, sacharyna sodowa, symetykon (emulsja 30%), sodu laurylosiarczan, makrogolu eter cetostearylowy, woda oczyszczona.

JAKIE JEST DAWKOWANIE TEGLUTIK? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 100 mg na dobę (50 mg co 12 godzin).
10 ml zawiesiny doustnej, zawierającej 50 mg riluzolu, należy przyjmować doustnie co 12 godzin, o tej samej porze każdego dnia (np. rano i wieczorem). Zawiesinę należy podawać za pomocą strzykawki dozującej z podziałką.
Zawiesinę doustną należy wstrząsać ręcznie przez co najmniej 30 sekund, obracając butelkę o 180°.
Należy wzrokowo potwierdzić jednorodność zawiesiny.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI TEGLUTIK, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku zastosowania większej ilości zawiesiny niż zalecana dawka należy natychmiast powiadomić lekarza lub najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Brak danych.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ TEGLUTIK W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Leku TEGLUTIK nie wolno przyjmować, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko.
Jeśli pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy zamierza karmić piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

O ile po przyjęciu tego leku u pacjenta nie występują zawroty głowy lub uczucie pustki w głowie,
można prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny.

ULOTKA LEKU TEGLUTIK – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – TEGLUTIK CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - TEGLUTIK CENA, REFUNDACJA

TEGLUTIK OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here