Letrozol - opis substancji i lista leków

Letrozol – lek przeciwnowotworowy nazywany również niesteroidowym inhibitorem aromatazy. Mechanizm działania letrozolu polega na hamowaniu enzymu aromatazy, co powoduje zmniejszenie biosyntezy estrogenu we wszystkich tkankach, a w konsekwencji powoduje zatrzymanie wzrostu guza. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie uzupełniające, leczenie pierwszego rzutu oraz leczenie zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie. 

Letrozol dostępny jest w tabletkach w dawce 2,5 mg. Lek stosuje się raz na dobę, niezależnie od posiłku. Czas trwania leczenia zależy od stanu choroby i może się wahać od 2 do nawet 5 lat. Konkretny schemat leczenia dobiera się indywidualnie dla każdej pacjentki. 

Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): uderzenia gorąca, bóle mięśni i stawów, zapalenie stawów, jadłowstręt, zwiększone łaknienie, zwiększenie masy ciała, depresja, złe samopoczucie, hipercholesterolemia, ból głowy, zawroty głowy, obrzęki obwodowe, łysienie, różnego rodzaju wysypka, ból brzucha, niestrawność, wymioty, biegunka, zaparcia.

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik