Teglutik

Co to jest lek TEGLUTIK
Substancją czynną leku TEGLUTIK jest riluzol, który oddziałuje na układ nerwowy.

W jakim celu stosowany jest lek TEGLUTIK
Lek TEGLUTIK stosowany jest u pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS). ALS to rodzaj choroby neuronów ruchowych, która atakuje komórki nerwowe odpowiedzialne za przesyłanie informacji do mięśni, co prowadzi do osłabienia, wyniszczenia mięśni i paraliżu. Niszczenie komórek nerwowych w przypadku choroby neuronów ruchowych może być spowodowane zbyt dużym stężeniem glutaminianu (chemicznego przekaźnika) w mózgu i rdzeniu kręgowym. Lek TEGLUTIK hamuje uwalnianie glutaminianu, co może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniu komórek nerwowych.

Należy zwrócić się do lekarza w celu uzyskania szerszych wyjaśnień o stwardnieniu zanikowym bocznym i na temat przyczyny przepisania leku dla pacjenta.

Jaki jest skład Teglutik, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest riluzol – 1 ml zawiesiny doustnej zawiera 5 mg riluzolu.

– Pozostałe składniki to: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E420), glinu magnezu krzemian, guma ksantan, sacharyna sodowa, symetykon (emulsja 30%), sodu laurylosiarczan, makrogolu eter cetostearylowy, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Dawkowanie preparatu Teglutik – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 100 mg na dobę (50 mg co 12 godzin).
10 ml zawiesiny doustnej, zawierającej 50 mg riluzolu, należy przyjmować doustnie co 12 godzin, o tej samej porze każdego dnia (np. rano i wieczorem). Zawiesinę należy podawać za pomocą strzykawki dozującej z podziałką.
Zawiesinę doustną należy wstrząsać ręcznie przez co najmniej 30 sekund, obracając butelkę o 180°.
Należy wzrokowo potwierdzić jednorodność zawiesiny.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej ilości zawiesiny niż zalecana dawka należy natychmiast powiadomić lekarza lub najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Teglutik – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Teglutik w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku TEGLUTIK nie wolno przyjmować, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko.
Jeśli pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy zamierza karmić piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

O ile po przyjęciu tego leku u pacjenta nie występują zawroty głowy lub uczucie pustki w głowie,
można prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Teglutik i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność i cenę leku.

Ulotka Teglutik – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Teglutik m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Teglutik? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Dodaj komentarz