Kolistymetat sodowy
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Kolistymetat sodowy – lek o właściwościach przeciwbakteryjnych. Mechanizm działania kolistymetatu sodowego polega na uszkadzaniu błony komórkowej, co prowadzi do śmierci bakterii. Lek oddziałuje na bakterie Gram-ujemne o hydrofobowej błonie zewnętrznej. Wskazaniem do stosowania kolistymetatu sodowego jest leczenie pacjentów z ciężkimi zakażeniami wywołanymi wybranymi tlenowymi drobnoustrojami chorobotwórczymi Gram-ujemnymi, którzy mają ograniczone opcje leczenia. Dodatkowo lek stosuje się u pacjentów z mukowiscydozą z przewlekłymi zakażeniami płuc wywołanymi przez Pseudomonas aeruginosa.
Kolistymetat sodowy dostępny jest w postaci roztworu do wstrzykiwań i infuzji oraz proszku do inhalacji w kapsułkach twardych.
Możliwe działania niepożądane: przemijające zaburzenia czucia, zawroty głowy, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, stan splątania, psychozy, bezdech, zaburzenia czynności nerek, alergiczne wysypki skórne. Dodatkowo po podaniu dożylnym może pojawić się podrażnienie w miejscu wstrzyknięcia i gorączka. Natomiast po podaniu w postaci inhalacji niekiedy pojawia się skurcz oskrzeli, ból w gardle lub jamie ustnej i/lub wysypki skórne spowodowane nadwrażliwością.